8.3.2023 Tržní přehled pro Bitcoin a akciový index S&P 500 – Trh si začíná uvědomovat makro data!

3.7
(3)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme Vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Včera se akciový index S&P 500 začal prudce propadat po projevu šéfa americké centrální banky Fed. Bitcoin následuje akcie poklesem pod 22 000 USD.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin

Bitcoin včera propadnul pod hladinu 22 000 USD a tím sebou strhnul i drtivou většinu altcoinů. Dnes se pohybuje lehce pod touto hladinou a většina kryptoměnového trhu se dále propadá.

Makro ekonomické okénko a svědectví Jerome Powella

Včera v odpoledních hodinách proběhlo vystoupení Jerome Powella před americkým kongresem. Šéf Fedu potvrdil dosud známy předpoklad pro další zvedání úrokové sazby, který nám už členové Fedu poslední týdny naznačovali. Trh však varování nebral dostatečně vážně. Ve zkratce bude muset americká centrální banka s ohledem na nadále vysokou inflaci (obzvlášť v sektoru služeb) dále navyšovat sazby.

Dolarový index v reakci na projev začal prudce růst z konsolidační struktury a akciový index S&P 500 inverzně propadnul o – 1,7 %. V nejbližším období můžeme nadále očekávat zvýšenou volatilitu. V případě, že se vyplní můj předpoklad pro “hard landing” trhu = americkou recesi, tak můžeme očekávat další značný pokles indexu S&P 500. V minulém týdenním přehledu trhu jsme se dívali na podobnost přehnaně optimistických odhadů analytiků pro několik posledních období před recesí.

V Americe můžeme dále vidět meziměsíční nárůst cen použitých automobilů, což vůbec nebude pomáhat Fedu k uvolnění ekonomiky. Úroky na 30letých hypotékách se dostávají na 6,79 procentních bodů, co může být z dlouhodobějšího hlediska likvidační pro mnoho domácností.

V rámci Evropy zatím získáváme makro data naznačující pokles maloobchodních prodejů na meziměsíční a roční bázi! Nezaměstnanost roste pomaleji, než se čekalo a HDP Eurozóny lehce klesá.

Ekonomický kalendář

Dolarový index prorazil rezistenci a roste

Dolarový index včera prorazil rezistenci ve formě klouzavých průměrů EMA 55 a EMA 200 na denním grafu. Uzavřel den na hladině 105,7 bodů. Tímto pohybem se dostává nad úroveň předešlé konsolidace a zvyšuje pravděpodobnost dalšího růstu. Aktuálně mu v cestě stojí rezistence 106-107 bodů. Její překonání bez menšího pozastavení by mě překvapilo a znamenalo by velmi negativní signál pro akciové trhy.

Do analýzy připojuji i poklesovou variantu, u které vidím velmi malou pravděpodobnost, avšak je nutno s ní uvažovat. Aktuálně je americký dolar se zhodnocením už lehce nad 5 procent ročně velmi lákavým bezpečným přístavem pro investory.

Akciový index S&P 500 znovu testuje supportní hladinu

Akciový index S&P 500 včera znovu uzavřel pod úrovní 4000 bodů na 3986 bodech. Ztrácí tak psychologickou hladinu a zároveň se znovu pokouší prorazit poslední záchytný support, který ho odděluje od výrazně většího poklesu na nová minima.

Tímto poklesem index S&P 500 zároveň propadá pod klouzavý průměr EMA 55 a EMA 200 1D. Indikátory RSI a MACD divergují, proto se přikláním spíše k dalším poklesům akciových trhů. Poslední klíčový level je průsečík hlavní downtrendovky a supportu 3900 bodů. Po jeho proražení se nabídne velmi solidní setup pro shortování trhu a už téměř nic nebude bránit pořádné panice a výprodeji na trhu.

V takovém prostředí budou profitovat jenom intradenní tradeři surfující na volatilitě a dlouhodobí hodnotoví investoři. S potenciálním poklesem valuací společností se naskytne mnoho příležitostí. Rád si proto vyčkám na “krev v ulicích”.

Bitcoin následuje akciové indexy a klesá

Bitcoin se znovu dostává pod hladinu 22 000 USD a sebou strhává i většinu altcoinů. Takovýto pohyb jsem avizoval minulý týden v přehledu trhu. Zapadá totiž do celkového obrázku o retracementu po značném růstu od potenciálního dna kolem 15 500 USD.

Aktuálně Bitcoin na čtyřhodinovém grafu formuje strukturu podobnou klesajícímu klínu “Falling Wedge”, která je bullish. Její dokončení by mohlo nastat v zóně 21 400 – 20 400 USD, kde se nachází gap na grafu CME Futures. Následně by mohla pokračovat další impulsní růstová vlna nahoru.

Zatím se však netěšte předčasně, tato struktura se dá označit i jako “First wave leading diagonal”, která je silně Bearish. S ohledem na to, kde se nachází akciový index S&P 500, je nutné na to myslet.

Doporučuji si vyčkat na propad do této zóny, kde se bude rozhodovat a zvolit vhodnou strategii. V případě dalšího negativního makra a poklesu indexu S&P 500 na nové dno bude Bitcoin na 99 % následovat trend. Pro Bitcoin by to mohlo znamenat obdobně nová low pod hladinou 15 500 USD!

Na denním grafu níže můžeme vidět pokračující divergenci indikátorů RSI a MACD.

Pokud Bitcoinu dlouhodobě věříte, je variantou pravidelný nákup strategií Dolar-cost-averaging (DCA). Jak se může cena Bitcoinu vyvíjet nejbližší roky, jsem se podíval v článku Bitcoin Halving a jeho vliv na cenu Bitcoinu.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream...

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img