Měli byste koupit bitcoin? 10 racionálních důvodů, proč investovat do BTC

4.5
(11)
Redakce Kryptomagazin
Redakce Kryptomagazinhttps://kryptomagazin.cz/
Redakce kryptomagazín je tým autorů z našeho portálu kryptomagazin.cz Tento tým publikuje především návody a vzdělávací články.

Bitcoin je vůbec první kryptoměna a za celou svou historii je dominantní kryptoměnou, která upoutala pozornost investorů i široké veřejnosti. Proč vlastně koupit bitcoin? V tomto článku naleznete deset přesvědčivých důvodů, proč je BTC dobrou investicí. Prozkoumáním těchto faktorů můžete pochopit potenciál tohoto fenoménu.

Proč si koupit bitcoin?

Bitcoin zaznamenal dramatický nárůst popularity od svého vzniku v roce 2009 hned z několika důvodů.

Bude existovat pouze 21 milionů mincí BTC a více než 93 % celkové nabídky je již v oběhu. Díky tomu je bitcoin ideální jako uchovatel hodnoty. Kvůli jeho deflačním schopnosti Jde také o decentralizované aktivum, což znamená, že nad sítí nemá kontrolu žádná centralizovaná entita. 

Před bitcoinem - a blockchainovou technologií, na které je postaven - byl jediný způsob, jak můžete dokázat, že vlastníte nějaké digitální peníze, důvěřovat třetí straně: bance, společnosti vydávající kreditní karty atd. S bitcoinem nepotřebujete nikoho. Je váš. Je decentralizovaný.

Bitcoin je však lehce inflační. V současné době je postupně do oběhu uvolňováno za vytěžený blok 6,25 bitcoinových mincí. S nabídkou nelze manipulovat a na rozdíl od fiat měn kryptoměny netrpí politikami centrálních bank, jejichž politika často vede k vysoké inflaci.

Co se týká aktuální ceny, bitcoin se obchoduje 57 % pod svým historickým maximem, který čítá téměř 69 000 USD. To nabízí atraktivní vstupní bod pro začínající investory. A co víc, bitcoin je jedním z nejvýkonnějších aktiv v roce 2023 se ziskem kolem 80 %.

Bitcoin má za sebou solidní růst a získal široké uznání jako legitimní aktivum ve finančním světě. Nabízí jedinečné výhody, jako je decentralizace, bezpečnost a potenciál slušných výnosů. Je však nezbytné vědět, že hodnota bitcoinu často velmi kolísá. I když v letošním roce je je stabilita tohoto trhu mnohem lepší než třeba u akcií. Provedení důkladného výzkumu a pochopení rizik vám pomůže se mnohem lépe rozhodovat. Investování do do aktiv jako je bitcoin, by mělo být v souladu s vašimi investičními cíli a tolerancí vůči riziku. Zkrátka tu investici musíte chápat a uvědomovat si možná rizika.

10 důvodů, proč koupit bitcoin

Potenciál bitcoinu jako decentralizované měny a uchovatele hodnoty nadále přitahuje investory. Zde je deset hlavních důvodů, proč zvážit investování do BTC. Minimálně mnohem lépe tuto kryptoměnu pochopíte.

1. Potenciál vysoké návratnosti

Bitcoin od začátku své existence zaznamenal výrazné zhodnocení. Hlavně ti, co nakoupili v raných fázích a drželi, jsou v podstatě multimilionáři. Bitcoin se v roce 2010 obchodoval za pouhých 0,10 USD. Pokud tehdy někdo koupil a vydržel to do dnešních dnů, je hodně bohatý člověk. Investice v roce 2010 ve výši 50 USD dneska znamená stamilionové částky.

Faktem je, že takových lidí je nejspíše hrozně málo. Koupit si bitcoin v roce 2010 byla spíše taková zábava geeků. Stačilo nějaké větší zhodnocení a většina lidí hned prodávala. A hlavně málokdo byl zřejmě tolik prozíravý, že si své koupené bitcoiny za pár babek dostatečně bezpečně někde uschoval. Často se tak může člověk setkat s příběhy lidí, kteří zapomněli své privátní klíče, kde drželi velké množství BTC z doby, kdy to stálo pár šušňů. 

