Bitcoin a komunismus: dokonalá ekonomika nebo kapitalistická noční můra?

0
(0)

Karl Marx, otec marxismu, kritik klasické ekonomie a teoretik dělnického hnutí sepsal komunistický manifest a představil nám své vnímání, jakým způsobem funguje svět a ekonomika. Podle jeho názoru je kapitalismus vadný a svět se nakonec posune ke komunismu, kde každý člověk získá za svou práci spravedlivou odměnu. I když předpověděl tak obrovský posun, naprosto zklamal ve vysvětlení způsobu, jak by k tomu vlastně mělo dojít.

Marx pevně věřil, že nakonec bude moc decentralizována a rozdělena mezi pracující lid.

Blockchain a komunismus, jak to spolu souvisí?

Možná se teď ptáte, co dělá tento článek zde na Kryptomagazínu a jak spolu mohou souviset kryptotechnologie a komunismus?

Blockchainová technologie je vlastně otevřená transparentní kniha, ve které jsou zaznamenány jednotlivé transakce a do níž může kdokoli nahlédnout. Není tedy pod kontrolou žádného orgánu, což se jeví jako naprosto ideální scénář, o kterém komunisté sní.

Lidé po celém světě mají od kryptoměn obrovská očekávání. Věří v jejich sílu a moc nahradit nejen stávající měny, ale i celou politickou a ekonomickou strukturu. Není proto divu, že i komunisté si začínají nejen blockchainu, ale i digitálních měn v čele s Bitcoinem, více všímat. Ten to navíc od nemalé části členů této strany celkem schytává a to z poměrně jednoduchého důvodu. Je mu vyčítáno, že díky němu někteří lidé až příliš zbohatli. Mnozí komunisté také zastávají názor, že digitální měny nepřinášejí spravedlivou odměnu za práci, ale jde spíše o jakousi formu hospodářské loterie či pyramidy.

Ale jak už to tak bývá, i v táborech komunistů a socialistů lze najít také poměrně dost kryptochtivých zastánců této technologie a virtuálních měn. Pojďme si ukázat, v čem se vlastně názory na kryptoměny uvnitř tohoto hnutí liší.

Tip redakce: Severní Korea obchází americké sankce používáním kryptoměn

Bitcoin jako dokonalá ekonomika

Část komunistů vnímá Bitcoin jako možnou cestu pro vznik “dokonalé ekonomiky”. Tito jej podporují a vítají, protože celý systém je vlastně o decentralizaci struktury a odstranění moci z rukou “vyvolených”. Někteří socialisté vidí v kryptoměnách způsob, jak se lze zbavit “okovů mzdových otroků”. A pak tu je druhá skupina, která naopak považuje Bitcoin společně s dalšími kryptoměnami za zcela jasnou a jednoznačnou věc kapitalismu.

V souladu s komunistickou ideologií by měl každý pracovník dostávat za svou práci spravedlivou odměnu. Dále platí, že každá pracující osoba by za svou práci měla obdržet stejnou odměnu. A právě tento požadavek skvělým způsobem naplňuje Bitcoin. Jelikož neexistuje žádný centrální regulační orgán, který by mohl kryptoměny ovlivňovat, je celý systém spravedlivě rozdělen a můžeme jen označit za P2P, což z něj vlastně dělá komunistický režim. Tato vlastnost kryptoměn způsobuje, že je mnoho lidí přesvědčeno, že digitální měny jsou ve skutečnosti komunistické.

Setkat se můžeme i s názorem, že jelikož jsou (či být mohou) kryptoburzy decentralizované a nevystopovatelné, mohou napomoci finanční revoluci a dokonce destabilizovat stávající bankovní sektor. Kryptorevoluce by nám tedy v konečném důsledku mohla přinést komunismus a “dokonalou ekonomiku.”

Mohlo by vás zajímat: Blockchain jako nástroj pro zmírnění následků Brexitu

Bitcoin jako kapitalistická noční můra

Protikladné názory se naopak opírají o fakt, že mineři využívají svůj dříve získaný kapitál k další těžbě kryptoměn, což dokazuje, že kryptoměny mají kapitalistickou povahu. Komunisté by totiž rádi viděli společnost takovou, ve které jsou si všichni rovni, kde lide nepotřebují peníze a nemají možnost přístupu k dalšímu kapitálu.

Kryptoměny sice mohou být náhradou tradiční formy peněz, ale pořád to jsou stále ještě peníze, které navíc mají moc vytvářet další kapitál (těžba). Z tohoto důvodu jsou tedy kryptoměny jednoznačně kapitalistické.

Doporučujeme: Jak zbohatnout díky kryptoměnám? Mít víru nestačí, musíte mít jistotu.

Závěr

Jak jste se mohli sami přesvědčit, lidé mohou mít naprosto protichůdné názory a otázka, jaký ekonomický systém vlastně Bitcoin představuje, zůstává bez jasné odpovědi. Nehledě na výše uvedené názory, existují stále dvě skupiny lidí, kdy jedna část souhlasí s tím, že kryptoměny mají moc změnit současný ekonomický stav, zatímco ta druhá věří, že krypto je jen “bublina”, která brzy splaskne. Nutno dodat, že ta první skupina se stále rozrůstá, neboť si čím dál více lidí začíná uvědomovat potenciál digitálních měn.

Zdroj:
cryptopotato.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ts ts

chore, clovek co to napisal by sa mal dat liecit idealne v komunistickom gulagu.

spot_img