Jak na správné zdanění kryptoměn

3.3
(9)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Vyplňovat daňové přiznání asi pro nikoho není zrovna oblíbená činnost. Nicméně je důležité se s ním umět vypořádat i na poli kryptoměn. Držíte, obchodujete a generujete zisky? Tak je potřeba, abyste kryptoměny do daňového přiznání zahrnuli.

Čím se danění řídí

Z pohledu českých zákonů jsou kryptoměny nehmotný majetek. Česká národní banka je neuznává jako peněžní prostředek. Nákup a prodej kryptoměn tedy není platební služba. Kryptoměny také nejsou virtuálními penězi, cizí měnou a nelze je ani považovat za obdobu cenného papíru. Ze zákona tak lze chápat, že kryptoměny nemají výjimky jako například akcie, cenné papíry nebo zlato.

Legislativa kolem kryptoměn se v České republice stále vyvíjí. Nicméně se danění řídí podle §10 zákona č. 586/1992 sb. Daň činí 15 % z rozdílu mezi příjmy a výdaji, které byly použity k dosažení příjmů.

Rozdíl mezi daněním u právnické a fyzické osoby

Fyzická osoba

Vzhledem k povaze kryptoměn dle českých zákonů je nelze řadit do kapitálových příjmů. Daní se tedy podle výše zmíněného zákona a podléhá 15% dani. Celkový náklad je tedy samotný nákup kryptoměny a všechny poplatky, které jste zaplatili. Po převodu na fiat měnu odečtete náklady a zbývající zisk zdaníte 15 %. Je potřeba si však dát pozor na to, že zisk je ekvivalent peněz. Prodej BTC za jinou kryptoměnu nebo nákupem služby už vzniká zisk, který je potřeba danit.

Právnická osoba

V případě právnické osoby je vše na vaší účetní. Ta by měla vytvořit interní směrnici pro oceňování kryptoměn. Přecenění se zpravidla dělá jako průměrný kurz ze třech kryptoburz. Na konci účetního období se nakoupené kryptoměny přecení a zisk/ztráta se promítají do výsledku hospodaření. Směnu na fiat tedy není třeba provádět. V případě altcoinů se může jednat o složitější proces. Nejjednodušší je převést altcoiny na Bitcoin a poté přecenit.

Pokud se chystáte za své služby přijímat platby v kryptoměnách, vystavujte faktury v korunách s napsaným ekvivalentem ve vybrané kryptoměně. Je ale potřeba pak počítat s možnou ztrátou do budoucna.

Vaše účetní si zároveň musí daňové přiznání obhájit. Připravte se tedy i na to, že po vás bude chtít čestné prohlášení.

Ostatní důležité věci okolo obchodu/těžby

Možná jste slyšeli o osvobození daní do 30 000 Kč. Dejte si pozor, u kryptoměn to tak neplatí. Ani limit do 100 000 Kč neplatí, kryptoměny nemají výjimku.

Pokud těžíte kryptoměny a nemáte živnostenské oprávnění, měli byste to napravit. Podle zákona se již jedná o podnikání a vzniká vám tak povinnost přihlásit se k sociálnímu a zdravotnímu pojištění.

V případě, že těžíte jako fyzická osoba, můžete po vyřízení živnostenského oprávnění využít 60% paušál na náklady. Výsledná daň je 15 %. V případě právnické osoby se jedná o stejný princip jako u obchodování kryptoměn. Jen si dejte pozor na DPH, při uplatnění lze čekat kontrolu z finančního úřadu.

Závěr

Vyplňování daňového přiznání může být pěkný oříšek. Doufáme, že vám článek vnesl do vyplňování alespoň trochu světla.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.3 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ggg

Tak určitě 🙂

bkf1

Pobavilo 😂🤣😂🤣😂 Každopádně se vůbec nedivím, že stát z toho chce taky svůj kousek koláče, jen je vidět, že ti amatéři, kteří nerozumí vůbec ničemu (říkáme tomu “vláda odborníků” 😀), samozřejmě ani neví, jak to vlastně chtějí kontrolovat/zjišťovat, jestli někdo obchoduje s kryptoměnou…

AjRep

Zjistí to tak, že to přijde na účet nějaká částka a banka tě vyzve, abys doložil původ peněz.

E15

Tak většina lidí chápe, že v tento moment už by to měla zdanit. Nicméně už jim trochu uniká, že by měli zdanit už i situace, kdy obchodují na burze, kdy obchodují krypto za krypto a nebo si za krypto něco (třeba na Alze) koupí.

AjRep

Článek je trošku nepřesný, co se týče výše daně pro fyzické osoby. Od letoška je to totiž 15% pouze do výše 48mi násobku průměrné mzdy, pak už je to 23%. Pokud jste prodali krypto ve větším množství, zaplatíte na daních opravdu hodně.

E15

Je to tak, nahrazení solidárního zvýšení druhou sazbou daně teď od 2021 je pěkná rána. Pokud 15% je nepříjemných, pak aktuálních 23% je už přímo bolestivých…. :-)))

spot_img