Podrobnější analýza hacku burzy Cryptopia – odcizeno bylo až 16 milionů dolarů!

0
(0)

O (ne)bezpečí v kryptosvěte by se dalo napsat několik knih, natož článků. I tak se však lidé jakoby nechtěli poučit. Někteří si svým přístupem k držení kryptoměn opravdu koledují o to, aby o ně přišli. Stejně laxní se někdy zdá i přístup kryptoměnových burz. Ty totiž zažívají jeden hack za druhým. Téměř každý měsíc (no možná každé dva – ať nepřeháním) se objeví zprávy o nové burze, která byla napadena. Tento měsíc to byla právě burza Cryptopia. Škody už se podařilo vyčíslit

16 milionů dolarů definitivně ukradených

Dne 20. ledna oznámila společnost Elementus, že novozélandská kryptoměnová burza přišla o kryptoměny v celkové hodnotě 16 milionů dolarů. Mělo jít zejména o Ethereum a jiné ERC-20 tokeny. Všechno to začalo již 13. ledna, kdy burza Cryptopia informovala veřejnost o neplánované “odstávce.” Mělo však jít pouze o nesmyslné zakrytí hacku. Ty nejhorší obavy uživatelů této burzy se naplnily až o 2 dny později. 15. ledna Cryptopia veřejně přiznala, že byla hacknuta, přičemž přišla o značnou část svých financí.

Podle dat, které se podařilo společnosti Elementus získat, se ráno 13. ledna začala přesouvat z peněženek Cryptopie značná část měny ETH. Následně bylo napadeno dalších téměř 76 000 peněženek, které byly postupně vybrány. Tento proces ale trval až do 17. ledna, což s sebou přináší hned několik otázek. Jak je možné, že se hackerům podařilo tak dlouhou dobu mít moc nad peněženkami Cryptopie? Jak je rovněž možné, že se hackerům podařilo zmocnit se až 76 000 peněženek? Proč se Cryptopii nepodařilo útočníky odstavit už dříve? Otázek je určitě ještě mnohem více, ovšem odpovědí se pravděpodobně tak brzy (pokud vůbec) nedočkáme.

Mohlo by vás zajímat: Vládní hackeři Severní Koreje ukradli $571 milionů v kryptoměnách – Jak se jim to podařilo?

Největší ránu dostalo Ethereum

Téměř 3,6 milionu dolarů bylo ukradeno pouze prostřednictvím Etherea. Hned za ním následovala poměrně méně známá kryptoměna – Dentacoin. Té bylo zpronevěřeno až 2,4 milionu. Následovaly měny Oyster Pearl v hodnotě 2 milionů dolarů, Lisk a Centrality (obě v částce vyšší než 1,1 milionu dolarů). Ze zbývajících měn jako například Mothership, Zap nebo Pillar bylo ukradeno méně než 1 milion dolarů. A další 3 miliony byly zcizeny v dosud nespecifikovaných dalších digitálních měnách.

Závěr

Cryptopia nejprve ohlásila ztráty v hodnotě někde mezi 3 až 10 miliony dolarů. Bohužel čísla jsou podstatně vyšší. Možná právě proto se již téměř 40 lidí, kteří vlastní účty na této burze rozhodlo podat trestní oznámení a vyhledat právní pomoc, která by je v tomto případě měla zastupovat. Zda se však nakonec doberou nějakého pro ně uspokojivého výsledku je velmi nejasné, ba až nepravděpodobné. Už jen samotný fakt, že kryptoměnový trh je velmi neregulovaný, těmto lidem vůbec do karet nenahrává. A právě proto platí naše již staré známé (a minimálně stokrát řečené): Pokud nevlastníte privátní klíče, nevlastníte ani kryptoměny.

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro čtenáře Kryptomagazínu připravil Marek F.

Zdroj:
cointelegraph.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Marek

Spíš exit scam než hack.

spot_img