Trhy pod lupou: Burzovní svět naruby, přijde střet s realitou? Bitcoin roste, akcie stagnují

5
(18)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Kdo sleduje burzovní trhy od začátku spuštění restriktivní měnové politiky, může být překvapen, jak jsou prakticky stejné události interpretovány různorodě. Ani po roce a půl nevíme, zda směřujeme k jedné z největších finančních katastrof, která má potenciál překonat tu z roku 2008, nebo jsou všechny obavy přehnané, vše funguje dobře, míra nezaměstnanosti neroste a přistání po inflaci bude měkké, jako když skáčeme do peřin. Opravdu velmi zajímavý svět. Tento týden jsme měli možnost opět si ověřit schopnost trhů tutéž událost interpretovat zcela jinak.

Tou události bylo zveřejnění maloobchodních tržeb. Indikátor měří změnu v maloobchodních tržbách očištěnou od inflace. Pokud roste, znamená to, že se spotřebitelé nebojí utrácet. Vzhledem k tomu, že maloobchodní tržby představují velkou část spotřeby, a tudíž i HDP, jedná se o dobrý lakmusový papírek o ekonomické nálady společnosti. Samozřejmě mají maloobchodní tržby také dopad na hospodaření státu, který z tržeb vybírá DPH.

Zveřejnění amerických maloobchodních tržeb má také vliv na sílu dolaru. Pokud maloobchodní tržby rostou, dolar posiluje. Tento vztah platí i naopak. Jak vidíme z grafu, tržby stouply v srpnu o 0,6 %, zatímco v červenci to bylo 0,5 %. Růst maloobchodních tržeb byl tažen především větší nákupem pohonných hmot. I vyšší ceny ropy Američany neodradil od letního cestování. Od dubna 2023 v USA maloobchodní tržby rostou. Je to dobře nebo špatně?

Dobrá nebo špatná zpráva?

Současné pomatení trhů tkví v tom, že přesně před měsícem, kdy byla zveřejněna čísla maloobchodních tržeb, která potvrdila růst, tak trhy vyhodnotily jako velmi špatnou zprávu. Lidé utrácejí. Ekonomika nezpomaluje, Fed bude muset zvedat úrokové sazby dál. O měsíc později maloobchodní tržby lehce vzrostou, avšak na místo zhroucení trhu jsme svědky růstu. Trhy interpretují toto číslo jako velmi dobré i přestože sazby na americkém dolaru jsou vysoké a úroky na kreditních kartách astronomické. Nic z toho Američany nezastaví, aby konzumovali čím dál více.

Stejný fenomén dnes můžeme sledovat prakticky na všech makroekonomických údajích. Podle mě je hlavní problém všech těchto možných interpretací v otázce času. Ekonomika, inflace, i HDP zpomaluje, nezaměstnanost pomalu roste. Avšak to vše se děje velmi pomalu.

Tedy velmi pomalu, aby to zaznamenal člověk sledující burzu skoro každý den. Světová ekonomika a s ní i finanční trhy připomínají člověka, který stojí na velmi pomalém pojízdném pásu na letišti. Tento člověk se pohybuje pomalu a zdá se skoro, že stojí. Ale pohybuje se stále a je jen otázkou času, kdy mu dojde, že je na druhé straně letiště. A čekáme právě na ten moment, kdy se trhy probudí a zjistí, že jsou úplně v nové situaci. Zatím se pouze diskutuje o tom, zda stojíme a nebo se posouváme velmi pomalu.

Kolik vlastně stojí akcie Apple?

V minulé lupě jsem psal, že akcie Applu umazaly ze své tržní kapitalizace obrovskou částku 200 miliard amerických dolarů. Důvodem tohoto propadu bylo opatření čínské vlády zakázat státním zaměstnancům užívaní iPhonů. Toto oznámení otřáslo cenou akcií Apple, ale i celým finančním trhem, protože tato akcie má největší váhu v index Nasdaq (10 %) a S&P 500 (6 %). Ani ne za týden vystoupil jiný mluvčí čínské vlády a oznámil, že čínská vláda nic takového nechystá.

Akcie Apple si samozřejmě z 200 miliard dolarů zpět připsala pouze část. Na této události vidíme, jak snadno a v podstatě pouze spekulativně trhy jednají. Burzovní psychologie je v dnešní době velmi důležitá.

