[Osobní rozvoj] Motivace (2. díl) – Bez ní to nejde!

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Během čtení tohoto článku myslete na své sny. Myslete na to, co je tou věcí, kterou skutečně chcete. Kvůli které jste ochotni změnit svůj život a vytrvale na tom pracovat, bez ohledu na počet překážek a zkoušek, které vás potkají. Najděte si svoji vnitřní motivaci a mezitím si přečtěte náš nenápadný článek o motivaci. V závěru jsme pro vás opět vybrali motivační video z youtube, i tentokrát to bude opravdu síla. Věříme, že odejdete povzbuzení a motivovaní k uskutečnění vašich vlastních cílů a snů.

První díl najdete zde.

Pravá a falešná motivace

Začněme tím, že si motivaci rozdělíme na tu skutečnou a na falešnou. Pravá motivace je něco, co skutečně chcete. Nemusíte možná vždy dělat jen to, co v danou chvíli chcete dělat, byť by to bylo fajn, ale když už něco děláte, dělejte to ze skutečných důvodů a tedy v souladu s tím, co si doopravdy přejete.

To je pravá motivace. Ta se, na rozdíl od té falešné, neřídí na základě domněnek a toho, co by si třeba někdo řekl, kdybyste něco neudělali tak, jak si myslíte, že si to tato osoba či osoby přejí, apod.

Vnitřní motivace

Vnitřní motivace jde z vás samotných. Pramení z vašich vlastních cílů a potřeb, které jste si sami dokonale ujasnili. Je sice možné, že vám v tom někdo pomohl, ale samotná chuť něco dělat pramení z větší části z vás samotných, nikoli zvenčí. Vnitřním motivem může být třeba právě osobní rozvoj.

Nalézt vnitřní motivaci k velkým činům je úžasné a pokud se vám to podaří, máte již z poloviny vyhráno. Nic vám však nebrání občas využít také druhou možnost, nemluvě o případech, kdy nemáte moc na výběr (např. zákony).

Vnější motivace

Není tak skálopevná a trvalá, jako ta první. Nikdo vás zkrátka tak dobře nemotivuje, jako vy sami. Vnější motivaci je proto třeba pravidelně doplňovat, zatímco ta vnitřní tu bude pořád, dokud svých cílů nedosáhnete. Přesto je vnější motivace vhodným doplňkem a určitě ji nezavrhujte.

Patří sem veškeré motivační články, knížky, videa, filmy, hudba, atd., ale i živá setkání s lidmi, kteří vás umí namotivovat, přičemž se vždy nemusí nutně jednat o profi trenéra, ale klidně to může být třeba váš syn. Pokud jde o motivy, můžeme sem zařadit třeba peníze a majetek.

Pozitivní a negativní motivace

Neznámý autor, kterým je prý jeden asi čtyřletý chlapeček, řekl: „Když to nepůjde po dobrém, tak to nepůjde vůbec.” Bohužel se jeho slovy zatím neřídíme všichni, takže stále existuje, kromě motivace nějakou odměnou, také negativní motivace, tedy hrozba nějakým trestem, případně existenční obavy, které nutí lidi dělat to, co ve skutečnosti sami nechtějí.

Základní potřeby

Do základních potřeb patří vzduch, jídlo, pití, spánek, apod. Odpovídají nejnižšímu patru Maslowovy pyramidy potřeb, kterou si závěrem představíme.

Teorie potřeb podle Abrahama Maslowa

Na obrázku si můžete všimnout, jak, podle teorie tohoto představitele humanistického proudu v psychologii, jednotlivá vyšší patra motivů stojí na těch předchozích.

Jednoduše řečeno, pokud budete mít hlad a žízeň, bude podle Maslowa vašim cílem především uspokojení těchto základních potřeb a na bezpečí či další potřeby se tolik soustředit nebudete. Jakmile však získáte zdroj obživy, můžete se v pyramidě postupně posunout k dalším motivům, jako je domov a rodina, uznání a nakonec seberealizace.

Přestože se v této teorii dají najít určité trhliny, např. opomíjí některé velké osobnosti v dějinách, které se svých potřeb vzdaly v zájmu vyšších cílů, jde o jednu z nejrozšířenějších motivačních teorií.

Po přečtení tohoto článku vám doporučujeme: [Osobnost] Milada Horáková – Oběť justiční vraždy socialismu zemřela za svobodu a přesvědčení

Motivační video na závěr

Tento článek jsme rozdělili celkem na tři díly, aby nebyl příliš dlouhý a dobře se vám četl. V příštím (posledním) díle se můžete těšit na další dávku motivace. Zamyslíme se společně nad významem jednotlivých motivů a v závěru pro vás opět vybereme motivační video, které celou trilogii vhodně uzavře.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img