Obecně vzato byl růst bitcoinu byl významný. Kterému málokterý trh může konkurovat. Často se bitcoin srovnává s trhem zlata nebo akciovými indexy. To ale není úplně fér, protože jde o o obrovské trhy, kde je třeba mnohem větších objemů, aby se cena pohnula. Proto je lepší bitcoin srovnávat třeba s technologickými akciemi. Pak ten rozdíl ve zhodnocení není až tolik extrémní. I když i přesto bitcoin víceméně spolehlivě vede.

2. Decentralizace sítě Bitcoinu

Decentralizovaná povaha Bitcoinu dává jednotlivcům větší kontrolu nad jejich financemi a ochranu před vládními zásahy nebo cenzurou. Proto jsou kryptoměny tolik oblíbené v zemích, které zažívají ekonomickou nestabilitu nebo přísné regulace. Pak může bitcoin sloužit jako každodenní prostředek k usnadnění finančních transakcí uchování bohatství.

Bitcoin ze své podstaty nelze cenzurovat. Decentralizace to zajišťuje. 

Bitcoin je globální ekosystém, který ovládají masy. Je to kvůli těžebnímu systému, který udržuje síť v provozu. Stručně řečeno, těžaři bitcoinu ověřují transakce a udržují síť bezpečnou a decentralizovanou.

3. Bitcoin má pevnou a konečnou nabídku

Jedním z největších problémů, kterým fiat měny čelí, je inflace. Bitcoin ho řeší několika způsoby. Jak bylo řečeno výše, po ověření bloku je těžařům rozděleno 6,25 BTC – 900 nových BTC každý den nebo 6 300 BTC týdně. To zajišťuje, že nabídka BTC je konstantním tempem uvolňována do oběhu.

Tvůrce bitcoinu v podobě Satoshi Nakamoto byl bez debat velkým zastáncem monetarismu. De facto uvedl do praxe návrh Miltona Friedmana, který bojoval za to, aby emise nových peněz probíhala konstantním tempem. Nehledě na makroekonomický vývoj. Čímž mělo být zajištěno, že inflace nikdy nepřekročí únosnou mez.

Odměna za těžbu se snižuje na polovinu každých 210 000 bloků, tedy přibližně každé čtyři roky. V roce 2024 se odměna sníží na polovinu, na 3,125 BTC. Této události se říká Bitcoin halving.

Vždy bude existovat pouze 21 milionů mincí bitcoinu. To je fakt, který se nikdy nezmění. Pokud by se veškerá nabídka bitcoinů rovnoměrně rozdělila mezi obyvatele planety Země, pak by pro každou osobu bylo pouze 0,0023 BTC. Pokud budete vlastnit více než 0,0023 bitcoinu, máme tak vlastně více než většina lidí bude schopna kdy vlastnit. A to by měl být další dobrý důvod, proč koupit bitcoin. Možná by proto vaše minimální investice do bitcoinu měla být alespoň 0,0024 BTC. V době psaní článku je to něco přes 70 USD. Což je ekvivalentem nějaké trochu lepší večeře v restauraci pro dva. 

Omezená nabídka Bitcoinu je rozhodující pro jeho vzácnost. Vzhledem k tomu, že se jednou vytěží 21 milionů mincí, rostoucí poptávka po BTC spolu s jeho vzácností má potenciál posunout jeho cenu ještě výše. Navíc nesmíme zapomínat na to, co jsme trochu nakousli výše. Spousta bitcoinů byla z různých důvodů nenávratně ztracena.

4. Bitcoin je vhodný jako prostředek směny

Mezinárodní platby mohou být časově náročné a překvapivě drahé. Poplatky se mohou pohybovat od 3,5 % do více než 10 % a jejich zpracování může trvat dny. Bitcoin má také poplatky. A abychom byli spravedliví, poplatky mohou jít poměrně vysoko, protože hodnota Bitcoinu roste nebo bitcoinový blockchain zažívá intenzivní zátěž.

Přesto Bitcoin často nabízí nižší poplatky než mnoho převodních institucí. Podle Světové banky nyní průměrný poplatek za převod činí 6,25 % z částky transakce.