Akciím Apple uškodila i zpráva o tom, že Francie zakazuje prodej iPhonů 12, protože mají vysokou hranici elektromagnetického záření. K tomuto zákazu se asi v blízké době přidají i další země. Vyvstává otázka, zda toto záření nemohlo nějak poškodit uživatele těchto zařízení. Pokud ano, tak můžeme čekat zejména v USA právní bitvy.

Akciím Apple nepomohlo ani představení nových telefonů iPhone 15. Investoři totiž byli nepříjemně překvapení tím, že ceny rostly pouze u prémiové řady. V minulosti při představení nových iPhonů rostla s číslem řady i jejich cena.

Ani tato zpráva není sama o sobě nejhorší. Problém pro akcie Apple, a tím pádem i pro mnoho jiných společností, je skutečnost, že si můžeme jen těžko představit pozitivní zprávu, která by poslala cenu akcií výše. Ani prezentace nových výrobků nebyla schopna dodat akciím růstový impulz.

Zvednutí sazeb ECB – dobrá nebo špatná zpráva?

Stejně tak jako makroekonomické údaje, i zprávy z akciového světa jsou dnes interpretovány dvojím způsobem. Další kontradiktorní interpretaci trhy předvedly, když ocenily další zvednutí sazeb ECB o 25 bazických bodů pozitivně.

Pro úplnost připomeňme, že většina analytiků se klonila k tomu, že ECB sazby nezvedne. Hospodářská situace v Evropě je mnohem horší než v USA a další zvedání sazeb zpomaluje již tak drhnoucí evropský hospodářský stroj. Následně pak ECB rozhodovala o týden dříve než Fed. Jelikož ECB je ve svých rozhodnutích závislá na Fedu, předpokládalo se, že ECB využije toho, že nyní nemusí brát ohled na Fed a sazby nechá na stejné úrovni. I pro mne tedy bylo překvapení, že ECB nevyužila těchto záminek a sazby po desáté v řadě zvedla.

Trhy však i tento jestřábí krok interpretovaly přes růžové brýle. Na tiskovce se zdálo, že Christine Lagardová je méně jestřábí než obvykle. Řekla, že sazby jsou již vysoko. To je pravda. Na euru jsou nejvýše za posledních 22 let. Avšak z toho nevyplývá, že sazby není možné dál zvedat. Zopakovala pouze to, co říká již po desáté v řadě: že nakonec budou rozhodovat makroekonomická data.

Inflace v Eurozóně dosahuje 5,3 %. Jelikož depositní sazba ECB je nyní 4 %, úrokové sazby nejsou ještě reálně kladné. Cena ropy jde nahoru a euro oslabuje. Z toho vyplývá, že pokud Lagardová bude chtít opravdu inflaci stlačit, bude muset i nadále sazby zvedat. Tento argument však trhy nezajímá. Už po několikáté se investoři radovali z toho, že se možný pivot na trzích se blíží. Budou i po několikáté zklamaní?

IPO Arm potvrdilo investorský optimismus

Uplynulý týden však měl jednu zajímavou událost. Proběhlo totiž největší IPO tohoto roku. Na americkou burzu vstoupila firma Arm Holding. Ve skutečnosti se nejednalo o první vstup na burzu pro tuto společnost. Arm Holding je podnik zabývající se navrhováním čipů. Už před několika lety se obchodovala na londýnské burze. Avšak SoftBanka tuto firmu celou koupila a stáhla z londýnské burzy.

Jelikož antimonopolní úřady zabránily bance SoftBank akcie prodat přímo společnosti Nvidia, majitel firmy se rozhodl pro IPO. Před vstupem na burzu byla jedna akcie Arm Holdingu oceněna na 51 dolarů. Vzhledem k tomu, že se jedná o strategickou firmu, hodně se spekulovalo, že velké společnosti jako Nvidia nebo Apple budou tuto akcií kupovat. Na druhou stranu několik analytiků varovalo, že společnosti dlouhodobě tržby nerostou a její operační marže od roku 2015 výrazně klesla. Je otázkou, zda nástup umělé inteligence zvrátí tento nepříznivý trend v účetnictví Arm Holding.

Vývoj akcie Arm po svém vstupu na americkou burzu.
Vývoj akcie Arm po svém vstupu na americkou burzu.

