Minulý týden jsme vás informovali o tajemné peněžence, která během tří měsíců nakoupila bitcoiny v hodnotě 3 miliard USD a stala se tak třetím největším držitelem bitcoinů. Společnost Arkham Intelligence provedla pečlivou analýzu z níž vyplývá, že vlastníkem je kryptoměnová platforma Robinhood. Ta to zatím nepotvrdila, ale ani nevyvrátila. Co to vlastně znamená pro trh?
Robinhood tím silně upevnil svoje postavení na kryptoměnovém trhu. Podle posledního výkazu drží společnost 4,24 miliardy USD právě v bitcoinech. Cena tokenu se v době zveřejnění pohybovala kolem 30 500 USD. Odpovídá to tedy cca 139 016 BTC a nepřímo potvrzuje tezi Arkham Intelligence. To by z platformy dělalo velmi silného hráče, který bude schopen i v době vyšší volatility dobře odolávat výkyvům trhu a zajistí bezproblémové transakce. To mu samozřejmě zajistí širší základnu uživatelů.
Může to mít i negativní dopady
Platforma deklaruje, že má 23,2 milionu aktivních uživatelů. Ti jsou často známí svojí zálibou ve spekulativním obchodování. Jestliže se z jejich strany jedná o spekulaci, tak může v případě průtahů nebo neschválení spotových bitcoinových ETF dojít k silnému výprodeji a tudíž významnému negativnímu vlivu na cenu.
Žadatelé o spotové bitcoinové ETF mohou situaci využít
Celá záležitost může mít ale i pozitivní vliv. Robinhood nabízí relativně podobnou službu, jakou chtějí nabízet i žadatelé spotových bitcoinových ETF. Jejich forma ale není tak zabezpečená a regulovaná jako právě forma ETF. Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) by tak mohla fondy schválit právě s ohledem na ochranu investorů, kteří nyní končí na platformách jako je Robinhood.
Závěr
Celé je to ale stále spekulace. Jsou i analytici, kteří za reálného vlastníka peněženky označují MicroStrategy. Ta aktuálně deklaruje vlastnictví 152 800 tokenů. Ať je vlastníkem ale kdokoliv, tak je evidentní, že si investoři cestu k bitcoinu najdou i bez spotových bitcoinových ETF. To by SEC měla vzít v potaz.