Blíží se konec kryptoměn? Pět hlavních důvodů, proč tomu tak není

0
(0)

Nacházíme se v době desiluze. Po raketovém vzrůstu spadl trh o více než 80 % a začalo se opět diskutovat, jestli mohou doopravdy kryptoměny uspět. Proto se podívejme na pět hlavních důvodů, proč kryptoměny z dlouhodobého hlediska uspějí. 

Kryptoměny ušetří peníze obchodníkům

Je krásné mluvit o velkých idejích, jako je třeba i decentralizace. Nicméně žijeme v kapitalismu, a ten přikládá nejdůležitější roli penězům a ekonomickému prospěchu. A právě vynálezy, které snižují náklady, budou úspěšné.

Podle serveru Bussines.com přišli američtí obchodníci o 78 miliard dolarů na poplatcích za zpracovaní plateb kreditními kartami. Tyto náklady ovšem u kryptoměn téměř neexistují, a tak se obchodníkům vyplatí (za předpokladu stabilizace cen) využívat kryptoměny. Existuje zde přirozený ekonomický důvod k tomu, aby obchodníci přijímali kryptoměny. To je stěžejní pro budoucí vývoj a adopci kryptoměn.

Globální charakter kryptoměn

Dalším stěžejním faktorem, který hraje ve prospěch kryptoměn, je jejich globální charakter. Ačkoliv existuje dolar, který bude přijímán téměř po celém světě, tak naprostá většina měn tuto vlastnost nemá. Vyznačují se svým lokálním charakterem.

Tento faktor není maličkostí. Mít měnu, která bude mít stejnou hodnotu po celém světě a bude univerzálně přijímána, je významnou výhodou. Samozřejmě je těžké to hodnotit z dnešního hlediska, kdy jsou kryptoměny stále novinkou. S tvorbou dalších burz, podporou infrastruktury a rozšířením kryptoměn se bude globální charakter stávat stále důležitějším.

Proč? Protože tímto umožňují kryptoměny transakce, které by jinak nemusely proběhnout. A obecný fakt je, že čím více se obchoduje, tím lépe pro ekonomiku. Bitcoin se téměř nedá zbrzdit národními hranicemi. Proto je vhodným kandidátem na měnu budoucnosti, která se už nezakládá v národních státech, ale v globální a propojené ekonomice.

Peníze internetu

Zapomínat se ani nesmí na to, že kryptoměny jsou již od začátku optimalizovány na užívání po internetu. Ten proměnil v posledních dvou dekádách téměř všechny oblasti lidské činnosti.

O tomto problému se dá přemýšlet tak, že fiat peníze vznikaly dávno před tím, než existoval internet či počítače. V posledních letech se fiat peníze přesunuly i tak do virtuálního prostoru, ale stále mají velký počet nevýhod, protože rozhodně nejsou optimalizovány na prostředí internetu.

Opět je nutné připomenout, že se zde pracuje s velmi mladou technologií, která si musí razit úplně nové cesty. Ale již dnes je to vidět například na rozšíření do prohlížečů Metamask. To v podstatě funguje jako příruční peněženka pro internet. Pro lepší představu je Metamask jako vaše normální peněženka. Můžete si do ní jednoduše nahrát menší částky, a ty pak využívat na internetu. Také s sebou přeci nenosíte v peněžence všechny své peníze. Metamask je bezpečný způsob práce s měnou na internetu.

Odstranění prostředníků

Podobně jako v prvním bodě i zde půjde primárně o ušetření peněz, jež jsou spojeny se zbytečnými náklady. Jenže kryptoměny jdou ještě dál a již dnes jsou vidět první vlaštovky toho, jak moc prostředníků půjde odstranit. S vynálezem BTC se začalo mluvit o konci bankovního sektoru.

Jenže pak začaly přicházet další novinky, jako jsou smart kontrakty. Ty umožňují tvorbu decentralizovaných aplikací, které mají místo prostředníka počítačový kód. Tím odpadá i nutnost důvěřovat různým institucím a dalším lidem.

Klasickým případem, který je už dnes znám, jsou decentralizované burzy. Ačkoliv se vedou diskuze o jejich uživatelské přívětivosti, tak jasně ilustrují, jak může proběhnout odstranění prostředníků. Centralizované burzy mají kompletní kontrolu nad vašimi penězi a z každé operace si od vás berou část těchto peněz. Decentralizované burzy naproti tomu spoléhají na předem napsaný kód, který jasně určuje pravidla fungování.

WEB 3.0 a Internet věcí

Web 3.0 je zatím nevyjasněný pojem a debatuje se o tom, co by měl znamenat. Shoda panuje ohledně toho, že Web 3.0 se bude vyznačovat revolučními aspekty. Dnes je již jasné, že kryptoměny dokáží vytvořit internet hodnoty.

Nejlépe se to dá pochopit na příkladu. V dnešní době drží data uživatelů centralizované systémy. Vaše data mají například pro Facebook ohromnou hodnotu, ale uživatel z nich nemá žádný profit. Díky vzniku datových peněženek (např. Airbloc) může uživatel disponovat svými daty a mít je pod kontrolou. Tato data pak budou moci uživatelé jednoduše prodávat těm, kdo o ně bude mít zájem. Díky kryptoměnám tak může v blízké budoucnosti vzniknout internet hodnoty, což bude rozhodně velká změna oproti předchozímu stavu.

Dalším aspektem, který bude hrát velkou roli, je Internet věcí. Zde bude hrát důležitou roli například IOTA, která umožňuje, aby si stroje vyměňovaly hodnoty mezi sebou. Jeden stroj tak může zaplatit druhému stroji. Vaše samořídící auto tak bude moci dojet k dobíjecí stanici, kde se automaticky dobije a následně samo zaplatí této stanici. Ta zase bude automaticky platit dodavateli energie.

Kryptoměny jsou na světě velmi krátce a je potřeba čas, aby se jejich užitečnost plně ukázala, ale už nyní jsou jasně vidět důvody, proč s námi kryptoměny zůstanou.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Hezky napsáno. Dále ještě je třeba si uvědomit, že kryptoměny neumožňují využít mechanismu minimálních rezerv k realizaci půjček. Já to samozřejmě vnímám velmi pozitivně, neb mi přijde poněkud nelogické půjčovat, co nemám a kompenzovat tuto skutečnost generováním nových peněz, jak je tomu dnes. Na druhou stranu půjčování peněz bude o to problematičtější, neboť instituce v kryptoměnovém prostředí budou půjčovat opravdu ty prostředky, které fyzicky mají a tedy v danou chvíli o ně přijdou, což na druhou stranu dává smysl, nicméně půjčování peněz už by nebylo pro ně zdaleka tak bezstarostné, jako dnes, protože budou nuceni opravdu důvěřovat dlužníkovi, že zapůjčené prostředky vrátí a například neuteče někam hodně daleko, kde se prostě ukryje. Lidé, kteří budou nadále ignorovat kryptoměny a přitom třeba nejsou nikterak majetní, by se za předpokladu všeobecného přijetí krypta mohli lehce dostat do problémů. A závist v kombinaci s nedostatkem humanity ve smyslu, že by se těmto lidem začalo následně masivně pomáhat k získání krypto mincí, by v nich mohla probudit zášť vedoucí k násilí. Je to, myslím, poměrně závažná otázka…

spot_img