13. 12. 2023 Přehled trhu – Bitcoin zpátky na 40 000 USD, praskne bublina technologických akcií?

3.9
(11)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Podíváme se na včerejší výsledky americké inflace a možný vývoj na trzích po dnešním zasedání americké centrální banky. Bitcoin pokračuje v poklesu na 40 000 USD čím sebou táhne dolů i většinu altcoinů.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin

Bitcoin dnes pokračuje v poklesu k cenové hladině 40 870 USD, kde nachází lehký zájem nakupujících. V případě dalšího poklesu ho dost pravděpodobně čeká další zastávka až kolem 38 000 USD. Většina altcoinů na tento vývoj ceny Bitcoinu reaguje výprodejem.

Makro kalendář první poloviny týdne

Tento týden začal klidným pondělkem, kde nemáme žádné zajímavé makro ekonomické zprávy. Úterý už bylo o dost zajímavější s ohledem na zveřejněnou americkou inflaci. Celková inflace meziročně klesá z 3,2 na 3,1 procentních bodů (pb) i když meziměsíčně lehce roste o 0,1 pb. Jádrová inflace zůstává nezměněná na čtyřech procentních bodech, meziměsíčně však roste o 0,3 pb. Očekával bych negativní reakci akciových trhů, avšak už to, že investorům je to úplně jedno a dále si spekulují na nekončící růst (uvidíme do kdy).

Jedním z hlavních přispěvatelů poklesu inflace za poslední 2-3 měsíce jsou strmě klesající ceny ropy, zemního plynu a elektřiny. Jenže tento trend se může s nástupem zimy velmi lehce otočit. Myslím, že to si uvědomují i pánové z Fedu a evropské centrální banky. Tím pádem si na změnu rétoriky ještě nějakou dobu počkáme. Zatím očekávám strategii mrtvého brouka a vyčkávání na další data z trhu. Tzn. ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni klidně až do května 2024.

Dnes večer nás čeká zveřejnění inflačních indexů producentských cen a následně rozhodnutí americké centrální banky Fed o (vysoce pravděpodobném ponechání) úrokových sazeb na stávajících 5,5 procentních bodech. Nejzajímavější dnes bude tisková konference Fedu, kterou budeme večer živě sledovat a komentovat. Očekávejte zvýšenou volatilitu.

Co očekávat od americké ekonomiky v nejbližších týdnech?

Pravidelní čtenáři těchto přehledů trhů tuší, že ve světě probíhá dost problémů a proto je náročné si obhájit aktuální vývoj na akciových trzích, obzvláště amerických akcií a indexů. Jak už jsme si ukázali na grafu akciového indexu S&P 500 v pondělí, zřejmě doznívá takzvaná “santa klaus rally” v kombinaci se spekulativním sentimentem trhu. Většina doufá ve schopnost Fedu zkonstruovat první “soft landing” po velmi dlouhé době.

Jak můžeme vidět na grafech inverze výnosové křivky u amerických státních dluhopisů, dostáváme se do zón, které vždy vedli v následujících měsících k recesi. Tím pádem mě to nutí zohlednit toto riziko i nadále a nevstupovat do amerických akciových trhů.

Další nepříjemný ukazatel proč zatím neslavit “soft-landing” je vývoj míry zaměstnanosti v Americe (červená linie) je přibližně uprostřed všech předchozích cyklů recesí od roku 1968. Graf zobrazuje vývoj zaměstnanosti od prvního otočení inverze výnosové křivky.

Během technologické bubliny na přelomu 1999 – 2000 mělo 10 největších technologických firem procentuální zastoupení v americkém HDP menší než dnes. Zároveň si všimněte podobnost vývoje a dvojitý vrchol na grafu níže. Na sociálních sítích vidím přehnaný optimismus investorů naskakujících na poslední chvíli do akciových indexů, které jsou slušně přepálené. Obávám se, že výsledek bude velmi podobný a čeká nás delší období propadu velké části trhů. Období normalizace ocenění společností.

V pondělí jsem se pokoušel popsat důvody, které by mohli vést ke spuštění větších problémů americké ekonomiky. Jedním z hlavních důvodů je slábnoucí spotřebitel nakupující poslední měsíce víc a víc na dluh. Tím pádem je možné, že se recese umělé protahuje stále dobrými výsledky firem a bublina po splasknutí vybouchne ještě silněji s horšími následky. Vytvořené dluhy bude muset někdo zaplatit, pokud ne spotřebitel tak vydavatel dluhu ponese ztrátu.

Praskne bublina na technologických akcií?

Akciový index S&P 500 včera pokračoval v dalším růstu a poslední týdny už vypadají, jakoby jediný možný trend byl nekončící růst. Po překonání modré klesající linie se dostáváme do rezistenčního pásma, kde k dosažení historického vrcholu 4800 bodů chybí už jenom 3,8 procenta. Tím pádem je potenciál růstu značně omezený. Na těchto úrovních už očekávám slušný prodejní tlak institucí, které vybírají zisk z většiny technologických společností táhnoucích celý trh (respektive akciové indexy) nahoru.

