23. 10. 2023 Přehled trhu – Bitcoin posílil na 31 000 USD, akciové trhy hluboce klesají. Je v grafu medvědí head & shoulders?

4.9
(12)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Před námi je nejdůležitější týden výsledkové sezóny pro index S&P 500. Minulý týden se projevil negativní sentiment pro akciové trhy po projevu šéfa americké centrální banky a začali prudce klesat. Dnes Bitcoin roste a testuje rezistenci 31 000 USD čím táhne nahoru i další kryptoměny.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin během víkendu trpělivě vyčkával na cenové hladině 30 000 USD a dnes ráno dostal impuls pro další růst čím testuje horní část rezistenčního pásma lehce pod 31 000 USD. Velká část kryptoměn na to reaguje růstem a pozitivním sentimentem. Už to vypadá, že kryptoměny čeká začátek Bull marketu. Můžeme naskakovat bez rozmyslu nebo je na místě být obezřetnější?

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin,
Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin, zdroj: kryptomagazin.cz/kurzy-kryptomen/

Makro kalendář pro tento týden:

Čeká nás velmi zajímavý týden nabitý makro zprávami a několika projevů zástupců centrálních bank. Pondělí bude pravděpodobně klidné. V úterý se roztočí kolečko indexů ISM PMI z Eurozóny, Británie a Spojených států. Pokračovat bude projev šéfky ECB, Christine Lagardové v odpoledních hodinách.

Ve středu můžeme očekávat od Christine Lagardové, hlavní téma bude vývoj inflace. Večer zazní další projev šéfa americké centrální banky, Jerome Powella. Pokud zazní podobná rétorika a informace ohledně opatrného postoje Fedu jako minulý týden, můžeme očekávat další slušný pokles na akciových trzích.

Čtvrtek bude rozhodující pro vývoj úrokových sazeb pro Eurozónu, očekává se jejich ponechání na 4,5 procentních bodech. Odpoledne přijdou data pro vývoj amerického HDP, prodejů zboží dlouhodobé spotřeby a prodeje domů. V pátek budou klíčové PCE cenové indexy pro vývoj americké inflace, očekává se lehký pokles na meziroční bázi.

Na americkém akciovém trhu probíhá další výsledková sezóna. Minulý týden byl ve znamení společnosti z polovodičového sektoru. Jejich tržby a před-objednávky značně klesají se zhoršením sentimentu zákazníků pro nejbližší výhledové období. Tím pádem společností jako ASML, TSM, AMD a Intel lehce klesají. Další problém stojící za poklesem sektoru může být zpřísněný zákaz vývozu čipů pro umělou inteligenci do Číny od americké vlády.

Tento týden se můžeme těšit na výsledky hned čtyřech ze sedmi velikánů stojících za letošním růstem celého akciového indexu S&P 500. Reportovat výsledky budou Microsoft, Alphabet (google), Meta (Facebook) a Amazon. Najde se ještě několik zajímavých společností, které stojí zato sledovat.

Výnosy amerických dluhopisů dále rostou a přitahují pozornost

Výnos amerických státních dluhopisů dále roste. Pro desetiletý dluhopis se výnos dostává už na 5 procentních bodů ročně. Takový výnos už začíná být lákavý pro mnoho investorů (nad úrovni inflace a “bez rizika”). Tím pádem mnoho investoru raději vezme jistotu dluhopisů a omezí svoji expozicí akciovým trhům s nižším dividendovým výnosem.

Můžeme si všimnout strmost růstu výnosů a dostáváme se na podobné úrovně, posledních 2 krizí. Podobné hodnoty tady byli naposled v roku 2001-2002 a 2007-2008. S předpokladem pro udržení stávajících výnosů a úrokových sazeb na stejné hodnotě do poloviny roku 2024 se šance na rozbití některých části ekonomiky dále roste.

Můj osobní typ jsou dále rostoucí defaulty na kreditních kartách v kombinaci s dalšími půjčkami na automobily a jiné spotřební zboží. Běžný spotřebitel nadále utrácí navzdory růstu výdajů na domácnost a extrémnímu tempu poklesu úspor.

Akciový index S&P 500

Akciový index S&P 500 minulý týden začal klesat po projevu šéfa americké centrální banky Jerome Powella. Shrnutí jeho projevu najdete v pátečním přehledu trhu. Další silný aspekt, byly data pro růst maloobchodních prodejů. Retail je nadále motivovaný utrácet a držet zvýšenou inflaci.

