Warren Buffett: Kdybyste mi nabídli všechny bitcoiny za 25 dolarů, nevzal bych si je

4
(4)

Miliardář a známý investor Warren Buffett se opět obul do bitcoinu (BTC) a nechal se slyšet, že by si “nevzal” všechny BTC na světě, i kdyby stály pouhých 25 dolarů.

Warren Buffett se opět opřel do bitcoinu

Jednadevadesátiletý Buffett, jehož čisté jmění se pohybuje kolem 124 miliard dolarů, je zarytým kryptoskeptikem, který kdysi označil bitcoin za “krysí jed na kvadrát”. Jeho argumenty se často točí kolem názoru, že digitální aktiva (podle něj) nenabízejí žádnou hmatatelnou hodnotu. K tomu komunita ovšem rychle zdůraznila, že v kryptoměnách existuje nespočet případů použití a užitečnosti, které Buffett pravděpodobně řádně neprozkoumal.

V sobotním projevu na výročním setkání akcionářů společnosti Berkshire Hathaway se Buffett vyjádřil ke kryptoměnám a to hlavně v souvislosti s rostoucím přijetím tohoto odvětví hlavním proudem. Poznamenal, že sice netuší, zda hodnota BTC bude v budoucnu růst, ale je si jistý, že “nic neprodukuje”.

Řekl, že by s radostí vypsal “hned teď šek” v hodnotě 25 miliard USD za 1 % veškeré zemědělské půdy nebo “bytových domů” ve Spojených státech, protože obojí produkuje reálný užitek, ale za 100 % nabídky bitcoinu by neutratil ani 25 USD:

“Kdybyste mi teď řekli, že vlastníte všechny bitcoiny na světě, a nabídli mi je za 25 dolarů, nevzal bych si je, protože co bych s nimi dělal? Musel bych vám je tak či onak prodat zpět. K ničemu to nebude. Byty budou produkovat nájemné a farmy budou produkovat potraviny. […] Majetek, aby měl hodnotu, musí někomu něco přinést. A existuje jen jedna měna, která je akceptována”

A jak se dalo čekat, známí kryptoměnoví zastánci si to nenechali líbit a do Buffetta se rychle pustili.

Kupříkladu spoluzakladatel špičkové kryptografické venture kapitálové společnosti Andreessen Horowitz (a16z), Marc Andreessen poznamenal, že Buffett na jedné straně kritizuje bitcoin, ale přitom “nahlas propaguje cukrovku”. Nejspíše tím narážel na krabičky od bonbonů See’s Candies a plechovek od limonády, které měl Buffett během projevu na stole.

Ani generální ředitel společnosti Tesla a majitel Twitteru Elon Musk si neodpustil rýpnutí a vyzdvihl hlavně fakt, že přestože Bekrshire Hathaway žádné bitcoiny nevlastní, tak o nich mluví až nápadně často. To byla samozřejmě voda na mlýn známého bitcoinového zastánce Michaela Saylora, který to okomentoval slovy, že nikdo nemůže přestat mluvit o bitcoinu.

I Jamie Dimon složil kryptoměnám malou poklonu

Jedním z kryptoskeptiků, který alespoň trochu zmírňuje svůj postoj k digitálním měnám, je generální ředitel JPMorgan, Jamie Dimon.

Tento bankéř kdysi označil bitcoin za “podvod” a stále opakuje, že nemá zájem podporovat tento sektor na osobní úrovni, přestože JP Morgan v posledních několika letech výrazně zlepšila svůj postoj vůči kryptoměnám.

V rozhovoru se zpravodajskou stanicí dokonce poznamenal, že ačkoli se mu kryptoměny stále nijak zvlášť nelíbí a při investování do nich nabádá k opatrnosti, hájí právo lidí “se pro ně rozhodnout a udělat to”. Na závěr dále dodal, že kryptoměny mají i zajímavé případy využití, zejména pokud jde o přeshraniční platby.

“Ne všechno je špatné. Kdybyste mi řekli ‘Chci poslat 200 dolarů kamarádovi do cizí země’, mohlo by vám to trvat dva týdny a klidně byste za to zaplatili 40 dolarů. Můžete to ovšem udělat prostřednictvím digitální měny a zabere vám to jen pár vteřin.”

