Bitcoin by se brzy mohl vrátit nad 63 000 USD

5
(12)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Tento týden americký trh rozdýchával informace o nezaměstnanosti z minulého pátku. A zatímco dolar na to postupně reagoval opětovným růstem, tak kurz ceny bitcoinu pomalu klesal. Býci se sice pokusili o obrat, ale páteční zamítnutí bylo poměrně razantní. V dnešní technické analýze se pokusíme na grafech najít signály pro další směřování vývoje bitcoinu.

Na hodinovém grafu tohoto týdne vidíme, že makroekonomické informace z největší ekonomiky světa (USA) moc nechodily. V pondělí ráno se kurz bitcoinu pokusil pokračovat ve víkendovém trendu růstu, ale cena se nad 65 000 USD dlouho neudržela a začal předpokládaný pokles zpět na uzavírací cenu CME.
Klesali jsme až do čtvrtka a malé objemy jsou jasnou známkou vyčkávání obchodníků. Čekali na nějaký jasnější signál. Ve čtvrtek přišla data o počtu lidí žádající o podporu ve Spojených státech. V korelaci z údaji z minulého týdne byla i tato čísla vyšší než se očekávalo. Dolar to poslalo opět dolů a bitcoin se zlatem začali růst.

V pátek přišlo razantní zamítnutí

Až do pátečního odpoledne. Netuším co přesně bylo spouštěčem toho propadu. Mohlo to být zveřejnění tzv. Michigan Consumer Sentiment, snad proslovy dalších členů Fedu nebo ještě nějaký jiný signál, který teď není na první pohled znát a teprve se objeví.

Michigan Consumer Sentiment ale vyšel dost špatně. Klesl na 67,4 z dubnových 77,2. To je nejnižší hodnota za poslední půl rok. Spotřebitelé vyjádřili obavy nad růstem inflace, nezaměstnanosti a úrokovými sazbami. Navíc většina analytiků předpokládala stagnaci nebo dokonce mírný růst.
Na druhou stranu americký dolar to rozkolísalo jen mírně a zlato také nijak extra nevyrostlo. Zato celková tržní kapitalizace kryptoměn během hodiny klesla o 63,4 miliardy USD (2,80 %). Možná, že tradiční trhy zpracují tuto informaci teprve přes víkend a reakce přijde dnes večer a během zítřka. Uvidíme. Aktuálně i kryptoměnový trh spíše vyčkává a bitcoin drží kurz na páteční uzavírací ceně CME.

Čtyřhodinový graf nás připravuje na růst

Z větší perspektivy čtyřhodinového grafu se situace zdá být relativně optimistická. Vidíme, že dlouhodobý klesající trend, který kurz ceny bitcoinu respektoval od dubna, se podařilo prolomit a aktuálně nám slouží jako support. Pásmo silnější podpory vidím kolem 60 500 USD. Navíc lze v grafu vidět i tvořící se obrácený pattern Head and shoulders. Aby se naplnil, tak by se kurz měl teď pomalu odrazit a růst na 63 000 USD. V případě potvrzení patternu by tam byla relativně dobrá vstupní úroveň pro dlouhou pozici s cílem kolem 72 000 USD. Tam ostatně začíná i silnější rezistenční pásmo, které končí současnou nejvyšší cenou bitcoinu vůbec (ATH).

Denní graf je stále býčí

Na denním grafu nechávám stále platný býčí pattern vlajky a přidal jsem i analýzu Ichimoku Kinko Hyo. Tenkan-sen nám ukazuje krátkodobý růstový trend. Navíc překřížil Kijun-sen. Tzv. zlatý kříž je určitě býčím signálem. Situace se podobá počátku letošního února. Tehdy také došlo k překřížení a Chikou span (aktuální uzavírací cena namalovaná 26 dní zpátky) byl pod grafem. I supportní mrak Komo byl v té době podobně položený. Při zopakování vývoje by to mohla být známka možného dalšího růstu. Minimálně pro otestováním horní linie vlajky (aktuálně cca 68 500 USD).