V současné době jsou poplatky za bitcoinové transakce v průměru 0,70 až 3 dolary. Průměrná doba transakce pouhých 10 minut bez ohledu na čas a částku a na to, kde se odesílatel nebo příjemce nachází.

5. Bitcoin by se mohl stát uchovatelem hodnoty

Během svého vývoje si Bitcoin vysloužil si přezdívku „digitální zlato“. Tato asociace přiměla mnohé, aby to zdůraznily jako přesvědčivý důvod investovat do aktiva. 

Bitcoin je ve skutečnosti „vylepšená verze“ zlata a zároveň má ke zlatu hodně daleko. Je to takový paradox, protože bitcoin má ty považované vlastnosti žlutého kovu (vzácnost a odolnost) a zároveň oplývá atributy, které zlatu v různé míře chybí (dělitelnost, přenositelnost, likvidnost). 

Díky omezené nabídce a decentralizované povaze bitcoinu je velmi přitažlivý pro jednotlivce hledající alternativní třídu aktiv, která má potenciál zachovat si svou hodnotu na dlouhou trať. Tím, že se bitcoin v těchto aspektech podobá zlatu, nabízí investorům vyhlídku na diverzifikaci jejich portfolií pomocí digitálního aktiva, které vykazuje odolnost a vlastnosti úložiště hodnoty.

6. Zajištění proti inflaci

Bitcoin byl přijat jako zajištění proti inflaci, zejména v zemích sužovaných vysokou mírou inflace nebo nestabilními fiat měnami. V těchto zemích, kde hyperinflace nahlodala hodnotu místních měn, se bitcoin ukázal jako spolehlivý uchovatel hodnoty a prostředek směny. Tato perspektiva vychází z přesvědčení, že fiat peníze, které podléhají neustálému uvolňování do oběhu, nakonec ztratí svou hodnotu. Naproti tomu bitcoin má pevnou zásobu 21 milionů mincí, což mu dává výraznou výhodu oproti státním měnám.

Pravda je, že jakákoliv měna, jejíž oběh je státem vynucován, nikdy nakonec nepřežila. Přestože je americký dolar takový maratonec a existuje už formálně od roku 1785, jeho hodnota se za posledních 100 let extrémně scvrkla. A je poněkud naivní si myslet, že dolar vydrží i těch dalších 100 let. Minimálně jej v dominanci nahradí jiná měna. 

7. Bitcoin funguje na velmi likvidním trhu

Obrovskou výhodou Bitcoinu je, že funguje na vysoce likvidním trhu. Ve skutečnosti je ještě likvidnější než třeba akcie. Bitcoin mince se totiž obchodují 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Kdykoliv lze tedy mince prodat za FIAT nebo vyměnit za jiné krypto. Denně se zobchoduje bitcoinů minimálně za několik miliard USD.

8. Bitcoin se obchoduje daleko od historického maxima

Na svém vrcholu v listopadu 2021 měl Bitcoin cenu těsně pod 69 000 USD. To mu dalo tržní kapitalizaci přes 1,2 bilionu dolarů. V současné době zůstává bitcoin v konsolidační zóně kolem úrovně 30 000 USD. 

To znamená, že se Bitcoin obchoduje 55 % pod svým historickým maximem. Pokud by se Bitcoin dokázal vrátit zpět na 69 000 USD, znamenalo by to nárůst o 130 %. Někteří se však domnívají, že během dalšího býčího cyklu by mohl daleko překročit své předchozí historické maximum. 

9. Blíží se další halving bitcoinu

Když byl Bitcoin poprvé spuštěn v roce 2009, odměna za vytěžený blok byla 50 BTC. Ta byla v roce 2012 snížena na 25 BTC a v roce 2016 na 12,5 BTC. V roce 2020 byla odměna za těžbu opět snížena o 50 % na 6,25 BTC. Další Bitcoin halving se očekává v dubnu 2024.

Bitcoin halving.
Bitcoin halving. Zdroj: crypto.com

Halving Bitcoinu znamená, že do oběhu bude vstupovat méně BTC tokenů. Takže místo toho, aby 6,25 BTC vstupovalo do nabídky, následující halving to sníží na 3,125 BTC. Vzhledem k tomu, že je vytvořeno přibližně 144 bloků denně, bude každých 24 hodin přibývat 450 nových tokenů BTC, nikoli 900. 