V každém případě investoři neviděli ve fundamentech Arm Holding velký problém. Akcie Arm Holding totiž hned překročila upisovací cenu 51 dolarů. V jednu chvíli se dokonce cena pohybovala na 67 dolarech. Zájem investorů o tak velké IPO a k tomu na sektoru, který se již nyní považuje za velmi drahý, neochabuje. Novým majitelům akcií Arm Holding optimismus v dobrý ekonomický vývoj ve světě zjevně nechybí.

Mezi indexy vyčníval japonský a britský

Jak jsme uvedli výše, jednalo se o značně rozporuplný týden. Investoři si všechny zprávy vyhodnotili po svém. Byli jsme tedy svědky nejednotného obchodování na světových trzích. Akciím v Číně se stále nedaří nadechnout k lepším výkonům. Burza v Šanghaji přešlapovala na místě a přidala kosmetických 0,03 %. Hongkongský Hang Seng rostl o drobných 0,20 %. Výrazně vyčníval japonský index Nikkei se ziskem 2,99 %. Uvolněná měnová politika na japonském jenu tokijské burze nesmírně svědčí.

I přes další zvednutí sazeb v Evropě panoval bezbřehý optimismus. Německá burza v kontextu své pokulhávající ekonomiky přidala indexu Dax 0,94 %. Francouzský index CAC 40 vyrostl o 1,91 %. Největší rozkvět však zažila londýnská burza. Index FTSE 100 vzrostl o 3,12 % a získal tím prvenství mezi všemi světovými akciovými trhy.

V zámoří optimismu nepanoval. Dow Jones rostl sporadicky o 0,12 %. O moc lépe si nevedl index S&P 500, který odepsal 0,16 %. Ani IPO Arm neuchránilo index Nasdaq o hlubší ztráty, kterou způsobil především Apple. Technologický index odepsal 0,39 %.

Solidní růst na bitcoinu

V době psaní článku se cena bitcoinu pohybovala na 26 524 dolarech, což znamenalo týdenní přírůstek okolo 6 %. To je velmi slibný pohyb. Bitcoin dlouhou dobu stagnoval. Následně jsme zažili propad až k hranici 25 152 dolarů. Prolomení spodních rezistencí se pomalu blížilo. Už se zdálo, že by bitcoin mohl spadnout k 22 000 dolarům. Ale nečekaná vlna optimismu pomohla i bitcoinu. Investoři se rozhodli nedívat se nalevo napravo a kupovat velmi riskantní aktivum.

Ze světa kryptoměn mne tento týden zaujala zpráva o žebříčku států nejvíce přátelských kryptoměnám. Tato zpráva se jmenuje Worldwide Crypto Readiness Report a sestavila ho po druhé za sebou společnost Forex Suggest. Na prvním místě se umístil Hongkong, na druhém Švýcarsko následované USA. Českou Republiku jsme našli na pěkném sedmnáctém místě. Jedinou vadou na kráse je, že Slovensko nás přeběhlo a patří mu čtrnácté místo.

Závěr: Překvapí nás americký Fed?

Událostí číslo jedna pro nadcházející týden je samozřejmě zasedání Fedu. Ve středu 20. září se dozvíme, zda Fed zvedne sazby či nikoliv. Drtivá většina investorů je přesvědčena, že bude přestávka a další zvedání sazeb se chystá až v listopadu. V říjnu totiž zasedání Fedu nebude. Budou se analytici mýlit, tak jako v případě ECB?

Osobně totiž nevidím logické, proč přestávku dělat a čekat s dalším zvedáním sazeb až na listopad. Zatím to na velký zlom v makroekonomických trendech nevypadá. Inflace bude stagnovat nebo lehce růst z důvodu dražších energií. Základní inflace zůstane přibližné stejná, protože pracovní trh zůstává taktéž stabilní. Nezaměstnanost v USA je také stabilní. Takže Fed si klidně další hike může dovolit. Dalších 25 bazických bodů vzhledem k současné výši sazeb situaci nějak zásadně neovlivní. Zda je Jerome Powell opravdu jestřáb se ukáže právě na tomto zasedání.

Den poté bude mít svoje zasedání Bank of England. Zde naopak většina analytiků očekává další hike, protože inflace ve Velké Británií zůstává stále vysoká. Do hlav centrálních bankéřů nikdo nevidí a tak můžeme jen spekulovat a následně analyzovat jejich rozhodnutí.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 18

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img