29. 11. 2023 Přehled trhu – Zlato a stříbro agresivně posiluje, bitcoin naráží na 38 000 dolarů

4.3
(7)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny či jiná investiční aktiva. Tento týden můžeme očekávat vícero podstatných makro ekonomických dat včetně nezaměstnanosti a projevu šéfa Fedu Jerome Powella v pátek. Akciový index S&P 500 zastavil pod klíčovou rezistencí 4555 bodů, čeká nás pokles? Bitcoin formuje negativní rostoucí wedge pod hladinou 39 000 USD a altcoiny už znovu lehce korigují. Je možné otočení sentimentu trhu?

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se dnes ráno znovu pohybuje kolem 37 000 USD čím klesá po dalším zamítnutí pod rezistenci 39 000 USD. Altcoiny obdobně narážejí na rezistenční hladiny a už několik dní klesají. Je možné, aby několik týdenní býčí trend skončil jen tak a čeká nás propad nebo je to jenom chvilková zastávka před dalším růstem?

Makro kalendář pro tento týden:

Začátek týdne přináší nepříjemnější vystřízlivění pro nemovitostní investory a nákupce v aktuální situaci (ne jenom) na americkém trhu. Od minulo ročního vrcholu klesají v Americe nové domy o 18 %. Historicky je to jeden z největších propadů od roku 1965. V roce 2008 poklesli v nejhorším měsíci meziročně o 15 %. Nejhorší část je, že nové domy jsou nadále nadhodnocené. Ceny jsou o 24 % vyšší než před Covidem. Tento pokles cen nových domů bude problém hlavně pro stavařské společnosti.

Dnes se objeví nové data pro vývoj cen domů v Americe. Pokud úrokové sazby na hypotékách zůstanou po delší dobu na současných úrovních (vysoce pravděpodobné), může se tento pokles cen reflektovat i do stávajících domů. Úroky na 30letých hypotékách pomalu klesají z maxima lehce nad 8 procentními body na 7,41 procentních bodů.

Makro ekonomický kalendář pro tento týden,
Makro ekonomický kalendář pro tento týden, zdroj: tradingeconomics.com

Ve středu bude zveřejnění inflace z Německa, kde se očekává pokles. Následně ve čtvrtek přijdou data pro inflaci z celé eurozóny. Předpokládaný pokles pro celkovou inflaci je z 2,9 na 2,7 procentních bodů. Jádrová inflace by se měla nadále držet vysoko, předpoklad pro pokles ze 4,2 na 4,1 procentních bodů.

Čtvrtek bude hlavní pro tento týden v rámci americké ekonomiky, zveřejněné budou data pro PCE cenové indexy, žádosti o podporu v nezaměstnanosti a Chicagský PMI index. V pátek týden uzavře projevem šéfa americké centrální banky Fed, Jerome Powella.

Nezaměstnanost roste jako v ukázkové recesi

Dnes si srovnáme vývoj nárůstu nezaměstnanosti v aktuálním ekonomickém prostředí s obdobím posledních finančních krizí. Může to být jedním z náznaku jestli můžeme doufat v soft-landing americké ekonomiky?

Současný růst míry nezaměstnanosti od lokálního minima roku 2023, které představuje 3,4 % znázorňuje červená křivka na grafu vlevo. Můžeme vidět, že se nachází téměř uprostřed všech cyklů v rámci ekonomických recesí od roku 1948. Ypsilonová vertikální osa znázorňuje procentuální růst od lokálního dna, znázorněný taky číselně v tabulce uprostřed (po 6 měsících od dosažení lokálního dna cyklu).

Poslední obrázek v pravo znázorňuje růst úroků u spekulativních aktiv (půjček a vysoce úročených dluhopisů). Ten zahájil podobný vývoj trendu jako během posledních 4 cyklů od roku 1997.

Dolarový index a akciový index S&P 500

Dolarový index poslední týdny prudce padá čím nechává prostor pro všechny i rizikovější aktiva růst. Velká část prostředků z dluhopisového trhu a hotovosti se přesouvá zpátky do rizikovějších investic. Na indikátorech RSI a MACD můžeme vidět náznaky snahy pro otočení trendu, možná jenom krátkodobě co by mohlo poskytnout dostatečný impuls pro otočení vývoje u akciového indexu S&P 500. Zároveň se nám dolarový index blíží k supportní hladině, kde bych očekával alespoň lehký odraz nahoru.

Akciový index S&P 500 se přiblížil k rezistenční hladině a zároveň klesající linii (tyrkysová) propojující vrchol historického maxima z 4.1.2022 až po nedávně dosažený vrchol cca 4600 bodů. Přesně v této zóně zároveň došlo k vyplnění gapu na futures grafu. Nad aktuální cenovou hladinou se nachází rezistenční pásmo až po 4800 bodů.

S ohledem na fakt, že drtivou většinu letošních zisků může index vděčit top 7 technologickým akciím, očekávám spíše otočení trendu a pokles k vyplnění gapů pod aktuální cenovou hladinou. Ty se táhnou až po 3960 bodů (viz graf). S využitím technické analýzy můžeme vidět značné divergence indikátorů RSI a MACD na 1 až 3 denním grafu. To mi indikuje silný prodejní signál a stáhnutí se do jiných aktiv.

Už teď můžeme vidět náznaky snížení expozice velkých fondů do top 7 akcií a vybírání zisků, není se čemu divit když jsou znovu na historickém vrcholu. Zrovna minulý týden jsem se rozepsal proč si myslím, že velmi pozitivní výsledky společnosti Nvidia jsou prodejní signál, co následně vedlo k poklesu (který bude velmi pravděpodobně dále pokračovat).

