Ripple vydal bílou knihu o digitálních měnách centrálních bank (CBDC)

5
(5)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

James Wallis, viceprezident společnosti Ripple, v listopadu veřejně prohlásil, že CBDC poskytují nákladově efektivní řešení poskytováním finančních služeb za výrazně nižší náklady než tradiční metody. A Ripple jde v podpoře ještě dál. Spolupracuje s více než 20 globálními centrálními bankami na iniciativách jejich digitálních měn. A aktuálně vydali bílou knihu o CBDC.

Jejich bílá kniha je vlastně 23stránkový dokument, který vysvětluje základy CBDC, jejich atraktivitu, rizika a překážky přijetí. Digitální měna centrální banky podle nich také pomáhá rozšířit finanční začlenění, zefektivnit přeshraniční platby a posílit kontrolu měnové politiky.

Mezi zmíněnými překážkami zdůrazňují absenci jednotného globálního regulačního rámce, nedostatečné osvojení koncovými uživateli, malé nebo žádné vzdělávání spotřebitelů, obavy z ochrany soukromí a ze špatného zabezpečení, proces k ověřování digitální identity, nedostatečnou interoperabilitu mezi CBDC a offline přístup k transakcím.

Co si o CBDC myslí naše ČNB?

Česká národní banka (ČNB) se o problematiku digitálních peněz centrálních bank samozřejmě také zajímá. Podle jejich webu již od roku 2016. V únoru 2021 zřídili pracovní skupinu, jejímž cílem je problematiku monitorovat a sledovat vývoj s možným dopadem na Českou republiku. Loni v listopadu zveřejnili výstup z této skupiny.

Ten na 21 stránkách shrnuje tehdejší situaci a uzavírá konstatováním, že do změny legislativy není možné u nás CBDC zavést. Dokument také zmiňuje množství otevřených otázek ohledně důvodů emise či využité technologie. Na závěr podtrhuje nutnost situaci nadále sledovat, ale žádný jiný výstup na stránkách již nenaleznete.

Závěr

Bílá kniha ale zmiňuje, že žádná z jimi zmíněných překážek není neřešitelná a nabízí bankám pomoc s jejich řešením. Vidí v těchto měnách vzrušující potenciál s předpokládanou hodnotou 5 bilionů USD v oběhu ve velkých ekonomikách v příštím desetiletí.

Osobně si myslím, že kdyby stát investoval do vzdělávání kolem digitální měny centrální banky, tak by to mělo pozitivní dopad i na adopci klasických kryptoměn a jejich rozšíření. Ale pro koncového uživatele to moc velký rozdíl nebude. Stejně dnes většina lidí má svoje peníze uložené v bankách a platí kartou. Pro ně ty peníze tedy již vlastně digitální jsou.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img