Fidelity: Cena bitcoinu pod 80 000 USD po halvingu způsobí problémy těžařům

4.6
(15)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Odborníci varují před možným problémem v kontextu blížícího se halvingu. Při ceně bitcoinu pod 80 000 USD by se mohli těžaři dostat do ztráty a někteří by mohli i ukončit těžbu. Pro celý blockchain by tak mohl nastat problém s delší validací a výší transakčních poplatků.

Společnost Fidelity Digital Assets vydala svojí zprávu o výhledu digitálních aktiv na rok 2024. Ve skrze má optimistický duch způsobený rostoucím přijetím bitcoinu v latinské Americe či schválení spotových ETF na bitcoin ve Spojených státech. Varují ale před možným problémem s výnosností některých těžařů. Podobná situace nastala v roce 2022. Cena bitcoinu byla velmi nízká a mnoho společností muselo prodávat svoje rezervy, redukovat množství vybavení či změnit svojí orientaci na nové trendy (AI). Došlo samozřejmě i na ukončení provozu a vyhlášení bankrotů.

Při současných cenách se zisky těžařů pohybují kolem 40 milion USD. Těžaři jsou vesměs zvyklí na nízké marže, které systém hlídá formou úpravy obtížnosti. Blížící se halving ale jejich odměny za vytěžený blok sníží na polovinu. Na grafu si lze všimnout průměrných zisků těžařů a jejich skokový vývoj po každém takovém halvingu.

Bitcoin Ordinals – prokletí nebo dar?

Do toho všeho vstupuje i relativně nové využití blockchainu – NFT na bitcoinu. Bitcoin Ordinals mohou vytvořit nové zdroje příjmů pro těžaře. Díky zvýšené aktivitě dochází k nárůstu poplatků a tím i větším ziskům těžařů. S rostoucím zájmem o toto využití blockchainu roste ale i jeho vytížení. Loni dokonce došlo k ucpání mempoolu, což vedlo k výraznému zvýšení poplatků. Pro těžaře dobrá zpráva, ale pro obchodníky možná již méně. Pro převody s nižšími poplatky lze využít například i řešení Lightning Network, které je v poslední době již poměrně spolehlivé a většina kryptoměnových burz jej již implementovala (nebo na tom pracuje).

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

Tenhle halving těžaři určitě zvládnou. Do budoucna to ale bude problém, ostatně to tady píšu pořád … .

Hobit

Proč by to měl být problém? To že bude halving a kdy vědí všichni několik let dopředu. Opravdu si myslíš že všichni jsou tak hloupí aby se nás top nepřipravili a nepočítali se tím?
A ano jeho určitě plánuje i tou že s tím skončí. To her přece neříkají vždy se najde někdo jiný kdo nastoupí místo nich.

Čumsem

Taky se na to můžou těžaři “připravit” tak, že masivně zashortují a potom game over. Těžaři nejsou charita a budou dělat to, co se jim vyplatí. Zatím se jim vyplatí být hodní… Problém security budgetu není žádná legrace a řešit by se to mělo, v tom má Fantom samozřejmě pravdu. Bohužel někteří považují Bitcoin za svatý v jeho původní rigidní podobě a odmítají byť jen pomyšlení, na nějakou progresivní změnu…

Poslední editace 4 měsíců před přes Čumsem
Petr Kovář

Lightning network je podle mě slepá vývojová větev. Je to nesmyslně složitý na implementaci. Časem mi dáte za pravdu. Se současnou dostupnou rychlostí internetu se půjde cestou velikosti bloku až na 100 Mega. Pak se tam vejde stokrát víc transakcí a nebude problém snížit poplatky na rozumnou cenu i pro mikrotransakce… win win pro těžaře, klienty i bitcoin samotný

Poslední editace 4 měsíců před přes Petr Kovář
Hobit

To si rozhodně nemyslím. Lightning he dice složitý Adler to celý bitcoin ještě víc.
A rozhodně máme zatím tohle jedinou slepou větev která řeší poplatky a už funguje.

Nicméně taky souhlasím s tím že do budoucna je nevyhnutelný změnit i velikost bloku. Současný stav nemůže vydržet věčně.

an onym

100 mega je neskutečně moc. zkuste si pronásobit o kolik gb denně by se nafoukl ledger. Pro mikrotransakce je btc úplně mimo mísu. Ikdyby vám nevadilo po zaplacení čekat 10 minut na potvrzení bloku, 99,99+% lidí by tohle neakceptovalo.

spot_img