Trhy pod lupou: Nenechat se strhnout emocemi

4.9
(11)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Dnešní díl našeho pravidelného komentování dění na trhu se zaměří na důležitost investičního plán. Kdo ho nemá a obchoduje podle momentálních nálad, musel uplynulý týden dostat za vyučenou. Ušetřeni byli samozřejmě jen tradeři, kteří dokážou držet svoje pozice několik minut. Avšak tento přístup k obchodování je velmi náročný a vyžaduje permanentní sledování akciových trhů, což není možné pro většinu investorů, kteří mají vedle investování ještě jinou práci. Co se tedy na akciových trzích událo?

Fed zůstává hlavním aktérem

Naši pravidelní čtenáři vědí, že americký Fed zvedá úrokové sazby. V teoretické rovině si centrální banka dala za úkol porazit inflaci i za cenu recese. Sazby však nezvedá samoúčelně, ale zohledňuje makroekonomické údaje, přičemž nejsledovanější jsou inflace a nezaměstnanost. Fed chce vysokými sazbami nezaměstnanost zvýšit, aby ulevil přetlaku na americkém trhu práce, čímž by se zastavil růst mezd. Právě ten je jedním ze zdrojů inflace. Pokud se zastaví, má Fed nakročeno k tomu, aby inflaci znovu přivedl pod cílovou hodnotu, která nyní představuje 2 %.

Pro investory tak vznikla velmi těžká situace. Hlavní sentiment na trhu je daný interpretací makroekonomických údajů a nikoliv ekonomickým zdravím firem. Ba právě naopak. Čím na tom budou firmy hůř, tím větší je šance, že Fed skončí s utahováním měnové politiky. Trh tak živí naděje, že se měnová politika změní a bude to znamenat nový růst pro akciové trhy. Tyto naděje jsou však iracionální. Fed nemůže měnit měnovou politiku ze dne na den. Pokud k tomu dojde, bude na to investory připravovat postupně. V uplynulém týdnu ovšem několik představitelů americké centrální banky netradičně vystoupilo v médiích s velmi ostrým tónem. Trhům dali na srozuměnou, že žádné rozvolňování nebude.

Makroekonomická houpačka

Zveřejnění makroekonomických údajů se stalo hybnou silou trhů. Týden začal pozitivně, když se zveřejnil PMI Manufacturing, který dosáhl hodnoty 50,9. To je méně než předchozí měsíc, kdy byl na čísle 52,8. Tento index ukazuje kondici amerického průmyslu. Pokud klesne pod 50, znamená to, že se průmysl zmenšuje. Hodnota nad 50 je pak signálem, že naopak roste. Pokles indexu trhy vnímaly jako velmi pozitivní znamení, že se americká ekonomika k radosti Fedu zpomaluje.

Pravá extáze a euforický růst nastaly v úterý, když se zveřejnila čísla o vytvoření nových pracovních míst za srpen v USA. Jejich počet se přiblížil 10 milionům, zatímco trh očekával 10,7 milionů. Šlo o nejnižší číslo za poslední rok. Trhy začaly překotně růst. Najednou se začaly objevovat zprávy, že by Fed mohl na dalším zasedání sazby zvednout jen o 25 bazických bodů. Díky tomu, že investoři očekávají v dalších týdnech pokles cen akcií a tento nečekaný a zbrklý růst donutil mnohé z nich uzavřít své pozice na krátko, se celý pohyb vzhůru ještě umocnil. Trhy umazaly ztráty z posledních dnů.

Jenomže v pátek při zveřejnění čísel o nezaměstnanosti přišlo pořádné vystřízlivění. Americká nezaměstnanost nerostla, ale dokonce klesla z 3,7 % na 3,5 %. Po zveřejnění tohoto údaje trhy přišly k sobě a spustil se výprodej, protože se jasně ukázalo, že Fed nemá prozatím žádný velký důvod upouštět od restriktivní měnové politiky.

