Vše o Tronu – Jak si vede marketingový projekt Justina Suna a změní něco TRON 4.0

3.6
(10)

Jednou z nejrozporuplnějších sítí ve světě kryptoměn je TRON. Ten má za sebou historii nemorálního jednání, podvodů, ale také je jedním z nejsilnějších projektů v oblasti marketingu. Zakladatel Tronu Justin Sun nedávno oznámil upgrade sítě na verzi 4.0. Máme tak ideální příležitost na revidování projektu a zvážení jeho kladů a záporů.

Co je to TRON?

Tron patří do rodiny blockchain projektů, které se říká smart kontrakt platformy. To znamená, že umožňuje tvorbu komplexních smart kontraktů díky integrovanému virtuálnímu stroji v srdci sítě. Smart kontrakty následně umožňují produkci tzv. Dapps, což jsou decentralizované aplikace.

Tron vznikl na základech Etherea. Vývojáři Tronu v podstatě vzali základní kód ETH a pozměnili určité parametry. Ethereum je nejznámější a nejvíce využívanou platformou pro smart kontrakty. Na rozdíl od ETH v nynější podobě (PoW těžební algoritmus) je Tron DPoS (Delegated Proof of Stake).

Zakladatelem sítě Tron je Justin Sun, který je poměrně nechvalně známý v komunitě kryptoměn. Jedním z prvních velkých prohřešků bylo okopírování whitepaperu Etherea a následné lži i přes jasné důkazy.

Blockchain trilema a řešení Tronu

Každý blockchain řeší jeden problém a ten se souhrnně nazývá blockchain trilema. Prozatím nikomu se nepodařilo vytvořit dostatečně zabezpečenou síť, která by byla zároveň rychlá a decentralizovaná (viz. graf níže). Rychlost, bezpečnost a decentralizace jsou tři klíčové vlastnosti blockchainu. Zatímco Bitcoin je pomalý, ale decentralizovaný a bezpečný, tak Tron je rychlejší, ale s podstatně nižší mírou decentralizace.

Tron zvolil variantu DPoS na ověřování transakcí. To v podstatě znamená, že v rámci síti existuje pouze omezený počet volených reprezentantů, kteří následně mají jako jediní v síti právo ověřovat transakce.

V síti Tron je tak 27 super reprezentantů, kteří jsou voleni každých 6 hodin. Ti následně získají právo ověřovat transakce a uzavírat jednotlivé bloky (čas na jeden blok je cca 3 sekundy). Odměna za blok je 32 TRX. Tímto v podstatě Tron vytvořil strop pro decentralizaci a to je úroveň maximálně 27 různých entit (Whitepaper str. 15).

Díky nízkému počtu validátorů nicméně vzrůstá rychlost sítě a Tron proklamuje, že zvládá až 2000 transakcí za vteřinu. Ty jsou s prakticky nulovými poplatky, protože validátoři nemusí dělat žádnou větší práci na zajištění sítě. Validátorem se může stát každý, kdo tzv. zamkne (a tím dá najevo svůj zájem o síť). Vstupní podmínkou do hlasování o to stát se super reprezentantem je spálení 9 999 TRX.

Vznik Tronu a počátek jeho obliby

Tron vznikl v době, kdy byla kryptoměnová horečka na úplném vrcholu. Projekt měl bezvadný marketing a v rámci ICO vybral na 70 milionů dolarů. Nejvyšší dosažená tržní kapitalizace celé sítě pak byla přibližně 14,5 miliardy dolarů.

Jedním z důvodů, proč byl Tron tak žádané ICO byl fakt, že tým Tronu vymyslel perfektní strategii a následně ji i výborně realizoval. Tron ve svých počátcích vytvořil Airdrop pro všechny majitele alespoň 1 ETH. To byl perfektní marketingový krok. Díky tomu se mnoho uživatelů dozvědělo o nové síti, protože najednou vlastnilo nezanedbatelné množství nové mince s reálnou hodnotou.

Další marketingový kus předvedl Tron o rok později. A tím byla akvizice Bittorent sítě a následné vytvoření tokenů Bittorrent (Tron se soustředí na zábavní průmysl). Majitelé Tron mincí tak začali získávat měsíční airdropy BTT tokenů, ve kterých viděli hodnotu z již funkčního torrentového ekosystému.

Tron 4.0

Justin Sun nedávno na svém Twitteru oznámil, že Tron bude v dohledné době přecházet na verzi 4.0. Opět za tím můžete hledat marketing, protože verze 1.0 byl v podstatě whitepaper (ještě opsaný od ETH), verze 2.0 byla testnetem a verze 3.0 byla spuštění mainnetu.