Na denním grafu indexu S&P 500 můžeme vidět minulo týdenní prudké zamítnutí snahy o růst. Pod úrovni 4400 bodů našel silný prodejní tlak a klesá na 4212 bodů. Lehce pod supportní zónu tvořenou klouzavými průměry, denním EMA 200 1D a týdenním EMA 55 1W. Tento signál beru jako silně negativní. Na druhý pokus se je povedlo prorazit. Tím pádem sleduji jako hlavní úroveň 4150 bodů. Otestování dávám 90% pravděpodobnost. V případě proražení dolů by to znamenalo potvrzení negativní medvědí varianty.

Medvědí varianta by nás mohla pro začátek zavést k vyplnění gapů na futures grafu až po 3960 bodů. Tam se nachází nejsilnější týdenní klouzavý průměr EMA 200 1W (průměr 200 posledních týdenních svíček). Každopádně jsme klesli pod růstový kanál (bílá) od minuloročníhodna (3490 bodů). Dalším poklesem vznikne overlaping a potvrzení růstového kanálu jako korekce (abc). Tím pádem bude nejpravděpodobnější variantou další hluboký pokles na dvojité dno (3490 bodů) nebo nižší dno (cca 3300 bodů).

Spekulativní býčí varianta může nastat jen v případě udržení hladiny 4150 bodů. Jsem k ni velmi skeptický s ohledem na otáčení indikátorů RSI a MACD do negativního pásma. Je však nutné kalkulovat i s touto variantou i když poměr potenciálního zisku v případě růstu vůči riziku je nevýhodný.

Akciový index S&P 500 není jediný, který dostává tvrdé rány. Minulý týden potvrdil silný poklesový trend další velký akciový index Russell 2000, který pozůstává z 2000 amerických společností s menší tržní kapitalizaci. Avšak jeho velká výhoda je, že není ovlivněný výsledky 7 největších amerických společností, které letos táhnou nahoru index S&P 500. Tím pádem u něho můžeme zpozorovat reálnější stav americké ekonomiky a sentimentu investorů (bez spekulace na umělou inteligenci).

Týdenní svíčka naznačuje jednoznačně zamítavý sentiment investorů a odvracení se od menších rizikových společností. Ty mají v aktuální situaci s prudce rostoucími úrokovými sazbami problém získat levné financování, které jim pomáhalo posledních 10-15 let růst. Index Russell se propadá pod konsolidační strukturu trojúhelníku. Dle pravidel technické analýzy je nejvyšší pravděpodobnost pro další impulsní vlnu ve směru trendu (dolů o dalších 27 % z aktuální hladiny). Tím pádem bychom mohli vyklesat na dlouhodobou růstu linii (bílá) a úrovně z roku 2016. Horší variantou je propad pro dvojité otestování covidového dna (-41% z aktuální úrovně).

Pro tyto poklesy je nejdříve nutné překonat supportní pásmo 158-147 bodů. Na ověření tyto varianty si ještě pár týdnů až měsíců počkáme. Je na místě být opatrný i když trh vysílá pro různé aktiva smíšené signály.

Bitcoin se pokouší růst k rezistenci 31 000 USD

Bitcoin se dnes ráno rozhodl povyrůst ještě výše a začíná testovat horní hladinu rezistenčního pásma kolem 31 000 USD. Tím se mění pravděpodobnosti různého vývoje z aktuální úrovně.

Nejpravděpodobnější je nadále varianta vybírání stop-losů na krátkých pozicích před dalším poklesem. Na denním grafu můžeme vidět formování struktury, kterou velká část traderů zná pod názvem “Head & Shoulders“. Zformováním pravého ramena struktury bychom už měli být na maximální úrovni a pomaličku nacházet prodejní tlak. Pokud Bitcoin znovu klesne na 26 000 USD (-20 %), dá se předpokládat dle této struktury pokles stejné procentuální hodnoty (dalších -20 %) až na 19 000 USD.

V případě proražení výše nad 31 650 USD je struktura neplatná a dá se předpokládat další růst ceny Bitcoinu. Další silná rezistenční zóna se nachází až kolem 34 000 – 37 000 USD za Bitcoin. Nedivil bych se pokud v aktuální situaci značná část trhu naskáče zpátky do Bitcoinu a kryptoměn.
S ohledem na makro ekonomický vývoj jsem silné skeptický před dalším růstem navzdory potenciálnímu schválení bitcoinových ETF a blížícímu se halvingu Bitcoinu. Volím raději opatrný tradingový přístup s využitím stop-lossů.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img