Závěr

Prezident Zeman kdysi řekl, že jen idiot nemění názory a osobně mám upřímnou radost, když někdo dokáže přiznat, že se v bitcoinu mýlil. Někteří si ovšem klapky na očích sundat odmítají. Warren Buffett pravděpodobně o příležitost přichází.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
17 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Zemědělská půda je vůbec zajímavý příklad. Jaká je nevýhoda nemovitostí tohoto druhu? Ideální je jít k prapodstatě. Víte, když někdo prodává pozemek, je docela zajímavé se ptát, kdo ho prodal jemu. Tak dejme tomu obec. Kdo jej prodal obci? Stát? Jak jej získal stát a kdo jej prodal státu? Hmmm… Pán Bůh? Kdepak. Pozemek je vždy prostě a jednoduše zabrán. Ať už za pomocí zbraní, zastrašování nebo jen tak, pokud zde před tím nikdo nebyl. Zbraní jej lze později i hájit. Jedno si priznejme. Když přijde kolonizátor s vojskem, nejspíš ho nebude zajímat vaše potvrzení z místního katastrálního úřadu. Takhle to prostě je a tak to také primárně s pozemky funguje i v přírodě. Stačí se dívat jenom kousíček dál. Jakým právem například americký úřad prodává pozemky na měsíci? Ano, žádným právem. Je to tak. Legislativa se na to dá maximálně později namazat, aby se toliko jednoduchým lidem zavřela huba. Dokud vám vlastnictví pozemku někdo mocnější pro počáteční nebo periodickou úplatu brání a hájí, je jakoby váš. V opačném případě nikoliv, ať za něj dáte cokoliv. K bezstarostnému vlastnictví pozemku je především potřeba procházet obdobím, které není turbulentní a je předvídatelné. Období, ve kterém se Buffett vždy nacházel. Nebudu zde rozepisovat dalších milion třicet pět výhod kryptoměn oproti jiným komoditám či statkům. Stačí se jen zlehka zamyslet. Po Warrenovi už to nechtějme. Je starý. Přejme mu štěstí, které v životě měl především proto, že se narodil ve správné době.

Stephanos

To jsme ale pořád na stejném místě. Vlastnit krypto je jak vlatnit zápis o vlastnictví pozemku ve virtuálním katastru. Jasně, má to tu výhodu, že to, co reálně neexistuje, mi nemůže nikdo sebrat. Ale to je tak všechno. 🙂 Hodnotu to má jen proto, že tomu lidi hodnotu přisuzují. A ochota hodnotu přisuzovat roste v klidném a předvídatelném období a v období turbulentním a nepředvídatelném naopak klesá. To je prostě fakt. To neříkám jako kritiku kryptoměn. Je to prostě jen jejich vlastnost, se kterou je třeba počítat. Fantazírování o tom, že bitcoin přežije i kolaps civilizaci a podobně, je úsměsvné. To by bylo naopak to první, co by přestalo kohokoliv zajímat. Blockchain by to asi sice nějak přežil, ale k čemu by byl, když by btc neměl hodnotu ani kozího bobku. Na rozdíl od těch skutečných pozemků a schopnosti si je brátit nebo dobývat.

Poslední editace 1 rok před přes Stephanos
Rob

Nemám co vytknout. Je to pravda. Není nutné být naivní. I kryptoměny se dají se zbraní v ruce ukrást, což je v daný moment dokonce nevýhodou faktu, že je každý jednotlivec sám sobě bankou. Určitě se najdou i tací, kteří naopak nebudou chtít znát své klíče a zodpovědnost za mě delegují pod smlouvou někomu, kdo se za ně zaručí, což bude, myslím, relativně drahé služba. Na druhou stranu vlastnictví kryptoměny se podstatně hůře prokazuje. V něčem je to podobné, jako s pozemkem. Navíc nemovitost si nemůžu vzít sebou, když potřebuji odejít. To je samozřejmě jen špička ledovce, pokud se bavíme o potenciálu a výhodách kryptoměn. V období, kdy je potřeba vybrat hodnotu, se i jejich hodnota sníží. Nevěřím však, že půjde k nule. Je to prostě globálně sdílená hodnota, zatímco pozemek nebo dům má hodnotu jen pro mne.

Rob

Málo jsem vypíchl, že mi to nepřijde stejné. V tom bych oponoval. Jen v něčem je to podobné.

LHTS

Nemusi to byt se zbrani v ruce (i kdy vlastne ano – se zbrani financni 🙂 ). Cely kryptotrh lze jednoduse koupit a tim ho znicit.

