Bílý dům zveřejnil první regulační rámec pro kryptoměny

5
(6)

Bílý dům zveřejnil první regulační rámec pro kryptoměny. Ten navazuje na výkonný příkaz prezidenta Bidena o digitálních aktivech podepsaný v březnu. Hlavní body jsou ochrana spotřebitelů, boj proti finanční kriminalitě a otázky zavedení digitálního dolaru.

Bílý dům zveřejnil rámec pro kryptografické služby

Americká vláda konečně podniká kroky ke zvýšení regulačního dohledu nad oblastí digitálních aktiv.

Bílý dům v pátek zveřejnil vůbec první kryptografický rámec, který zahrnuje klíčové oblasti kryptoměnového prostoru, na něž chce Bidenova administrativa zaměřit svou pozornost. Tento krok navazuje na výkonný příkaz prezidenta Bidena “Zajištění odpovědného rozvoje digitálních aktiv”, který podepsal v březnu.

Ve společném prohlášení ředitele NEC Briana Deese a poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana se uvádí:

Společně pokládáme základy pro promyšlený, komplexní přístup ke zmírnění akutních rizik digitálních aktiv a – tam, kde se osvědčí – k využití jejich výhod

V prohlášení Bílého domu je podrobně popsáno, jak se spojilo několik vládních agentur, které budou usilovat o dohled nad rozvojem oblasti digitálních aktiv se zaměřením na sedm hlavních cílů: ochrana spotřebitelů a podniků, podpora přístupu k finančním službám, podpora finanční stability, podpora inovací, udržení pozice země jako finančního lídra, boj proti finanční kriminalitě a zkoumání možnosti digitálního dolaru.

Ochrana spotřebitelů a podniků

Bílý dům upozornil na rizika spojená s kryptoaktivy a zmínil volatilitu cen a podvody. V prohlášení vyzval Komisi pro cenné papíry a Komisi pro obchodování s komoditními futures, aby “agresivně prováděly vyšetřování a donucovací opatření proti nezákonným praktikám v oblasti digitálních aktiv”.

Ačkoli ani SEC, ani CFTC dnes nemají nad tímto prostorem úplný dohled, SEC kryptotrhu věnuje obzvlášť velkou pozornost, přičemž předseda agentury Gary Gensler tento týden zopakoval, že podle jeho názoru by většina digitálních aktiv měla být klasifikována jako cenné papíry.

Bílý dům: Podpora přístupu k finančním službám

Aby byla digitální ekonomika přístupná všem, měla by se vláda podle Bílého domu zaměřit na “podporu vývoje a využívání inovativních technologií poskytovateli platebních služeb”.

Vláda chce také zlepšit efektivitu bezhraničních plateb a uvedla, že agentury “sladí globální platební postupy, předpisy a protokoly dohledu a zároveň prozkoumají nové mnohostranné platformy, které integrují systémy okamžitých plateb”.

Podle prohlášení bude Národní vědecká nadace pracovat na tom, aby digitální aktiva byla “použitelná, inkluzivní, spravedlivá a přístupná pro každého”.

Podpora finanční stability

Prohlášení se rovněž věnovalo otázce stablecoinů. Propojení digitálních aktiv a tradičních finančních služeb může mít “vedlejší a rušivé účinky”. Jako důkaz “potenciální nestability” je zmiňován kolaps UST Terra. K tomu se vyjádřila i ministryně financí Janet Yellenová s tím, že tento incident zdůraznil potřebu regulace stablecoinů.

Ve snaze podpořit finanční stabilitu bude ministerstvo financí spolupracovat s finančními institucemi na identifikaci rizik a zranitelných míst a spolupracovat s dalšími agenturami na “analýze vznikajících strategických rizik”.

Podpora inovací

Váda hodlá podporovat inovace a ve zprávě je nastíněno několik kroků, které mají zajistit, aby USA udržely krok s rychle se vyvíjejícím kryptoprostorem. Úřad pro vědeckou a technologickou politiku a NSF budou provádět výzkum v oblasti kryptografie, programovatelnosti transakcí, kybernetické bezpečnosti, ochrany soukromí a řešení digitálních aktiv šetrných ke klimatu.

Vláda vyzvala ministerstvo financí a další agentury, aby těmto americkým společnostem poskytly součinnost a pomoc. Agentura pro ochranu životního prostředí pak dostala za úkol sledovat, jaký vliv má kryptografie na životní prostředí.

Existují příležitosti, jak sladit rozvoj digitálních aktiv s přechodem na ekonomiku s nulovými čistými emisemi a zlepšením environmentální spravedlnosti.

A konečně, ministerstvo obchodu svolá federální agentury, akademiky, představitele průmyslu a další strany, aby diskutovali o tom, jak by mohla být kryptografie regulována.

Snaha udržet USA v čele globálního finančního světa

Bílý dům zopakoval, že chce zajistit, aby si USA udržely své místo globálního lídra v oblasti financí. Spojené státy aktivně spolupracují se svými partnery na stanovení politiky v oblasti digitálních aktiv a zároveň posilují roli Spojených států v globálním finančním systému.

Kromě toho se ve zprávě uvádí, že ministerstvo zahraničí a ministerstvo spravedlnosti mají zvýšit spolupráci s dalšími agenturami v zahraničí. Ministerstvo zahraničí, ministerstvo financí, USAID a další agentury budou nápomocny při budování infrastruktury a služeb v oblasti digitálních aktiv v rozvojových zemích. Ministerstvo obchodu pak bude pomáhat kryptografickým společnostem při uvádění jejich produktů na globální trhy.

Bílý dům a boj proti finanční kriminalitě

Administrativa dala jasně najevo, že hodlá bojovat proti všem formám kriminality související s kryptoměnami, a poukázala na využívání digitálních aktiv takovými subjekty, jako je Lazarus Group.

V prohlášení se uvádí, že prezident Biden zváží změnu zákona o bankovním tajemství a dalších zákonů, aby konkrétně stanovil pravidla pro poskytovatele služeb v oblasti digitálních aktiv, včetně platforem NFT.

Vláda bude i nadále monitorovat trestnou činnost v tomto odvětví a ministerstvo financí zveřejní příručky pro hodnocení rizik trestné činnosti jak v případě DeFi, tak v případě NFT.

Zkoumání digitálního dolaru

Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell v uplynulém roce několikrát řekl,  že vláda zvažuje spuštění vlastní digitální měny centrální banky. V prohlášení Bílého domu se uvádí, že digitální dolar by mohl nabídnout “významné výhody”, včetně podpory finanční inkluze a podpory hospodářského růstu.

Vláda vypracovala “politické cíle pro americký systém CBDC”, které odrážejí její klíčové priority pro potenciální digitální dolar. Prohlášení sice nastínilo priority, jako je ochrana zákazníků, podpora hospodářského růstu a dodržování lidských práv, ale zároveň se v něm uvádí,  že Federální rezervní systém bude muset pokračovat v průzkumu CBDC.

Závěr

Nejnovější prohlášení Bílého domu je zatím nejjasnějším znamením, že vláda chce podpořit růst digitálních aktiv bezpečným a zabezpečeným způsobem. Zatímco v minulosti prezident Biden a různé agentury napojené na Bílý dům jednaly v otázce růstu kryptoměn liknavě, nedávné kroky ukazují, že Spojené státy vidí v kryptoměnách a technologii blockchain potenciál. To, že USA nyní berou tento prostor vážně, je pozitivním znamením pro to, kam by se věci mohly v budoucnu ubírat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img