10.3. 2023 Tržní přehled pro Bitcoin a akciový index S&P 500 – Investiční banky v problémech a propad akciového indexu S&P 500

5
(7)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme Vás u dalšího tržního přehledu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Po Silvergate má problémy už i investiční banka ze Silicon Valley, stojící za víc než polovinou startupů v Americe. Finanční sektor indexu S&P 500 se včera propadnul víc než -4 %. Problémy Silvergate Capital a rostoucí riziko na trhu můžou donutit investory k dalšímu prodeji Bitcoinu a jiných rizikových aktiv.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Včera se Bitcoin znovu propadnul lehce pod hladinu 20 000 USD a dnes ráno dále klesá pod 19 800 USD. Většina kryptoměn až na stablecoiny je v červených číslech s poklesem v desítkách procent. Může za tento propad jenom Silvergate Capital, která “zavírá krám” a ukončuje svoji činnost? Spekuluje se i, jestli bude muset Microstrategy prodat svoje Bitcoiny a splatit půjčky od Silvergate se ztrátou. Tak velký prodejní tlak by mohl způsobit ještě větší výprodej u Bitcoinu. Načasování Bitcoinu nepřeje, budoucí týden se začne distribuce bitcoinových mincí z burzy Mount Gox. Využijí majitelé po vrácení prostředků aktuální nejistou situaci (a několik set procentní zhodnocení) pro vybírání zisku?

Makro data a problémy Sillicon Valley Investment bank

Tento týden byl nepochybně nejsilnější makro fundament projev/svědectví šéfa Fedu, Jerome Powella před americkým Kongresem, který jsem popsal ve středu. Vypadá to, že Fed bude nucen držet úrokové sazby nahoře delší dobu, než se očekávalo a možná je ještě dále zvyšovat k úrovni 6 procentních bodů pro dosažení inflačního cíle.

Na nejbližším zasedání Fedu 22. března není vyloučené i navýšení úrokové sazby o dalších 50 bazických bodů resp. 0,5 procenta. Všechno se bude odvíjet podle vyhodnocení nezaměstnanosti a inflačních dat.

Ve čtvrtek se objevila data ohledně nezaměstnanosti, která v Americe začíná pozvolna narůstat u prvotních i dlouhodobých žádostí. Počet nezaměstnaných nejvíce navyšuje propouštění v technologickém sektoru.

Dnes ráno získáváme nová inflační data z Německa, meziměsíčně dále roste o 0,8 % (očekávalo se +1 %). Aktuálně dosahuje celková meziroční inflace v Německu neustále 8,7 %!

V Británii je dnes ráno reportována stagnace HDP. Průmyslová a výrobní produkce se meziročně propadá o – 4,3 % resp. – 5,2 %! Británie tak i nadále potvrzuje, že se už reálně nachází v recesi.

Další varovným signálem z Ameriky je rostoucí počet lidí s problémem splácet půjčky a účty navzdory tomu, že pořád mají práci. Přes 20,5 miliónu lidí se opožďuje s platbou za energie. Téměř 25 miliónu lidí má spoždění se splátkami na kreditních kartách, půjčky na auto nebo osobní půjčky. Takto vysoký počet jsme mohli vidět naposled v roce 2009!

Zajímavý indikátor pro sledování je i “Heavy truck index”, který historicky předcházel propadu akciového indexu S&P 500 viz graf níže. Samotný index se po prudkém růstu vrací k normálu. Případný propad pod normál bude velký redflag.

Poslední varování v dnešním článku je kontrakce americké ekonomiky a stahování kapitálu centrální bankou z oběhu. Za posledních 150 let se to stalo jenom čtyřikrát a pokaždé následovala recese s nezaměstnaností nad 10 %! V případě tak velké nezaměstnanosti by extrémně narostl problém amerického spotřebitele splácet svoje závazky, tzn. osobní a firemní bankroty.

Dolarový index se drží nad novým supportem

Dolarový index po nárazu na rezistenční pásmo 106-107 bodů lehce vyklesal a dnes se drží kolem hladiny 105,2 bodů. Zatím se s přehledem drží nad klouzavými průměry EMA 200 a EMA 55 1D. V případě dalších negativní zpráv očekávám další stahování kapitálu z rizikových aktiv a alokaci do amerického dolaru, kde krásné narůstá zhodnocení na bezrizikových amerických dluhopisech.

Po překročení stranové konsolidace bychom se v nejbližších týdnech mohli podívat až nad rezistenci 107 bodů, což by akciový index S&P 500 stáhlo klidně o -10 % pod aktuální úroveň! Indikátory RSI a MACD jsou aktuálně pod rezistencí pro další růst. Rozhodující makro fundament bude zasedání Fedu 22. března.

Akciový index S&P 500 padá na klíčový support

Akciový index S&P 500 včera uzavřel den na klíčové úrovni 3918 bodů. Tedy lehce nad posledním supportem, který drží index před značným propadem pod dlouhodobou klesající linii (bílá).

Z pohledu technické analýzy jsme pod klouzavými průměry EMA 200 a EMA 55 1D (inverzně k dolarovému indexu). V případě prolomení supportu 3900 bodů a klesající downtrendovky nás čeká zřejmé potvrzení dalšího značného propadu až na předchozí dno 3481 bodů. Negativní výhled nabízí i klesající indikátory RSI a MACD na denním grafu.

V případě, že se potvrdí výše zmíněné obavy a očekávané poklesy zisků indexu S&P 500 v první polovině roku 2023, může se na trzích strhnout slušný chaos, který index stáhne na nové low. Je to však trochu delší makro pohled. Aktuálně musím upozornit na to, že byste měli dobře zvážit svoje pozice. Domnívám se, že v nejbližších měsících nás moc pozitivních zpráv nečeká. Osobně tedy vyčkávám a vyhlížím společnosti, které nám nabídnou hezké příležitosti k nákupu.

Bitcoin ztrácí psychologickou hladinu 20 000 USD

Bitcoin se nadále extrémním tempem propadá pod 20 000 USD. Dnes ráno už testuje 19 800 USD a tahá všechny altcoiny sebou. Nachází se v slabší supportní zóně 20 400 – 19 000 USD, která by pro pokračování růstu Bitcoinu měla vydržet (viz. graf níže).

Technické indikátory RSI A MACD naznačují divergenci na denním grafu. To není vůbec dobré znamení. Pro spekulaci o otočení trendu bych očekával divergenci indikátoru alespoň na čtyřhodinovém grafu. Avšak zatím se nikde neobjevuje. Budu je tedy netrpělivě vyhlížet. Do té doby, než se signál pro otočku objeví, však Bitcoin může dále klesat.

Myslete na varovné signály a problémy, které má akciový index a ekonomika jako celek. Není to vůbec přívětivé prostředí pro rizikovější investice, což můžeme vidět na problémech Silvergate a Sillicon Valley bank.

Je na místě být nadmíru ostražitý a prostě si vysedět ideální čas, kdy vstoupit do trhu, pro ty netrpělivé je tady metoda DCA. Přeji všem čistou hlavu pro zvažování, kdy do trhu vstoupit.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream...

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Vojtech
Hodnocení článku :
     

👍

Pet
Hodnocení článku :
     

Díky za srozumitelný a obsáhlý přehled.
Palec nahoru.

spot_img