Teorie je taková, že když se nabídka sníží, bitcoin je vzácnější a tím pádem je pro investory atraktivnější. Od spuštění Bitcoinu v roce 2009 došlo ke třem halvingům. A ve všech třech případech vstoupil do býčího trhu a krátce na to bylo dosaženo nových historických maxim. Je ale třeba myslet na to, že historická výkonnost nezaručuje výnosy budoucí.

  • 2012 Halving: Bitcoin měl cenu 12,40 USD a po 12měsíčním býčím trhu dosáhl vrcholu na téměř 1 110 USD. To znamená růst o více než 8 700 %.
  • 2016 Halving: V červenci 2016 měl bitcoin cenu těsně nad 660 USD. Po 17měsíčním býčím trhu nakonec dosáhl vrcholu na 20 000 USD – růst o více než 3 000 %.
  • 2020 Halving: V den halvingu se BTC obchodoval za 6 600 USD a po 17měsíčním bull runu dosáhl vrcholu na více než 68 000 USD v listopadu 2021. To znamená nárůst o více než 900 %.

10. Předpovědi ceny bitcoinu odhadují nemalý dlouhodobý růst

Předpovědi ceny bitcoinu je třeba brát s rezervou. Nicméně mnoho odborníků z oboru věří, že nás čeká významný růst.

Například kryptoměnová burza Changelly věří, že bitcoin do roku 2032 překoná 1 milion USD. Podobné předpovědi učinila také investiční společnost Ark Invest, která očekává cenu 1 milion dolarů během příštích 10 let. Pokud by bitcoin dosáhl 1 milionu dolarů ze současné ceny 30 000 dolarů, znamenalo by to růst o 3 200 %.

Každý investor musí zůstávat nohama na zemi a brát tyto předpovědi jako součást marketingu těchto firem, které jsou logicky na tom finančně zainteresované. Aby šel bitcoin na 1 milion USD, musely by se do trhu dostat ohromné částky nových peněz. A to není tak jednoduché. Bitcoin je sice pořád dost prťavý trh, ale už to není jako před 10 lety. Jelikož růst na 1 milion USD znamená tržní kapitalizaci 19,5 bilionu USD. Pro představu, Apple má tržní kapitalizaci 2,8 bilionu USD. 

Kdyby šel bitcoin tolik nahoru, začal by pomalu dohánět akciový index S&P 500 s kapitalizací přes 37 bilionů USD. V podstatě tak investor spoléhá na masovou adopci.

Kdy je nejlepší čas investovat do bitcoinu?

Nejlepší doba pro investici do bitcoinu závisí na finančních cílech investora a toleranci vůči riziku. Celkově historie naznačuje, že dlouhodobí investoři do BTC byli nejúspěšnější.

Průměrná cena bitcoinu za posledních 10 let:

  • Dnes: 29 209 USD
  • před 1 rokem: 21 362 USD
  • Před 2 lety: 35 350 USD
  • před 3 lety: 9 677 USD
  • před 4 lety: 9 912 USD
  • Před 5 lety: 8 181 USD
  • Před 6 lety: 2 576 USD
  • Před 7 lety: 654 USD
  • Před 8 lety: 289 USD
  • Před 9 lety: 601 USD
  • Před 10 lety: 97 USD

Bitcoin stál před 10 lety v průměru pouhých 97 USD. Dnes je těsně pod 30 000 USD – vygeneroval 10leté výnosy přes 30 000 %. Celkově vzato, bitcoin historicky odměňoval ty, kdo drželi v dlouhodobém horizontu. To však může být náročné pro investory, kteří nezvládají divoké cenové kolísání. 

Kolik investovat do bitcoinu

Pojďme se podívat na nejdůležitější faktory, které je třeba vzít v úvahu při posuzování, kolik investovat do´Bitcoinu. 

Disponibilní příjem

Nejdůležitější metrikou je individuální finanční situace investora. Nejlepším postupem je vytvořit rozpočet. Ten by měl zahrnovat příjem jednotlivce spolu s jeho měsíčními výdaji. Například nájem, jídlo, energie, daně a úspory. Vše, co zbyde, lze považovat za disponibilní příjem. 

