Severní Korea financovala vlastní režim pomocí hackování burz a ICO

0
(0)

Severní Korea se nachází v téměř neprostupné izolaci. Posledním partnerem, který jí zůstal, je Čína. I ta s ní ovšem omezila svůj obchod. Totalitní režim si ovšem našel cestu, jak alespoň částečně nahradit příjem, který sankce tak výrazně poškodily. Diktatura si zvolila dvě cesty: hackování kryptoburz a prodej ICO tokenů. 

Severní Korea v izolaci

Severní Korea se ocitla v mezinárodní izolaci poté, co odmítla zastavit svůj jaderný program a pokračovala v podzemních testech jaderných zbraní. Na zoubek totalitnímu režimu se podívala společnost Inksit Group, která se zabývá kybernetickou bezpečností.

Inksit Group zjistila, že Severní Korea používala státem placené hackery, kteří pak nabourávali a okrádali centralizované burzy. Tím “práce” státních zaměstnanců ovšem nekončí, protože další činností byla tvorba falešných ICO, ze kterých pak režim těžil.

Zjistili jsme, že Severní Korea je opravdu technologicky schopná a zdejší elity rozumí technologii. Stát využívá širokou paletu přístrojů od starých počítačů až po nejnovější technologie a zároveň se ukázalo, že Korea podporuje čínská sociální média před západními alternativami.” To jsou slova, kterými se vyjádřila Inksit Group.

Mohlo by vás zajímat: Bitcoin a komunismus: dokonalá ekonomika nebo kapitalistická noční můra?

Obcházení Swiftu

Stejně jako byl nedávno od Swiftu odpojen Irán, tak i Severní Korea čelí této problematické situaci. V podstatě je tak odříznuta od globální finanční sítě. Právě proto se snaží nahradit ekonomické ztráty pomocí nekalých praktik v prostoru kryptoměn.

Severní Korea cílila primárně na svého souseda, se kterým je ve válečném stavu. Cílem hackerů tak byla například velká burza Bithumb. Inksit Group uvádí, že Severní Korea vícekrát zaútočila na jihokorejské burzy. Dále se jednalo například o lokální burzu Coinlink.

Podle společnosti se také dá vysledovat spojitost mezi virem určeným k vydírání, který je znám pod názvem Wannacry a Severní Koreou. Spekuluje se také o tom, že diktatura využívá BTC jako způsob obcházení sankcí. Nicméně zde se vychází z předpokladu, že kryptoměny jsou vhodné k financování terorismu a jsou tak i vhodné pro zločinecké režimy. Neexistují ovšem relevantní důkazy, které by toto tvrzení dokázaly potvrdit.

Tip redakce: Kryptoměny jsou pro zločince? Přes Danske Bank se vypralo více peněz než je v celém kryptotrhu

Prvotřídní ICO scamy

Dalším typem útoků, kterými si chce Severní Korea přivydělat, se stala tvorba ICO scamů. Report společnosti je z doby konce roku 2017, což byla zároveň doba největších úspěchů ICO projektů. Investoři v podstatě bez většího rozhodování dávali peníze do všech možných projektů, protože velká část ICO byla zisková.

Společnost tak vysledovala spojení mezi projekty Marine Chain a HOLD a Severní Koreou. Společným jmenovatelem bylo místo vzniku, kterým byl Singapur. Další spojitostí byl pak jistý pan Foong, který měl být ředitelem projektu Marine Chain, ale později se z něj vyklubal kontraktor, který pomáhá režimu obcházet sankce Spojených Národů.

Podobný příklad můžeme najít na druhé straně světa, kdy Venezuela vytvořila svou oficiální kryptoměnu, která je známa pod názvem Petro. Americkým prezident Donald Trump vydal brzy po spuštění měny Petro legislativní zákaz pro americké občany. Ti tak nesmějí nakupovat Petro, protože by se fakticky jednalo o obcházení amerických sankcí.

Obdobný postup se dá čekat i u Iránu, který momentálně čelí identickým problémům. Irán se rozhodl vydat vlastní kryptoměnu, která bude kryta státní měnou a bude mít stejnou hodnotu. Tato měna bude postavena na základech Hyperledgeru, který vytvořila Nadace Linux. Kryptoměny se tak čím dál více stávají výrazným hráčem na poli mezinárodní, finanční politiky.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jarek

Tak aspoň konečně někdo oficiálně řekl na co jsou ty kryptoměny vlastně dobré.

spot_img