SEC odhalila podvodnou krypto pyramidu, zisk pro autory 300 milionů dolarů

5
(2)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Podle  tiskové zprávy vydané americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) bylo 1. srpna obviněno jedenáct lidí za svou roli při vytváření a propagaci Forsage, podvodné krypto pyramidy a Ponziho schématu, které přineslo více než 300 milionů dolarů od retailových investorů po celém světě.

Ekosystém decentralizovaných financí (DeFi) a počáteční nabídky mincí (ICO) přispěly k růstu Etherea mnoha způsoby. Forsage je jednou z takových strategií, o kterých nyní uživatelé kryptoměn diskutují.

V pyramidových hrách se hráči na nejvyšší úrovni v hierarchické síti zapojují a těží z rostoucí základny nově podvedených členů. Na druhou stranu Ponziho schéma často vyžaduje od svých obětí pouze počáteční platbu, přičemž později slibují výnosy. To je klíčový rozdíl mezi těmito dvěma podvody.
Nicméně pomocí chytrých smluv, které fungovaly na blockchainech Ethereum, Tron a Binance, byla Forsage.io webovou stránkou, která umožňovala transakce milionům retailových investorů. V lednu 2020 ji vytvořili Vladimir Okhotnikov, Jane Doe, Lola Ferrari, Michail Sergeev a Sergey Maslakov. Pracovní teorie Forsage byla taková, že nebylo co prodávat. Jediným způsobem, jak získat peníze, je proto přesvědčit ostatní, aby se připojili k Forsage.

SEC obvinila 11 lidí za propagaci Forsage

Čtyři zakladatelé Forsage, tři američtí promotéři, které zakladatelé najali, aby inzerovali Forsage na svých webových stránkách a platformách sociálních médií, a řada členů „Crypto Crusaders“ se dostala do hledáčku SEC. Strategie reklamní kampaně byla realizována především v USA.

Forsage údajně fungovala více než dva roky, za tu dobu investoři vydělávali peníze získávaním dalších účastníků. Společnost pak nezákonně využívala aktiva od nových investorů, aby vyplatila předchozí investory.

Filipínská komise pro cenné papíry a komisař pro cenné papíry a pojištění v Montaně podnikly v září 2020 a v březnu 2021 opatření proti Forsage za podvodné jednání. Přesto Forsage údajně pokračovala v propagaci tohoto schématu a zpochybňovala obvinění v mnoha videích na YouTube a všude možně. 

Kromě čtyř zakladatelů je obviněno dalších sedm lidí z porušení federálních zákonů o cenných papírech. Stížnosti byla předložena okresnímu soudu v Severním okrese Illinois v USA. Ve svém případě SEC požaduje občanskoprávní pokuty, degorgement a soudní příkaz.

Závěr

Ponziho schémata a podobné podvodné činnosti se objevují po celém světě v různých obchodních sektorech. Nicméně svět kryptoměn k tomu některé podvodníky doslova láka, buďte proto opatrní a pečlivě zvažujte, kam investujete své peníze.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img