Průměrování nákladů vs. jednorázová investice

Jsou tací, co chtějí kpupit bitcoin jako jednorázovou investici. To ale není nikdy dobrý nápad. Je lepší cenu tzv. průměrovat, pro což je ideální DCA strategie. Rozložíte tím totiž riziko v čase. Koncept průměrování nákladů odstraňuje potřebu obávat se krátkodobého kolísání trhu. Je to proto, že průměrování nákladů zahrnuje nákup BTC v pevných intervalech. Někde se můžete setkat s tím, že jde i o pevnou částku. Ale není to podmínka. Záleží zrovna na úsporách a příjmech investora.

Zde je příklad toho, jak funguje průměrování nákladů:

  • 23. června 31 395,40 USD
  • 23. května 29 816,40 USD
  • 23. dubna 30 964,90 USD
  • 23. března 29 160,40 USD
  • 23. února 25 236,80 USD
  • 23. ledna 23 952,90 USD
  • 22. prosince 18 351,80 USD
  • 22. listopadu 21 464,70 USD
  • 22. října 21 038,10 USD
  • 22. září 22 702,50 USD
  • 22. srpna 25 205,70 USD
  • 22. července 24 605,30 USD
  • 22. června 31 969,90 USD
  • 22. května 40 021,00 USD
  • 22. dubna 47 435,00 USD
  • 22. března 48 199,00 USD
  • 22. února 45 755,20 USD
  • 22. ledna 47 944,90 USD
  • 21. prosince 59 064,30 USD
  • 21. listopadu 68 990,60 USD

Průměrná cena 34 663,74 USD

Investor provedl 20 měsíčních investic pokaždé ve stejné výši. Přestože byl bitcoin volatilní, má průměrnou nákladovou cenu 34 663 USD. 

Diverzifikace

Zahrnutí bitcoinu do investičního portfolia může poskytnout výhody diverzifikace. Bitcoin v současnosti vykazuje nízkou korelaci (dlouhodobý průměr korelačního koeficientu je 0,1) s tradičními třídami aktiv, jako jsou akcie a dluhopisy, což z něj činí atraktivní doplněk k diverzifikaci rizika a potenciálně ke zvýšení celkové výkonnosti portfolia.

Někteří investoři budou také diverzifikovat do jiných kryptoměn. Zatímco například bitcoin zůstává tou nejsilnější kryptoměnou, investoři vidí potenciál i v jiných altcoinech, včetně ethereum, binance coin, cardano, ripple, litecoin, monero a mnoha dalších.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jack
Hodnocení článku :
     

Pekne sepsane shrnuti. Ma to jediny hacek, vsichni to drzi na spekulaci, nikdo s tim nebude platit. Jakmile se to vytezi komplet, zacnou vyprodeje a cena poleti dolu stejne rychle jako u shitcoinu. Ja teda vdiim budoucnost v altech, ktere maji nejakou vizi. Ale samozrejme, hodne lidi se na tom jeste napakuje. Opravdovy hype prijde na zacatku pristiho roku.👍

Fantom

10 Ale a 1 vážný důvod proč si investici do bitcoinu dobře rozmyslet:

1. Potenciál vysoké návratnosti
V době kdy BTC rostl doslova z nuly byly zisky astronomické – i miliony%. Nikde není garance že se to bude opakovat, spíše naopak – po extrémních růstech většinou přichází rychlý propad nebo delší stagnace jak můžeme vidět právě teď.

2. Decentralizace sítě Bitcoinu
BTC byl geniálně navržen jako decentralizovaná síť. Nyní, kdy do těžby vstoupily firmy s obrovským kapitálem hrozí že zůstanou jen ti největší a třeba se budou i spojovat. Je to obecně běžná záležitost v kapitalismu, kde je většinou řešena prostřednictvím antimonopolních úřadů. Pokud by mezi těžaři zůstalo jen pár největších hráčů byla by decentralizace ohrožena.

