20. 10. 2023 Přehled trhu – Bitcoin se pokouší růst, projev Jerome Powella posílá výnosy dluhopisů nahoru

4.9
(14)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Tento týden přináší další zajímavá makro data a informace od zástupců americké centrální banky. Včerejší projev Jerome Powella lehce vylekal akciové a dluhopisové trhy. Dluhopisové výnosy dále rostou na dlouhodobé maxima. Akciové indexy S&P 500 a Russell 2000 silně klesají. Bitcoin lehce roste a testuje rezistenční zónu.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin dnes ráno roste k cenové úrovni 29 300 USD čím mnohé překvapuje. Zároveň táhne nahoru značnou část celého kryptoměnového trhu. Můžeme vidět převážně růst v jednotkách procent u většiny kryptoměn. Bude závěrem týdne pokračovat ještě výše ? Níže se podíváme jaké hladiny je nutné si hlídat.

Makro kalendář druhé poloviny týdne:

V druhé polovině týdne přicházejí zajímavé makroekonomické ukazatele, které překvapují v mnoha aspektech. Britská inflace na meziroční bázi stagnuje na úrovni 6,7 procentních bodů. Jádrová inflace lehce klesá z 6,2 na 6,1 procentních bodů. Meziměsíčně zrychluje více než se očekávalo. Problémy Britské ekonomiky tedy zdaleka nejsou u konce.

Oproti tomu ekonomika v Eurozóně naznačuje výrazně lepší výsledek poklesem inflace z 5,2 na 4,3 procentních bodů. Je možné, že evropská centrální banka už nebude muset dále zvedat úrokové sazby a musí už jen čekat?

Od středy získáváme ještě velmi zajímavé data pro americkou ekonomiku a obzvláště pro nemovitostní trh. Průměrný úrok na 30letých hypotékách dále roste na 7,7 procentních bodů. Tím pádem je tlak na růst splátek za hypotéku pro mnoho lidí až moc velký a prodeje domů dále klesají. To můžeme vidět níže na meziročním a 25letým vývojem prodejů existujících domů. Dostáváme se na měsíční počet prodaných domů podobný jako v průběhu nemovitostní krize 2008-2009. Samozřejmě neustále je kam klesat pokud budou úroky na hypotékách a jiné náklady pro domácností růst nad únosnou hladinu.

Jerome Powell vysílá trhům nejasný signál

Včera měl významný projev šéf americké centrální banky, Jerome Powell. V rámci svého projevu poznamenal několik informací, které zazněli už nedávno. Avšak vypustil i pár zajímavých nových informací. Nejpodstatnější jsou v poznámkách níže.

  • Inflace je nadále vysoká,
  • Návrat k cílové inflaci (2%) si bude vyžadovat období nižšího ekonomického růstu a centrálehké oslabení pracovního trhu.
  • Je možné, že úrokové sazby ještě nebyly dost vysoko po dostatečné dlouhou dobu.
  • Nemyslí si, že kvantitativní utahování ze strany Fedu je dostatečně restriktivní pro zpomalení inflace.
  • Růst výnosů vládních dluhopisů produkují utaženější finanční podmínky na trhu, které pomáhají Fedu dosáhnout inflačního cíle.
  • Je možné, že se ekonomika dostává do více inflačního období (zatím nejisté).
  • Prozatím je velká pravděpodobnost pro přetrvání vysoké inflace.
  • Zatím neví, kde se monetární politika ustálí a jak restriktivní bude.
  • Nadále je možné další zvýšení úrokových sazeb!
  • Fed si je vědomý dlouhodobé neudržitelnosti fiskální politiky US.
  • Cena kapitálu pro malé podniky je vysoká a může být problémem.

Zajímavý faktor pro sledování silnější než rostoucí dolarový index je aktuálně růst výnosů na “bezrizikových” amerických vládních dluhopisech (5%) a spořících účtech (5,5%). Výnosy bezrizikových aktiv překonávají výnos rizikových ve formě dividendy z akciového indexu S&P 500 (4,2%) nebo investičních nemovitostí (cca 4,5%). Tím pádem nedává smysl být zainvestovaný v těch rizikových a můžeme s vysokou pravděpodobností čekávat pro nejbližší období odliv kapitálu do těch bezpečných aktiv (hotovost). Tím pádem by mohlo dojít k poklesu ocenění rizikových aktiv.

Akciový index S&P 500 klesá pod supportní linii

Akciový index S&P 500 včera po projevu Jerome Powella začal výrazněji ztrácet a vyklesal na úroveň 4270 bodů. Tím se vracíme zpátky pod spodní linii růstového kanálu od minulo ročního lokálního dna (spodní bílá linie). Zároveň budeme znovu testovat klouzavé průměr na denním grafu (EMA 200 1D) a týdenní průměr EMA 55 1W. V případě průrazu níže budu čekat na otestování hladiny 4150 bodů. Tam se z mého pohledu bude rozhodovat o celém dalším vývoji.

Udržení aktuální úrovně a lehkému růstu dávám menší pravděpodobnost (zelená varianta), potenciální zisk je jenom v jednotkách procent (špatný poměr rizika a zisku).