Boj s inflací bude dlouhý

Zkušený investor se určitě nenechal těmito zbrklými pohyby strhnout. Růstu burzovních trhů lze využívat k uzavírání pozic, nikoliv k nastupování na trh. Prvním bodem, který si musíme uvědomit, je, že tyto makroekonomické údaje stále ukazují jen velmi malé pohyby. I kdyby nezaměstnanost stoupla na 4 % nebo i výše, pořád to ještě nic neznamená, že inflace nijak zázračně klesne. Vysoká nezaměstnanost by jistě bychom spustila další růstovou rallye na akciích. Tento růst by byl neopodstatněný a stejně tak čísla o inflaci. I když v USA klesne o desetiny procent, neznamená to automaticky, že ji Fed porazil. Cesta k dvouprocentnímu inflačnímu cíli je nesmírně dlouhá a potrvá ještě velmi dlouho. Dokud inflace neklesne výrazně k hranici 5 %, není důvod, aby Fed přehodnocoval svou měnovou politiku. Když sazby porostou, trhy budou mít nadále klesající tendenci. To je mechanický jev. Jeho ignorování vás může stát spoustu těžce vydělaných peněz.

Páteční výprodeje neumazaly týdenní zisk

Jelikož čísla o americké nezaměstnanosti vyšla až v pátek 7. října v 14:30, trhy do té doby v klidu rostly. Ty asijské už byly zavřené a evropským zbývalo do zavření ještě několik hodin. To je důvod, proč jsou týdenní zisky zelené.

V Asii vyrostla hongkongská burza o 3 %, japonský index Nikkei přidal 4,55 % a burza v Šanghaji skončila na červené nule. V Evropě již tak velké zisky nebyly. Francouzský CAC 40 přidal 1,82 %, německý Dax vzrostl o 1,31 %. Obdobného výsledku dosáhl britský FTSE, který skončil týden se ziskem 1,41 %. Z pochopitelných důvodů dopadly nejhůře trhy v zámoří. Průmyslový Dow Jones přidal ještě solidních 1,97 %, index S&P 500 vzrostl o 1,51 %. Nejhůře dopadl technologický Nasdaq 100 s hubeným ziskem 0,73 %. Srážely ho především performance akcií Tesly, která ztratila za jeden týden 15,9 % a AMD, která po zveřejnění profit warningu odepsala 13,8 % za jediný den.

Bitcoin neudržel hranici 20 000 dolarů

Bitcoin znovu ukazuje svoji sílu. Nepodařilo se mu sice udržet hranici 20 000 dolarů, která je nutná k tomu, aby se povedl průraz k vyšším hodnotám. Zároveň ale zatím nepropadl hranicí 18 000 dolarů. Odolnost bitcoinu ukazuje, že toto finanční aktivum už opustili spekulativní investoři, kteří kryptoměnám nevěří a považují je pouze za prostředek k rychlému zbohatnutí. Nyní to vypadá, že ho drží srdcaři.

Závěr: Výsledková sezona klepe na dveře

Závislost na tom, co řekne Fed, se stala už velmi únavnou. Příští týden bude znamenat jistou změnu, protože v USA začne výsledková sezona. Ta může ukázat, zda již zvýšené úrokové sazby mají negativní vliv na hospodaření firem. Jako vždy ji otevírají americké investiční banky: dočkáme se výsledků JP Morgan, Wells Fargo nebo Morgan Stanley. Ty pak doplní BlackRock nebo PepsiCo. Ve Francii výsledky zveřejní hegemon v oboru luxusního zboží LVMH. Máme se tedy na co těšit.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream...

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Stephanos

Na tu výsledkovou sezónu jsem zvědavý. Myslím, že by mohla spustit docela zajímavé pohyby na trzích, pokud se v nich už začnou projevovat důsledky recese. To by snad mohlo přinést určité vystřízlivění a trochu racionality a už by snad pohyby na trzích mohly dostat i jiný rozměr, než jen sázky na to, o kolik FED zvýší nebo nezvýší sazby. Ale to, že všechny tyto události posledních týdnů BTC v zásadě ignoruje, mě také překvapuje. Výsledková sezóna snad i pro něj už konečně přinese nějaké rozuzlení.

spot_img