Sociální média jsou viněna ze ztrát z kryptopodvodů v roce 2021 v hodnotě 1 miliardy dolarů

4.7
(3)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Federální obchodní komise Spojených států amerických označila sociální média a krypto za “úžasnou kombinaci pro podvody”, protože téměř polovina všech podvodů souvisejících s kryptoměnami bude v roce 2021 pocházet právě z platforem sociálních médií.

Miliarda dolarů v kryptu

V pátek zveřejněná zpráva zjistila, že v průběhu roku přišli podvodníci o celou miliardu dolarů v kryptoměnách, což je více než pětinásobný nárůst oproti roku 2020 a téměř šedesátinásobný nárůst oproti roku 2018.

K 31. březnu se částka ztracených kryptoměn již blížila polovině hodnoty z roku 2021, což ukazuje, že dynamika zřejmě nepoleví.

Nahlášené ztráty z podvodů s kryptoměnami v jednotlivých letech

FTC zjistila, že k podvodům s kryptoměnami se nejvíce využívá Instagram (32 %), Facebook (26 %), WhatsApp (9 %) a Telegram (7 %).

Zajímavé je, že Twitter, platforma sociálních médií široce přijímaná kryptokomunitou, nebyla zmíněna, přestože je zamořena spamem a podvodnými roboty propagujícími falešné kryptodárky.

Nejčastější podvody hlášené podle ztrát v kryptoměnách

Investice a romány

Na základě hlášení o podvodech do sítě FTC Consumer Sentinel Network byl nejčastějším typem kryptopodvodu podvod související s investicemi, který z celkové částky 1 miliardy dolarů tvořil 575 milionů dolarů.

“Tyto podvody často falešně slibují potenciálním investorům, že investováním do jejich krypto programů mohou získat obrovské výnosy, ale lidé hlásí, že o všechny ‘investované’ peníze přišli.”

Podle FTC mezi běžné investiční podvody patří případy, kdy takzvaný “investiční manažer” kontaktuje spotřebitele a slibuje mu růst jeho peněz, ale pouze v případě, že spotřebitel nakoupí kryptoměny a převede je na svůj online účet.

K dalším metodám patří vydávání se za známou osobnost, která může rozmnožit jakoukoli kryptoměnu, kterou jí spotřebitel pošle, nebo slibuje hotovost či kryptoměnu zdarma.

FTC do této skupiny řadí také podvody, které zahrnují investice do falešného umění, drahokamů a vzácných mincí, falešné investiční semináře a rady a další různé investiční podvody.

Další největší ztráty spojené s kryptopodvody přinesly romantické podvody ve výši 185 milionů dolarů, při nichž se milostný zájemce snaží někoho zlákat k investici do kryptopodvodu.

Peníze v ohrožení a zmrazené účty

Na třetím místě se umístily podvody vydávající se za podnikatele a vládu v celkové výši 133 milionů dolarů, při nichž se podvodníci zaměřují na spotřebitele a tvrdí, že jejich peníze jsou ohroženy v důsledku podvodu nebo vládního vyšetřování.

“Tyto podvody mohou začínat textovou zprávou o údajně neoprávněném nákupu na Amazonu nebo alarmujícím vyskakovacím oknem na internetu, které má vypadat jako bezpečnostní upozornění od společnosti Microsoft. Odtud se lidé údajně dozvědí, že podvod je rozsáhlý a jejich peníze jsou v ohrožení.”

Podvodníci pak předstírají, že jsou zástupci banky, aby zajistili krypto prostředky dané osoby.

V jiných případech se podvodníci vydávají za agenty pohraniční stráže, kteří údajně lidem tvrdí, že jejich fiatové účty jsou zmrazeny v rámci vyšetřování obchodu s drogami. Tito podvodníci lidem říkají, že jediným způsobem, jak ochránit své peníze, je uložit je do kryptopeněz. Jsou nasměrováni k tomu, aby vybrali hotovost a vložili ji do krypto bankomatu, a místo toho jsou podvedeni, aby ji poslali na adresu peněženky podvodníků.

Nejčastejší obětí třicátníci

Zpráva zjistila, že nejčastěji přicházejí o kryptoměny kvůli podvodníkům lidé ve věku 20-49 let, přičemž nejvíce postiženi jsou třicátníci, kteří tvoří 35 % z celkového počtu nahlášených ztrát způsobených podvody.

Částka ztracených kryptoměn stoupá podle věkových skupin, přičemž medián jednotlivých nahlášených ztrát kryptoměn u sedmdesátníků dosahuje až 11 708 dolarů, zatímco u osmnáctiletých a devatenáctiletých je to jen 1 000 dolarů.

Článek na webu FTC Consumer Advice podrobně popisuje řadu způsobů, jak se vyhnout podvodům s kryptoměnami:

  • Pouze podvodníci požadují platbu v kryptoměnách. Žádný legitimní podnik po vás nebude požadovat zaslání kryptoměny předem – ani za účelem nákupu, ani za účelem ochrany vašich peněz.
  • Pouze podvodníci vám budou garantovat zisk nebo velké výnosy. Nevěřte lidem, kteří vám slibují, že můžete na kryptotrhu rychle a snadno vydělat peníze.
  • Nikdy nesměšujte online seznamování a investiční poradenství. Pokud se s někým seznámíte na seznamce nebo v aplikaci a on vám bude chtít ukázat, jak investovat do kryptoměn, nebo vás požádá, abyste mu poslali kryptoměny, jedná se o podvod.

Závěr

Vzhledem k povaze kryptoměn je pro podvodníky velmi lukrativní se zajímat právě o ně. Dávejte na sebe pozor.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
MadTrader
Hodnocení článku :
     

Jo tak podvodníci přišli o krypto. Koukám, že tuhle domrveninu se nepřečte ani redakce, natož někdo jiný

spot_img