Riziko poklesu se čím dále více zvětšuje a zároveň roste i velikost možné poklesu. Tím pádem poměr možné ztráty ke zisku se stává nepříznivějším pro investory nastupujících do dlouhé pozice. Dalším varovným signálem by investorům měla být silná divergence indikátorů RSI a MACD od jedno denního po tří denní graf (viz níže).

První cíl bych viděl k vyplnění otevřených gapů (nejenom na futures grafu) ale i na běžném grafu indexu. O to větší sílu ty gapy mají a pokud dojde k vyplnění nejnižšího kolem 3960 bodů, znamenalo by to z aktuální hladiny pokles o 15 %. Zároveň se potvrdí verze poklesové varianty a scénář počítající se stagflací, kdy může akciový index jít do strany v rozsahu 4000 – 4600 bodů i několik let.

Negativnější je medvědí varianta v případě rozvinutí recese v průběhu roku 2024 a možné otestování až dvojitého dna kolem 3490 bodů. To by znamenalo pokles o 25 % ze stávající úrovně. Tyto varianty je nutné zvážit předtím než nastoupíte do trhu. Proto poslední měsíce vybízím k investování spíše do jednotlivých společností, které jsou podhodnocené nebo za férové ocenění a mají potenciál pro růst díky kvalitní tržní výhodě (moat), dobrý byznys model a profitabilní marže.

Bitcoin pokračuje v poklesu na 40 000 USD

Bitcoin pokračuje v poklesu od dosažení lokálního vrcholu kolem 44 800 USD minulý týden. Podobně jako aktuálně u akciového indexu S&P 500 jsme mohli pozorovat divergence indikátorů RSI a MACD s růstem do překoupených hladin. Další varovný signál byl růst do horní části rezistenčního pásma.

Nejpravděpodobnější varianta vývoje je aktuálně pokračování poklesu alespoň po supportní hladinu kolem 38 000 USD. Tam bych očekával větší zájem investorů o opětovný nákup. Zároveň “vychladnutí” indikátorů pokud má pokračovat další růst ceny Bitcoinu. Sentiment pro nekončící růst už byl příliš velký. Následně pokud bude Bitcoin pokračovat, můžeme uvažovat o dalším otestování rezistence kolem 44 000 až 47 000 USD.

[ays_poll id=7]

Negativnější varianta vývoje je pokud supportní hladina 38 000 USD nevydrží. V tom případě můžeme klesnout až k nižší supportní hladině kolem 31 200 USD. Ta však nesmí pustit cenu níže. Jinak by byli impulsní růstové vlny posledních měsíců znegované “overlapingem” vln. Znamenalo by to značný zlom v sentimentu investorů a další výrazný pokles.

Zároveň se momentálně pokouším zjistit s jakým trhem Bitcoin koreluje. Dle posledního týdne bych to připsal blíže k vývoji ceny zlata a drahých kovů. To by mohlo být v případě recese pozitivní pro cenu Bitcoinu. Pokud ho budou investoři vnímat jako rizikové aktivum a bude korelovat s akciovým indexem S&P 500, tak máme zaděláno na problém.

Na co se zaměřit pro nejbližší období?

Rok se nám blíží ke konci a proto chci odkázat na oblast kam se dívat po investiční stránce pro příští rok. Jedním z nejzajímavějších trhů zřejmé budou komodity, které za poslední roky vyklesali vůči akciím na nezvykle nízké hodnoty. Předchozí cykly vedli k velmi vysoké nad výkonnosti drahých kovů vůči akciím.

Historicky po otočení výnosové křivky docházelo v nejbližších 24 měsících k výrazné nad výkonnosti zlata nad akciovým indexem S&P 500. Pokud tomu bude podobně i v aktuální situaci, nabízí se scénář stagflace indexu S&P 500 a výrazného růstu zlata a drahých kovů.

Vývoj zlata vůči indexu S&P 500 po otáčení výnosové křivky,
Vývoj zlata vůči indexu S&P 500 po otáčení výnosové křivky, zdroj: Crescat Capital

Samozřejmě investice do drahých kovů má mnoho nevýhod, které je nutné si nastudovat. O to víc pokud chcete investovat do těžařů komodit. V některých případech je vhodné přirovnat rizikovost juniorních těžařů a “exploration” společností téměř k rizikovostí menších altcoinů. Je na místě si udělat domácí úlohu a skutečně do hloubky nastudovat danou společnost. I tak je vhodné tam alokovat jenom maličkou část portfolia pro rizikové investice.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.9 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Čumsem

Většina se obvykle mýlí, takže jdeme na 25000 USD. OK, taky dobře 🙂 .

pietro

Takový optimismus se vidí málokdy.. 🙂

spot_img