Verze Tronu s názvem 4.0 má přinést podle CTO Nadace Tron 4 základní vylepšení. Jsou to zvýšení soukromí, konsensus mechanismus na 2. vrstvě, verzi pro podniky a komunikaci napříč blockchainy. To jsou obecně známé vlastnosti, které velké části blockchainů chybí a jsou zároveň velmi žádané.

Bližší informace ovšem zatím nejsou dostupné a tudíž je těžké odhadovat, kdy daný upgrade sítě přijde. Za zmínku také stojí očividné zfalšování hlasů v anketě na Twitteru, kdy Justin Sun porovnával ETH 2.0 a Tron 4.0. Ethereum jednoznačně vítězilo až do chvíle, kdy jednorázově přibylo 50 tisíc hlasů pro Tron.

Lze jen málo pochybovat o tom, že se jednalo o koupené hlasy. V tomto ohledu je Justin Sun znám svým plýtváním penězi na marketing, například když si koupil oběd s Warrenem Buffetem za 4,57 milionů dolarů. Dalo by se namítnout, že nově vznikající projekt může využít finance lépe, ale v rámci marketingu si opět získal Sun velkou pozornost.

Sun, Sun a ještě jednou Sun

Pokud se někdy Ethereu vyčítala přehnaná role Vitalika Buterina v projektu, tak Justin Sun je na tom ještě několikrát hůře. V podstatě vše, co se točí kolem Tronu je v rukou Justina Suna. Vzhledem k marketingové povaze celého projektu je tak jasné, že vše stojí na velmi vratkých základech. S pouze mírnou nadsázkou se dá říci, že Sun je Tron a Tron je Sun.

Justin Sun není ovšem pouhou marketingovou postavou, ale má v rukou také obrovské množství moci, což je mimochodem spojeno i s problémy PoS systémů. A právě to je velmi slabá stránka Tronu. Nikdo vlastně neví, jak moc je celá síť centralizovaná, protože není jasné, kolik mincí Tron Justin Sun vlastní.

Jeho spolupráce s největšími burzami je v tomto ohledu také problematická, což ukázal nedávný případ s převzetím sítě Steem. Justin Sun koupil akcie společnosti Steem, Inc, která stojí za vývojem sociálních platforem propojených s blockchainem Steem. Ten je podobně jako Tron, také postaven na DPoS těžebním algoritmu.

Celá situace vyústila v rozpor mezi komunitou a Sunem, který se aktivně snažil připravit majitele steem mincí o jejich finance pomocí nepřátelského převzetí sítě. Komunita šla nicméně svou vlastní cestou a vytvořila hard-fork sítě Steem, který se jmenuje Hive. Zde se omezuje role burz a také samotného Suna. Burzy hrály v celé hře velkou roli, protože drží obrovské množství mincí Steem, díky nímž mají hlasovací práva, ačkoliv mince nevlastní.

Tron jako zábavní síť

Ačkoliv Tron údajně soupeří s ostatními smart kontrakt platformami o dominanci ve světě blockchainu, tak po detailním pohledu do produktů Tronu je jasné, že primární zaměření jsou hry a hlavně gambling. Zatímco Ethereum buduje decentralizované aplikace pro finanční svět budoucnosti, tak na Tronu se primárně buduje prakticky jenom gambling a podprůměrné hry (všechny hry provázané s blockchainem jsou zatím spíše testování a kvalita je velmi nízká).

Pokud se podíváme na decentralizované aplikace v odvětví financí (DeFi), tak je jasně vidět, že prostoru dominuje ETH (Zdroj Dappradar). Největší objem finančních transferů na Defi platformě na Tron blokchainu je 20 tisíc dolarů za poslední týden. To je ve srovnání s ETH dapps naprosto minimální objem.

Tron nicméně dominuje v jiné sféře a to je gambling. Ten je ovšem vysoce rizikový a stejně jako je důvěra v běžná kasina nízká, tak i důvěra v gamblingové dapps by neměla být na vysoké úrovni. Dobře si vede primárně aplikace Wink.

Gambling na blockchainu je nicméně v podstatě identicky nebezpečný jako gambling mimo něj. Pouze v případě, že by důvěryhodná třetí strana udělala kvalitní audit lokálních smart kontraktů, bude možné důvěřovat, že je systém férový a bezpečný.

Závěr

Tron je marketingový projekt, což jasně ukazuje i nakládání s financemi a různé akvizice ze strany Nadace Tronu a Justina Suna (Steemit Inc, Poloniex, Bittorent, Buffet oběd). Pravděpodobnost, že by upgradem sítě s číslem 4.0 dokázal technologicky předehnat ostatní konkurenci je prakticky minimální.