Týdenní graf je ale spíše medvědí

Z dlouhodobého hlediska se mi ale vývoj moc nelíbí. Nacházíme se na supportním pásmu, kde byla kdysi ATH. Trend máme sice stále býčí, ale při prolomení aktuální podpory se můžeme velice rychle dostat až na 52 000 USD. Tam již začíná potenciál pro obrat a počátek klesajícího (medvědího) trendu. Navíc při pohledu na rok 2022 vidíme, že prolomením naší aktuální podpory opravdu býčí trend pravděpodobně odstartoval.

Dalším negativním signálem pro býky může být indikátor MACD. Na něm lze nalézt medvědí překřížení a opět historicky vidíme, že tento signál avizoval další pokles ceny. Z dlouhodobého hlediska bych si tedy dával pozor a dobře nastavoval SL. Výraznější propad může přijít klidně docela rychle.

Analytici předpokládají další růst

Prošli jsme si nyní grafy a indikátory, jak je vidím já. Pojďme se nyní podívat na internet, kde populární analytici rozebírají jejich pohled na bitcoin. Populární analytik Crypto Rover vidí aktuální testování supportu jako býčí signál a vsadil na něj. Nedávno otevřel dlouhou pozici s finanční pákou 10x za 900 000 USD a zatím jí drží.

Crypto Rover vidí testování supportu jako býčí sginál.

Testování tohoto supportu řeší i ChiefraT. Ten to zase tak býčí nevidí a řeší, že jeho prolomení by bylo již jasným signálem pro počátek medvědího trendu.

Benjamin Cowen, tvůrce nástroje Into the Cryptoverse, rozebírá týdenní graf. A zdůrazňuje, že i když trendy někam ukazují, tak nesmíme stále zapomínat, že se jedná o trh. A ten se pohybuje stochasticky (nečekaně, neodhadnutelně). Klidně se tedy může některá svíčka odskočit i mimo předpokládaný pattern.

Na profilu The Birb Nest zase najdeme hezké shrnutí denního grafu. Relative Strength Index (RSI) nám ukazuje vyrovnaný tržní sentiment, ATR klesající volatilitu a aktuálně vidí pro růst rezistenci kolem 65 000 USD a pro případný propad zase support kolem 59 000 USD.

Jaké pozice si tedy otevřít?

Přichází jasná otázka: ,,Jak tedy obchodovat příští týden bitcoin?“. A samozřejmě, že vám žádné investiční doporučení nedám. Článek vyjadřuje jen můj osobní názor na celou situaci. Z krátkodobého horizontu jsem určitě býčí. V pátek jsem otevřel dlouhé pozice (futures, grid) a zatím je držím (samozřejmě mám nastavené SL a TP). Očekávám, že během dnešního večera přijde růst a to samé předpokládám i během zítřka.

Spotové ETF teď moc netáhnou, ale již ve čtvrtek 23. května se dovíme, zda Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) schválí první spotový burzovně obchodovatelný fond na ethereum ve Spojených státech. Případné schválení by mohlo opět rozdmýchat mediální masáž a zajistit pokles zůstatků kryptoměn na burzách spojený s růstem ceny. Samozřejmě případné zamítnutí by mohlo mít opačný efekt. Svojí aktuální dlouhou pozici hodlám uzavřít kolem 61 600 USD. Tam se nám nahromadilo poměrně slušné množství likvidity.

Pak počkám na případné potvrzení inverzního patternu Head and shoulders (cca 63 000 USD). Otevřel bych další dlouhou pozici s cílem 72 000 USD. Denní graf vypadá optimisticky, ale stále si budu hlídat 60 000 USD jako důležitý support. Při jeho proražení lze rychle spadnout na 52 000 USD. Tam mám připravené první spotové nákupy na dlouhodobé držení. Spouštěčem pro případný propad by mohl být úterní, potenciálně jestřábí, proslov Jerome Powella nebo středeční čerstvá inflační data ze Spojených států. Hlavně, jestli se očekávání také tak významně minou jako u pátečního sentimentu spotřebitelů.

Ale ještě jednou opakuji. Tento článek pro vás není ani investiční radou a ani jakoukoliv formou doporučení. Před investováním si vždy udělejte vlastní analýzu, definujte si strategii a tou se pak řiďte. DYOR.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pedro

Podle mě btc potvrdilo 60 a jde na 120. Tam nekde budu prodavat. Drzte BTC max do roku 2028, tam uz preberou iniciativu kvantove pocitace. Amen

spot_img