Intel plánuje vstoupit do závodu o čipy na těžbu bitcoinu

4.5
(4)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Při těžbě bitcoinů se nejprve používaly centrální procesorové jednotky v domácích počítačích, které byly určeny pro obecné účely. Těžba je proces, při kterém omezený počet bitcoinů získávají těžaři. Tedy v podstatě ti, kteří řeší krypto hádanky, aby ověřili transakce v blockchainu. Poté se začaly používat grafické procesory (GPU), protože hádanky byly stále těžší. Ještě o něco později se hvězdou staly aplikačně specifické integrované obvody. Nyní jsou “těžební pooly”, které se skládají z několika datových center ASIC, nejrozšířenějším způsobem těžby bitcoinů.

Který ASIC vládne?

Nejvýnosnějším ASIC na trhu je v současnosti Antminer S19 Pro. Vyrábí ho společnost Bitmain, která se specializuje na těžební hardware. Srdcem ASICu je vysoce sofistikovaný výpočetní čip určený k těžbě SHA-256.

SHA-256 označuje kryptografickou hashovací funkci používanou k ověřování transakcí. Těžaři hledají stroje, které jsou energeticky úsporné a používají kryptografickou hashovací funkci SHA-256. Krypto je umění skrývat data pomocí speciálních matematických technik. Společnost Intel nyní usiluje o trh s těžaři a uvádí na trh blockchainový akcelerátor optimalizovaný pro SHA-256, který má údajně více než 1000krát vyšší výkon na watt než grafické procesory používané pro těžbu SHA-256.

Vodou chlazený ASIC od Bitmainu je tady – ANTMINER S19 Pro+ Hyd. 198TH/s

Nový blockchainový čip bude dodán později v roce 2022. Společnost Intel již uzavřela dohody o dodávkách čipu se společnostmi Argo blockchain, Block (platební společnost Jacka Dorseyho, dříve Square) a GRIID Infrastructure. Mohl by být použit v připravovaném open-source těžebním projektu Block? To ukáže čas. Architektura čipu, což je v podstatě rozložení jeho dílčích obvodů, je implementována na malém kousku křemíku.

Společnost Intel k tomu vedly desítky let výzkumu v oblasti kryptografie, technik hashování a obvodů s velmi nízkým napětím. Společnost Intel také v rámci své obchodní jednotky Accelerated Computing Systems and Graphics Business Unit spouští novou skupinu Custom Compute Group, která bude navrhovat čipy pro různé aplikace.

Menší čipy jsou energeticky úspornější

Zmenšení velikosti čipu je způsob, jak učinit čip energeticky úspornějším. Sedm nanometrů (miliardtin metru) společnosti Bitmain je v současné době nejefektivnější v oboru. Čím menší je procesor, tím větší počet tranzistorů lze vyleptat na surový křemík. To znamená, že elektřina urazí kratší vzdálenost mezi tranzistory na čipu, aby mohla vykonávat praktickou práci. Výsledkem je rychlejší výpočet, nižší spotřeba energie a dokonalejší odvod tepla.

Zatím není známo, jakou velikost bude mít nový blokový čip společnosti Intel. Nejmenší čip, který navrhli, je 10nm, zatímco 7nm čip má být uveden na trh v roce 2023.

Závěr

Bylo jen otázkou času, kdy stejný proces, jaký potkal grafické karty a procesory v PC, potká i těžební mašiny.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img