Na interoperabilitě, škálování, soukromí a dalších odvětvích pracuje mnoho týmů a to dlouhá léta (Cosmos, ICON, Cardano, Dfinity, Polkadot, Ethereum, Tezos a další). Justin Sun nicméně dobře rozumí narativům v komunitě a chápe, že přesně tohle komunita očekává od dobré smart kontrakt platformy a tak říká, že se na tom pracuje.

Největší nadějí na úspěch sítě Tron tak zůstává gambling a gaming. Tron je nicméně v mých očích jedním z nejhorších projektů, které kryptoměnové hnutí stvořilo. Jedná se o stroj, který pohání tvorba dalších a dalších mincí a následně se tak nafukuje bublina.

Tron a Justin Sun stojí u těch nejhorších událostí v blockchain prostoru a symbolizují pravý opak toho, co kryptoměny mají být. Centralizaci, absenci transparentnosti, podivné a nekalé jednání a zneužívání moci.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.6 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr

Velmi zaujatý článek.

Petr

Co vám provedl ?

Jan Palko

Jak ze nepodarilo? Zilliqa to zvladla jako prvni na svete. Snad i diky tomu poskocila za posledni mesic temer o 50 mist v zebricku TOP 100.

Vyresila skalovatelnost, ma cez 3000 tx/s a je decentralizovana.

Petr

Je celkem škoda, že jste si na hejt vybral zrovna Tron. Můj názor je, že Tron zase tak špatný projekt není, když se podívám na cca 5000 dalších projektů, které jsou úplně totální sračky.

Rob

V mých očích je největší kontroverze Tronu právě v dPoS. Ta síť je prostě málo decentralizovaná. Na druhou stranu pokud se blockchain replikuje na desítkách strojů, myslím, že už je extrémně náročné ho jakkoliv ovlivňovat. Podle mě to prostě bude fungovat i nadále. Je tu však opravdu výměna hluboké decentralizace za rychlost a ideální kryptoměna by měla disponovat obojím. Nicméně síť Tronu je většinou opravdu rychlá a to dokonce i ve špičkách. Transakce jsou zdarma a trvají běžně do minuty. Někdy se dokonce zpracovávají naprosto okamžitě, což je oproti tradičnímu bankovnímu systému samozřejmě úplná bomba. Dokonce se mi líbí i ten Troní systém zamykání mincí “do energie” nebo “do šířky pásma”. Hodnotou šířky pásma se platí za transakce a pokud dojde k vyčerpání denního limitu, je tam nízký poplatek v TRX. Energie se pak spotřebovává při zpracovávání smart kontraktů. Obojí se do 24h opět doplní a bohatě stačí i standardní hodnota bandwidth bez stakovaných mincí. Dříve jsem se zde na Kryptomagazínu vyjadřoval o Tronu dost pozitivně na základě toho, jak funguje, což byla na jednu stranu chyba, protože těch mincí je tolik, že mluvit o nějaké konkrétní tak, aby se toho třeba někdo chytl, není úplně košer. A jsou i lepší mince. Za mě ideální mince má hlubokou decentralizaci, vysokou rychlost a disponuje smart kontrakty. Čím lepší je kterýkoliv z těchto parametrů, tím lepší kryptoměna v mých očích to je. Navíc replikování celého blockchainu už bude brzy také historie. Zilliqa jako první realizovala sharding, což je jedna z věcí, která z klasického blockchainu dělá opravdovou vědu. Ethereum chce také implementovat sharding. Cesta k rychlosti kryptoměny by asi neměla vést skrze potlačení decentralizace, ale Tron samotný podle mě funguje dobře a bude fungovat i bez Suna. Možných delegátů, ucházejících se o master node, je hodně…

Hmm

Souhlas Robe, jenže tohle jsou většinou informace které standandartního uživatele nebudou nikdy zajímat.

Pokud chcete opravdu masově dostat kryptoměny mezi lidi, tak stačí splnit základní kriteria jako: dostupnost, rychlost a cena za transakci.

To jestli je decentralizovaná z části nebo úplně nebo vůbec bude potom 99% uživatelům úplně jedno. Nejdůležitější bude reálná použitelnost, jináč to je jenom póza pro pár rádoby uvědomělých jedinců.

Příklad: kdo dneska opravdu použije kryptoměnu při oficiálním nákupu v obchodě? Pouze pozér, protože všechny tyto nákupy lze už dávno realizovat mnoha jinými zaběhnutými a ověřenými postupy.

Hmm

PS: mým favoritem je XLM 🙂

spot_img