Larry Sanger, spoluzakladatel internetové encyklopedie Wikipedia, se rozhodl podpořit její konkurenční formu, která bude využívat technologii blockchainu. Everipedia byla původně založena ještě v roce 2014, ale svůj významný technologický milník zaznamenala až v prosinci loňského roku, když se rozhodla přejít na blockchain.
Everipedia – encyklopedie na blockchainu
Společnost Everipedia v úterý 20. února oznámila, že se Sanger připojil k výkonnému týmu jako šéf informatiky. Jeho úlohou bude pomáhat při vytvoření nové sítě s otevřeným zdrojovým kódem. Ta by měla decentralizovat informace tím, že umožní každému editorovi stát se zároveň i akcionářem tohoto projektu.
Sanger uvedl, že Everipedia přinese do světa informací stejnou revoluci, jakou před časem zaznamenala Wikipedie.
„V éře množství dezinformací může takovýto projekt přinést pro veřejnost velkou výhodu plynoucí z transparentního, neměnného a decentralizovaného protokolu o zpřístupňovaní a sdílení poznatků.“
Autoři získají za články tokeny
Everipedia nabídne „peer-to-peer wiki síti“ motivační strukturu s distribuovaným pozadím provázaným blockchain technologií. Přispívající tak budou za přidávání článků odměňováni formou tokenů, čímž se de facto každý z nich může stát akcionářem celého projektu.
Hodnota tokenů bude vázaná na hodnotu celé sítě, což teoreticky umožní tvůrcům a akcionářům zároveň profitovat na růstu stránky. Díky této finanční motivaci zakladatelé projektu doufají, že platforma bude schopna poskytnout přesnější a aktuálnější informace než Wikipedie, která svým přispěvatelům nenabízí žádné finanční ohodnocení.
Systém by měl být zároveň finančně soběstačný. Na stránkach by se neměly zobrazovat žádné reklamy, stejně tak jako prosby o finanční podporu od návštěvníků pro rozvoj komunity.
IQ token
Koncept Everipedie tedy spojuje informační záměr online encyklopedie s potenciálem zisku díky kryptoměně. Token, který má nést název IQ, by měl mít celkovou nabídku 100 milionů mincí. O ambicióznosti celé myšlenky svědčí i fakt, že 30 % všech tokenů je určeno na vyplácení autorům článků po dobu 100 let. Tvůrci Everipedie tedy předpokládají značnou životnost jejich díla.
Oficiální stránka: everipedia.org
Twitter: twitter.com/everipedia
Zdroj: oneworldidentity.com
Zdroj: https://oneworldidentity.com/wikipedia-cofounder-will-help-build-new-encyclopedia-blockchain/?ref=cryptoweekly