Na druhé straně poklesová varianta má výrazně větší prostor kam až klesat. Prolomení 4150 bodů bude náznakem pro vyplnění alespoň otevřených gapů na futures grafech (po 3960 bodů). Tam se nachází nejsilnější týdenní klouzavý průměr EMA 200 1W a měl by zafungovat jako (dočasná) supportní hladina. Pokud dojde i k jeho prolomení, tak už nebude téměř nic stát v cestě zformování dvojitého nebo nižšího dna. Dvojité dno by odpovídalo minulo ročnímu poklesu na 3490 bodů. Nižší dno nás může zavést až po 3300 bodů (- 21% z aktuální úrovně). Tam by na trzích nastala už velmi slušná panika, avšak dividendový výnos indexu S&P 500 by se dorovnal přibližně na úroveň 5,2-5,5 procentních bodů (jako u spořících investičních účtů).

Dalším silným důvodem proč připisuji vyšší pravděpodobnost negativnímu vývoji akciových trhů je pokles akciového indexu Russell 2000 pod konsolidační strukturu trojúhelníku. Index reprezentuje 2000 menších amerických společností, s tržní kapitalizací menší než akcie v indexu S&P 500. Ty mají aktuálně problém dostat se k levnému kapitálu ve vysoce růstové fázi. Zároveň riziko selhání společnosti v indexu Russell 2000 je daleko vyšší než u akcií z indexu S&P 500.

Russell klesá pod několika měsíční konsolidační strukturu trojúhelníku, která je většinou vlnou (b) v komplexnější korekční struktuře. Tím pádem očekávám další impulsní vlnu stejného směru (dolů) jako pokles před samotným trojúhelníkem. Nejlépe v extenzi 1:1 nebo lehce větší. Další impulzní vlna by znamenala pokles o cca dalších -31% z aktuální úrovně až na supportní hladiny z roků 2014-2017.

Indikátor RSI a MACD jsou silně negativní. RSI pokleslo pod růstovou linii a blíží se k další významné trendové linii. MACD se už několik týdnů otáčí do negativní zóny. Časový horizont je náročné předikovat, avšak nové dno bychom mohli vyformovat přibližně mezi koncem roku 2023 až v průběhu prvního kvartálu 2024, kdy se předpokládá propuknutí americké recese.

Pokud je tato úvaha správná, bude následovat série bankrotů značné části společností v indexu a propouštění ve velké části z nich. Tím pádem se zřejmě už velmi brzo dočkáme růstu americké nezaměstnanosti. Propad příjmu domácností se projeví na schopnosti utrácet a splácet dluhy. Tím se roztočí spirála ekonomických problémů.

Zároveň to bude období plné investičních příležitostí. Proto zastávám spíše strategii opatrnosti a čekání v hotovosti s hezkým bezpečným úrokem než se příležitosti objeví.

Bitcoin se pokouší dostat skrz rezistenční zónu

Bitcoin se dnes pokouší dále růst až k cenové hladině 29 300 USD čím táhne sebou i další altcoiny. Otázkou je jestli je růst hnaný silným fundamentem a nebo jenom spekulací na blížící se halving Bitcoinu a možné schválení ETF.

Na denním grafu níže je nad aktuální cenovou hladinou silné rezistenční pásmo až po 31 000 USD. Začátkem týdne Bitcoin rostl na 30 000 USD po falešné zprávě o schválení Bitcoinového ETF a následné tyto zisky hned umazal. Mnoho investorů se znovu popálilo a naskakovalo v nejhorší možnou chvíli. Dnešní růst vypadá stabilnější. Proto abych mu důvěřoval v možné pokračování by muselo dojít k překonání oné rezistence až kolem 31 000 USD.

Tím by se rezistenční zóna změnila na supportní pásmo a mohli bychom pokračovat v růstu nahoru. Avšak je nutné upozornit, že pro výrazný růst Bitcoinu, je nutné do kryptoměnového trhu dostat značné množství spekulativního kapitálu od retailových investorů. V situaci rozvíjející se ekonomické krize, kdy lidem dochází úspory jen těžko propukne stejně pozitivní sentiment jako v roku 2021, kdy lidi rádi investovali pandemické balíčky.

Poklesová varianta může nastat v případě zamítnutí tohoto růstu. Mnoho investorů a těžařů Bitcoinu se aktuálně dostává zpátky do profitability. S ohledem na makroekonomický vývoj bych chápal, pokud by chtěli osekat část své expozice do kryptoměn a odprodat Bitcoin. Na tuto cenovou hladinu si zároveň brousí zuby velké množství traderů a institucí. Je možný vstup do krátké pozice s velmi úzkým stop-loss příkazem pro omezení ztrát. Nedivil bych se však pokud by si na tuto likviditu někdo velký šáhnul a došlo k dalšímu velkému vypumpovaní ceny nad rezistenční pásmo (uzavření krátkých pozic) a náhlý pokles dolů.

Proto každý musí zvážit svoje schopnosti a rizika prěd investicí do kryptoměn. Teď se spíše vyplácí opatrnost a jistý výnos na hotovosti i kdyby nám pár příležitostí uteklo. Další spekulativní možnost, kde zaparkovat svoje prostředky můžou být na nějakou dobu drahé kovy, kterých grafy jsme si rozebrali v přehledu trhu v pondělí.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img