Pozitivita snižuje riziko demence a prodlužuje život

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Myslíte negativně? Ve stáří vám to může ovlivnit rozvoj demence! Ne, že bychom si libovali ve článcích typu „vědci zjistili,” které se vzájemně popírají, ale v tomto případě uděláme výjimku. Dle studie zveřejněné na Public Library of Science vás vaše pozitivita v budoucnosti uchrání od demence. Negativní myšlení ohledně stáří a starých lidí má totiž na rozvoj této choroby prokazatelný vliv.

Negativní myšlení a demence

Tzv. naděje na dožití, neboli střední délka života, je v Japonsku jedna z nejvyšších. Tým vědeckých pracovníků univerzity Yale vedený epidemiologistkou Beccou Levy se snažil přijít na to, čím to může být. Do úvahy o možných příčinách a faktorech ovlivňujících rozvoj této psychické poruchy přišel rozdíl v myšlení.

V Japonsku se ke starým lidem chovají výrazně lépe než třeba v USA. Stáří pro ně neznamená, že je člověk zbaven schopnosti přemýšlet a poměrně aktivně žít. Ke starým lidem se tam chovají s mnohem větší úctou a vytvářejí tak prostředí, kde stáří neznamená, že vás opustí vaše mentální síly.

Ještě větší kontrast vyvolávají řeči českých politiků ohledně „stárnutí populace” a archetyp důchodce, coby takřka příživníka na důchodových dávkách, který zatěžuje náš zdravotnický systém. Dle námi citované studie toto smýšlení našim politikům zvyšuje riziko demence.

Jak myslíte na své stáří?

Myslíte ohledně svého stáří a stáří obecně negativně? Právě to může rozhodnout, zda se u vás rozvine demence a jak kvalitně si jednou užijete svá vnoučata a pravnoučata a také svůj život, jak se říká, na stará kolena.

Lidé, kteří myslí pozitivně, mají normální uctivý a slušný vztah ke starým lidem a nepovažují stáří za část života, kdy už budou trávit čas prakticky jen na cestách od lékaře k lékaři a udržovat se naživu léky a dalšími léčebnými přípravky a zákroky. Pro nás, kteří preferujeme bohatství, by stáří mělo představovat období zaslouženého blahobytu a pohody.

Pozitivita snižuje riziko demence, říkají vědci

„Zjistili jsme, že pozitivní vnímání věku může pomoci snižovat riziko jednoho z nejstálejších genetických faktorů demence, a to je rozhodně důvod pro realizaci veřejné kampaně proti ageismu a negativnímu intonování stáří.“

Těmito slovy vyjádřila závěry studie i svůj postoj šéfka výzkumného týmu, který testoval vzorek obyvatelstva s genetickou dispozicí ke vzniku demence, Becca Levy. Ale co je vlastně ta demence? Leckdo by si mohl představit, že jde jen o nějaký stav, kdy se člověk zkrátka, omluvte ten výraz, chová jako dement. Jenže tak to docela není.

Co je demence

Pojďme si tedy krátce ujasnit, o co se vlastně jedná, než toto téma uzavřeme nějakým závěrem. Bez ohledu na příčinu, kterých se uvádí hned několik, v zápětí se jim budeme věnovat, je demence stav, kdy dojde k úbytku kognitivních funkcí. Nemocní mají potíže s učením nových věcí, události staršího data si však pamatují dobře.

Co jsou kognitivní funkce

Říká se jim také funkce poznávací. Kognitivní funkce jsou jednou z hlavních oblastí lidské psychiky. Jistě jste již slyšeli o různých mozkových centrech. Tato centra mají na starosti jednotlivé kognitivní funkce, jako např. paměť, pozornost, řeč, orientace v prostoru, apod.

Příště bychom vám mohli nabídnout článek ohledně tréninku a o různých technikách, které slouží ke cvičení těchto funkcí a mozku, jako jsou různé mentální hry, učení, ale i meditace atd.

Příčiny demence

Tento článek by nebyl kompletní, kdybychom si nepředstavili také ostatní možné příčiny demence. Její vznik samozřejmě neovlivňuje pouze to, jak pozitivně či negativně smýšlíte o stáří a obecně, ale má své učebnicové příčiny. Těmi, které v lékařských materiálech můžete najít nejčastěji, jsou:

  • Neurodegenerativní onemocnění (např. Alzheimerova choroba, ale i jiné),
  • Symptomatické demence (v důsledku úrazu, nádoru či dalších onemocnění),
  • Demence způsobená infekcí (AIDS, syfilis…),
  • Demence v důsledku intoxikace (alkohol a jiné drogy).

Přečtěte si také: [Osobní rozvoj] Afirmace – Naučte se, jak je používat správně

Závěr

Věc se má tak, existuje více druhů příčin, které mohou mít na rozvoj demence vliv. Kromě zmíněných příčin vědci znají také gen APOE-4, který riziko tohoto onemocnění mozku zvyšuje. Právě lidi s touto dispozicí testovali vědci z univerzity Yale. Tito vědci tvrdí, že naše pozitivní vnímání stáří může významně zvýšit naše šance na dlouhý a příjemný život ve zdraví. Jistě tedy stojí za to se nad tím alespoň krátce zamyslet.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Já bych dal do závěru: Takže budeme-li věřit v budoucí zhodnocení kryptoměn, nestanou se z nás dementi. Nechť naděje zemře jako poslední. 🙂

pietro

Ale Robe, ty bys taky vše hned honil přes prachy.. Tenhle článek není o penězích. 🙂

spot_img