EU schválila zákaz anonymních kryptoměnových transakcí: Posílání bitcoinu z neidentifikované peněženky bude nelegální

2.8
(6)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Nedávná legislativa proti praní špinavých peněz ukládá určitá omezení pro hotovostní transakce a anonymní platby v kryptoměnách.

Většina hlavních výborů Evropského parlamentu schválila zákaz transakcí s kryptoměnami jakékoli hodnoty prováděných prostřednictvím hostovaných kryptoměnových peněženek.

Stalo se tak v době, kdy se Evropská rada a parlament předběžně dohodly na rozšíření částí zákonů Evropské unie o boji proti praní špinavých peněz (AML). Dále se shodli na tom, že se na trh s kryptoměnami budou vztahovat i zákony o boji proti financování terorismu.

Nové zákony se týkají primárně praní špinavých peněz

Podle příspěvku Patricka Breyera na síti X, poslance Evropského parlamentu za Pirátskou stranu Německa (Piratenpartei Deutschland), schválila 19. března většina hlavních výborů Evropského parlamentu nové zákony AML (anti-money-laundering).

Breyer je jedním z pouhých dvou poslanců, kteří hlasovali proti zákazu anonymních kryptoměnových plateb. Proti zákazu hlasoval také Gunnar Beck z Alternative für Deutschland (Alternativa pro Německo). Zákaz se vztahuje konkrétně na hostované nebo úschovné kryptopeněženky nabízené poskytovateli služeb třetích stran, jako jsou centralizované burzy.

Nová AML legislativa uplatňuje určité limity pro hotovostní transakce a anonymní platby v kryptoměnách. Podle nových pravidel budou v obchodních transakcích zakázané anonymní hotovostní platby nad 3 000 eur. V obchodních transakcích budou zcela zakázány hotovostní platby nad 10 000 eur.

Očekává se, že nová legislativa bude plně funkční do tří let od jejího vstupu v platnost. Irská advokátní kancelář Dillon Eustace však očekává, že legislativa začne plně fungovat dříve.

Nové regulace zasahují do fundamentů kryptoměn

Mnoho kryptoměnových sítí funguje v prostředí bez povolení, které umožňuje komukoli vytvořit kryptografický soukromý klíč. Poskytuje neomezený, anonymní vstup do systému, což je základní princip kryptoměn.

V tiskové zprávě poté, co hlavní výbory legislativu schválily, Breyer nastínil, proč je proti návrhu zákona. Dále uvedl, že ohrožuje ekonomickou nezávislost a finanční soukromí. Uvedl, že možnost anonymních transakcí považuje za základní právo.

Reakce kryptoměnové komunity na regulační opatření EU je smíšená. Někteří se domnívají, že nové zákony proti praní špinavých peněz jsou nezbytné. Jiní se obávají, že mohou zasahovat do soukromí a omezovat hospodářskou činnost.

Daniel Loddi Tröster, hostitel Sound Money Bitcoin Podcast, zdůraznil praktické překážky a důsledky této legislativy. Nastínil dopad na dárcovství a širší důsledky pro používání kryptoměn v rámci EU a vyjádřil obavy z omezujícího účinku, který by pravidla mohla mít.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.8 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Václav
Hodnocení článku :
     

Chápu správně, že jediný dopad na krypto je, že burzy působící v EU budou muset uživatele ověřovat, jako už to přes KYC dělá např. Binance nebo Coinbase?

bkf1

Taky jsem to tak pochopil tzn. že jde o regulaci, která má zamezit trestné činnosti.

Matorkom roudovic

To nejsou jen burzy prakticky by to museli dělat všechny peněženky metamask atd je to prakticky fizloani transakci jak dnes na bankovních účtech akorát by me zajímalo jak to chtějí udělat. A je dobré že je tam do limitu to pořád anonymní stačí udělat transakci do limitu a provést ji 30x

Honza

Taky by mě zajímalo, co to pro ně a mou hw peněženku znamená ve chvíli, kdy si budu chtít své krypto převést například na coinbase.

bkf1

Předpokládám, že budou chtít nějaké jednorázové ověření identity (podobně jak když se vytváří účet u banky), aby prostě věděli, komu peněženka patří v případě zjištění nějakých kriminálních činností (a že jich dnes je ve spojitosti s tímhle).

Honza

Otázka je, jak to udělají s odchozí platbou z ledgeru na coinbase. Ledger vlastně nemá páru, komu peněženka patří a ve chvíli, kdy tam člověk odpálí transakci na konkrétní adresu, tak ty krypta do CB Wallet prostě přijdou. Nedokážu si ten proces úplně představit. Každopádně nemůžou takhle odstavit všechny hw / sw peněženky 😛

bkf1

U sw peněženek je to v klidu, tam se to řeší tím ověřením (po mě při registraci dva roky zpět chtěli automaticky doklad dotožnosti jak Uphold tak Gemini; o nějakých “inkognito”, kde něco takového nechtěli, jsem ani neuvažoval). U hw peněženek to budou mít vykoumané asi trochu jinak, ale určitě tak, aby s tím lidi dál mohli fungovat, jen aby se věděla totožnost toho, komu to patří.

spot_img