Nedivil bych se situaci, kdy by vyšší výnosy kolem 4-5 procentních bodů na dluhopisech zůstali znovu běžným standardem a většina akcií by s jejich výnosností musela soutěžit o kapitál. Tím pádem by v současnosti index S&P 500 byl nadhodnocený snad dle všech možných fundamentálních metrik ve srovnání s historii.

Další problém je předpokládaný růst dluhu spojených států v nejbližších dvou desetiletích na dvounásobnou hodnotu. To povede k nutnosti vydat další státní dluhopisy, které budou rizikovější a tím pádem si trh řekne o vyšší výnos. Tyto peníze odejdou z jiných více rizikových aktiv jako technologické a spekulativní akcie.

Z těchto důvodů se domnívám, že se dostáváme do několikaletého období, kdy se akciovým indexům nebude ani zdaleka dařit tak dobře jako posledních pár let. Bude to spíše období, kde nejvíce profitabilní budou stock-pickeři. Je NUTNÉ si dávat pozor na výběr kvalitních společností se zdravým hospodařením a udržitelnými vysokými maržemi.

To je přesně to co velká část firem v indexu S&P 500 a menším Russell 2000 nesplňují a budou mít problém sehnat financování pro pokrytí dluhů v prostředí vyšších úrokových sazeb.

Bitcoin formuje medvědí wedge

Bitcoin se nadále pokouší o překonání rezistenčního pásma nad 38 500 USD už třetím zamítnutým pokusem. V nedávné anketě se velká část čtenářů přehledu trhu vyjádřila k očekávaní maximální letošní ceny Bitcoinu až kolem 42 000 USD. Vskutku se v této zóně nachází velmi silná rezistence a vidím to jako potenciální cíl (kde však bude značná část investorů prodávat).

Na dvoudenním grafu Bitcoinu můžeme sledovat formování rostoucího wedge, tato struktura je statisticky ve většině případů negativní. Pokud se tedy chceme podívat nad 39 000 USD, domnívám se, že musí nastat alespoň částečný pokles ceny. Nejpravděpodobnější cíl se jeví nejbližší supportní hladina kolem 31 – 32 000 USD. Avšak může nastat situace, kdy klesneme méně.

V tuto situaci, kdy se nacházíme hned pod nejsilnější rezistenci na grafu do trhu neláká. Poměr rizika a potenciálního zisku je velmi nepříznivý. Počkám si tedy na variantu poklesu ke zmíněné hladině. Pokud Bitcoin poklesne níže pod 31 000 USD, zřejmě do trhu nevstoupím a budu vyčkávat hlubší pokles.

Varianta růstového pohybu z aktuální úrovně musí být zohledněná i když ji nedávám příliš velkou šanci. Nejbližší silná rezistence je právě těch 40 000 – 42 000 USD. Do trhu bych pak vstoupil jedině, pokud by rezistenci Bitcoin prorazil a seshora potvrdil jako supportní hladinu. Do té doby se budu držet stranou a investovat do jiných aktiv, které jsou v počáteční fázi růstového cyklu (a tedy riziko je mnohem nižší).

Zlato a stříbro agresivně posiluje

Jedním z aktiv, které mě aktuálně silně zajímají a zároveň vypovídají o současném stavu světové ekonomiky, je rostoucí cena zlata a stříbra. Stříbro standardně zaostává za zlatem a je proto dostatek času do něj naskakovat za příznivých podmínek. Variantou investice na růst ceny stříbra jsou těžařské společnosti.

Tento přehled trhu neslouží jako investiční doporučení. Proto jenom upozorním, že je třeba vybírat pouze ziskové společnosti a s nízkým nebo žádným dluhem. Není moc věcí, které dokážou zničit společnost tak rychle jako vysoké úroky na neudržitelném dluhu (to samozřejmě platí pro všechny sektory akciového trhu).

Za předpokladu další eskalace problémů ve světě a deglobalizace zřejmě budeme vidět ještě více rostoucí poptávku po odtržení světového obchodu od plateb americkým dolarem. Jakákoliv měna vyhraje bude s vysokou pravděpodobností kryta drahými kovy.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Roman Nerad

Pokles k $31k mi pripada malo pravdepodobny, protoze je ocekavani schvaleni ETF. Teoreticky je tento pokles pravdepodobny, pokud ke schvaleni ETF nedojde, ale i tak bude pokles pouze kratkodoby, brotoze “za dvermi” je halving.

Adam Nemčík

Ano, jsou to silné fundamenty. Akorát se obávám, že dost možná je očekávaní díky předpokladu schválení ETF nadhodnocené a už dávno zaceněné v trhu.

Každopádně bude zajímavé sledovat jestli Bitcoin překoná v dohledné době onou rezistenci 39-42 000 USD. Možná to přijde ješté před halvingem, i když tomu dávam menší šanci.

Domvívám se a jsem ochotný z toho důvodu počkat na korekci i za cenu že se tam nedostaneme, že ten propad přijde. Bylo by to hezké vybrání likvidity z dlouhých napákovaných pozic a likvidace před dalším rŮstem.

Čumsem

Asi tak. Ono 31k není zase tak málo, cena tam byla ještě před měsícem (a od té doby se toho zase tak moc nezměnilo, akorát konečně zatočili s CZ). Na 31k to není pokles ani o 20 %, tam se to může podívat úplně v pohodě. To spíš pod 30k je to otázka…

Adam Nemčík

Pokud se Bitcoin pohne pod 30K, tak budu silně skeptický a vyhlížet spíše další pokles. Nastali by tam silné overlaping struktury, které by nenasvědčovali nic příznivé pro vývoj v nejbližších mésících.

Otázka je, jestli chtějí velcí hráči setřást retail a vzít teď část zisku.

spot_img