3. Bitcoin má pevnou a konečnou nabídku
To je fakt a je to výhoda i nevýhoda současně. Vzácnost je jasně daná, ale to ještě neznamená i trvalou užitečnost. Nevýhoda je v tom, že měna by měla být mírně inflační. Historicky na to jsou lidé zvyklí – i měny podložené drahými kovy byly inflační.

4. Bitcoin je vhodný jako prostředek směny
Ano v současných mezinárodních transakcích – je mnohem rychlejší a levnější než bankovní převod. Pro tuzemské transakce to ale neplatí a navíc se tu objevuje konkurence nových kryptoměn.

5. Bitcoin by se mohl stát uchovatelem hodnoty
Ano mohl, pokud by se mu podařilo úspěšně vyřešit níže uvedený závažný problém.

6. Zajištění proti inflaci
Viz komentář k bodu 5. A dále – porovnávat BTC s hyperinflačními měnami je tak trochu zavádějící. Nemají valnou hodnotu a obyvatelé těchto zemí to dobře vědí a v těchto měnách nespoří. Kupují zboží, nemovitosti a komodity a spoří v jiných měnách.

7. Bitcoin funguje na velmi likvidním trhu
Je to opravdu trh 24/7, ale stále je potřeba ho brát s určitou rezervnou. Svou roli zde hrají stablecoiny – zejména USDT kde je jeho krytí diskutabilní. Uznávám ale, že peg stále drží a překonal už mnoho FUDů. Současně je ale vidět mnohem menší zájem o obchodování než před pár lety. Projevuje se to minimální volatilitou. Skoro se mi až zdá, že je cena držena velkými hráči v předem stanovéném pásmu. Zejména o víkendu to vypadá jako by trh byla jen soutěž obchodních botů mezi sebou.

8. Bitcoin se obchoduje daleko od historického maxima
Ano, to je určitá výhoda. Sice nemáme absolutní jistotu, že se tam tržní cena ještě někdy vrátí, ale je to docela dobře možné. Osobně si myslím, že se cena k ATH ještě dojde a možná ho i překoná, ale je to jenom moje spekulace.

9. Blíží se další halving bitcoinu
Halving – příležitost nebo hrozba. Asi obojí. Z mého pohledu ale především hrozba a to přímo fatální. V drtivé většině článků o halvigu je zdůrazňován jen onen pojem vzácnosti a z toho dovozovaná následná větší poptávka o rizicích v podobě klesající odměny i zájmu těžařů se nedozvíte zpravidla nic.

10. Předpovědi ceny bitcoinu odhadují nemalý dlouhodobý růst
Zde je Ale uvedeno již přímo v článku – tyto predikce jsou přímo od firem z oboru a jsou součástí jejich marketingu.

Vážný důvod proč si investici do bitcoinu dobře rozmyslet:

Kdo čte mé příspěvky jistě nebude překvapen.

(Omlouvám se těm kteří to zde již četli mnohokrát, pro nováčky ve zkratce uvádím.)

Jedná se o mnou mnohokrát zmiňovaný, v mainstreemu ale naprosto opomíjený problém zvaný “security budget”. Já ho raději nazývám “ztráta incentivy těžařů”.
Jednoduše řečeno – každým dalším halvingem (cca každé 4 roky) se odměna těžařů za vytěžený blok snižuje na polovinu. Plán tvůrce bitcoinu Satoshiho Nakamota byl postupné nahrazování odměn za těžbu odměnami za transakce pro těžaře s tím jak poroste adopce bitcoinu mezi širokou veřejnosti. Zde je ale nutné adopci chápat jako přijmutí BTC jako platidla za běžné služby a zboží (ne hodlování). To se ale neděje a držitelé BTC hodlují nebo spekulují na vyšší cenu. Pokud nedojde k opravdové adopci ve smyslu masových plateb za běžné záležitosti, nevyhnutelně dojde v budoucnosti ke kolapsu blockchainu neboť těžařům se už těžba nevyplatí.
Řešení jistě existuje (to nejjednodušší je vzdát se mantry konečné nabídky), ale obávám se že je z pohledu BTC komunity neakceptovatelné a výsledkem bude kolaps nebo alespoň neúspěch bitcoinu.

Prostě bude nahrazen jinou kryptoměnou.

Juraj Zámek

Super

spot_img