LHTS

Vy ale vychazite ze soucasneho financniho paradigmatu. To se ale ve strednedobem horizontu muze zmenit (a ja v to verim). Vsechny soucasne financni sluzby mohou byti poskytovany DECENTRALIZOVANE. Prevody, pujcky, hypoteky, pojisteni, akreditivy …

Kuba

My Češi jsme materialisti, hrabeme si do kapsy. Potřebujeme mít stodolu, barák, pozemek. Vždy se mě ptají: kde bys koupil být na pronájem? Nikde:) co bys dělal s bytem? Hned ho prodal! Proč? Nemovitosti stojí peníze. Znáte nějakou nemovitost kterou koupíte a zapomenete na ni a když se za 10 let vrátíte bude mít 3x takovou cenu? Ne? Já taky ne, pokud nepoteče střechou zabaví vám ji exekutor protože nebudete platit poplatky a daň z nemovitosti. No a já sem si v roce 2018 koupil akcie Tesly…no a většina už chápe to ponaučení. A můžu jmenovat cokoliv: Microsoft, Apple, AMD, Intel, jakoukoliv zajímavou firmu. A víte kde bude jejich cena za dalších 10 let? A jak na tom bude vaše nemovitost?

Rob

Já myslím, že materialismu tohoto typu podléhá i zvěř. Každá myš chce svou díru. Občas ale přiletí čmelák a je po díře. Tak to prostě je. Naopak lidé mi v tomto ohledu přijdou nepřirozeně benevolentní, když třeba někomu nevadí žít celý život v podnájmu a platit tak se facto 100% úrok. To mi přijde divný. Žijeme v materiálním světě. Jinak gratuluji k akciím. Na investici, pokud není špatná, se zhodnocuje především čas. 🙂

Stephanos

Nevím, kde bude za deset let cena těch firem. Nevím, kde bude za deset let cena bitcoinu. Ale jsem si docela jistý, nebo to pokládám aspoň za velmi pravděpodobné, že můj byt v Praze, který jsem koupil v roce 2007, bude mít vyšší hodnotu než v době, kdy jsem ho kupoval. V současnosti je jeho hodnota zhruba trojnásobná. Nějakou dobu jsem v něm bydlel, teď ho pronajímám. V případě potřeby ho mohu znovu použít pro své bydlední nebo pro bydlení svých blízkých. I se všemi poplatky a nutnými investicemi do oprav se mi tato investice jezdnoznačně vyplatila. Vedle toho mám samořejmě investice i v dalších aktivech, i v krypu a akciích, ale investice do nemovitosti v dobré lokalitě to vždy jistí, ať už bude situace na finančních trzích jakákoliv.

Poslední editace 1 rok před přes Stephanos
Jan Zizka

To same si urcite myslel i nekdo v Kyjeve. Realita ho ovsem vyvedla s omylu. I kdyby bomba neudelala s bytu velky otvor v panelaku, stejne je to ted neprodejne.

Stephanos

Stát se může samozřejmě cokoliv. I to, že mě zítra přejede autobus. Pak mi budou všechny investice na nic. Ale v našich geografických šířkách je přeci jen riziko něčeho takového menší než v Kyjevě. Určitě menší, než že nějaké akciové tituly nebo kryptoměny ztratí hodnotu.

LHTS

Ano znam 🙂 Pred deseti lety jsem koupil byt a nedavno prodal se ziskem 420%. (Bublina na trhu, ocekavam pokles cen – kratkodobe). Behem deseti let mi daval dividendu (najem) cca 14tis. prumer / mes.. Tento byt mi zaplatil nakup domu v teze dobe (metrove 5x vice) a jeste mi zbylo. Asi je jasne / doporucene, ze nase investicni portfolio ma byt diverzifikovane. V jakem pomeru je know-how kazdeho z nas.

Michal

Já teda ty bitcoiny za 25 dolarů beru. Komu mám poslat číslo peněženky )))

Rob

Jj, ale jedině za privátní klíče. 🙂

Libor

Warren to vystihol. No mohol spomenúť aj ďalší aspekt. Mať všetky BTC je fakt nanič, budú len neužitočne ležať na “sklade” ako zbytočná haraburda. Bolo by tam však jedno zaujímavé, ale nekalé využitie – na scam a manipuláciu, ktorou sa to dá pekne speňažiť. Takže budem s tými BTC robiť na neregulovanej kryptoburze akože market makera, prehadzovať si BTC medzi sebou samým, robiť pumpy a dumpy, umelo vytlačiť cenu čo najvyššie, a postupne za x rokov nakŕmiť bitcoinami naskakujúci blbý a chamtivý retail, až nakoniec sa všetkých BTC zbavím a zinkasujem USD / exit, game over /. K tomu ešte ako užitočných idiotov použijem všetkých tých kryptonadšencov, celebrity ambasádorov, influencerov, youtuberov moonerov, insitných ekonómov, bulvárne média a tak podobne. A takí TA analytici BTC tiež budú pre môj zámer super /na nezaplatenie/ 🙂

Lhts

Baví Vás hodně tu provokovat ? Za chvíli Vás tu nebude brát nikdo vážně.

Salát
Hodnocení článku :
     

Tak prosím pane Buffette běžte na stranu a já přihazuji 50 dolarů.

spot_img