Největší skandály a hacky ze světa kryptoměn 

0
(0)

Blockchainové technologie patří mezi nejmodernější vymoženosti dnešní doby. Jako takové se kryptoměny a blockchainové platformy zakrátko rozmohly do téměř všech koutů světa a rovněž do různých oblastí průmyslu. Nejčastěji se o nich pochopitelně dozvídáme z oblastí financí a obchodu.  

Ani krypto svět se však neobešel bez dramat. Titulky novin jsou již od vzniku Bitcoinu plné zpráv o všemožných podvodech nebo hacknutých burzách či peněženkách.  

V dnešním článku se podíváme na notoricky známé podfuky a maléry kryptoměnového světa.  

Mt. Gox Hack 

Během naprostého vrcholu oblíbenosti se přes Mt. Gox pohybovalo až 70 % z celkového počtu transakcí celého Bitcoinu.  

Mohlo by vás zajímat: Mt. Gox se chystá odškodnit své klienty

70 % transakcí na jedné platformě se však může lehce zvrtnout v centralizovaný bod selhání. A taky že se tak stalo. Roku 2011 byly peněženky burzy Mt. Gox hacknuty naprosto nečekaným způsobem.  

Neznámý pachatel získal hlavní přihlašovací údaje vlastníků společnosti a následně je využil ke změně ceny Bitcoinu na burze na 1 cent a konečně k přeposlání veškerého BTC z burzy na vlastní peněženku. Mt. Goxu nezbylo než co nejrychleji zbylé BTC přeposlat do studených úložišť.  

Tím však celá hrůza neskončila. Lidé si začali stěžovat, že jim jejich Bitcoiny nejdou přeposílat a že některé transakce trvají již celé měsíce. Během celého skandálu přišel Mt. Gox o zhruba 850 000 Bitcoinů. Situace nakonec vyvrcholila v oficiální vyhlášení bankrotu Mt. Gox v roce 2014.  

Zkáza trhu Silk Road 

Silk Road byl notoricky známým černým trhem provozovaným na dark webu. Na Silk Road jste tehdy mohli sehnat vše od zbraní, přes nelegální drogy po dětskou pornografii. Celý projekt byl dotován primárně kryptoměnami, což se samozřejmě odrazilo ve velice těžké vyhledatelnosti zakladatelů a všech zúčastněných stran. 

Nicméně, zkázu Silk Roadu značí moment, kdy si lidé začali uvědomovat, že Bitcoin transakce ve skutečnosti nejsou anonymní, ale pouze pseudonymní a ve výsledku i vyhledatelné.  

Mohlo by vás zajímat: Jak používat Bitcoin anonymně? Návod 2019

Nakonec vše vyústilo v zatčení zakladatele trhu Silk Road, Rosse Ulbrichta, během policejního zásahu. Další známé zatčení spojené s trhem Silk Road je uvěznění Charlieho Shrema, který trh používal k nelegálnímu praní peněz. Dále byl k 10 letům vězení odsouzen Cornelis Jan „Maikel“ Slomp, který se dopustil trestného činu v masivním prodeji nelegálních drog.  

Mimo tyto známé pachatele bylo zatčeno na 130 dalších. 

Následně vláda USA v aukci prodala téměř 30 000 Bitcoinů. Dalších 144 342 Bitcoinů bylo nalezeno a zabaveno z Ulbrichtova počítače. Hodnota těchto Bitcoinů by se dnes pohybovala okolo 511 milionů dolarů.  

Nakonec je získal dnes již dobře známý „Bitcoin bull“, Tim Draper, který je velice výhodně zakoupil v aukci za zhruba 17 milionů dolarů.  

Zpronevěra Marka Karpelése 

Mark Karpelés byl vedoucím manažerem výše zmíněné burzy Mt. Gox. Když si všiml hrozivé situace, se kterou se celá společnost Mt. Gox potýkala, rozhodl se sbalit 1 milion dolarů pro sebe do zálohy. Nakonec zmizely z uživatelských účtů celé 3 miliony dolarů. Mark Karpelés samozřejmě doufal, že se vše obejde bez povšimnutí.  

Uživatelé si však zmizelých fondů všimli a začali se hlásit. Nakonec se vše objasnilo a Mark Karpelés byl během  roku 2015 dopaden v Japonsku, zatčen a obviněn ze zpronevěry.  

Coinone a maržové obchodování 

Maržové obchodování je všeobecně nedoporučovaným stylem burzovního obchodu, obzvláště potom v tak volatilním trhu jako je ten kryptoměnový. Coinone bývala jediná burza, která maržové obchodování ve sféře krypta poskytovala. Nejdříve to vypadalo, že se jedná o výborný nápad a pokročilí obchodníci tak budou moci vesele obchodovat na marži i s volatilním Bitcoinem.  

Později však vyšlo najevo, že skutečný důvod pro poskytnutí maržového obchodování byl jinde. Nejvíce ho totiž nakonec využívali samotní provozovatelé burzy Coinone.  

Indie zapletena do velkého podvodu s Bitcoinem 

Indie patří k zemím, které se k Bitcoinu a kryptoměnám všeobecně staví zásadně s odporem. Ve výsledku to vypadá tak, že vláda Indie používá extrémně přísné regulace obchodování s Bitcoinem a politici pravidelně démonizují veškeré digitální měny.  

I přes negativní postoj indické vlády vůči Bitcoinu však nakonec vyšlo najevo, že jedna z politických stran země Bharatiya Janata obdržela a jinak finančně využívala kryptoměny v hodnotě téměř 12 milionů dolarů. Jak příhodné.  

Pokryteckost indické politické strany Bharatiya Janata potom vychází až ošklivě najevo, když se podíváte na politické sliby této strany: ukončení šedé ekonomiky a používání jakékoli kryptoměny v Indii.  

Ponziho schéma 

Trendon Shavers je prvním známým podvodníkem, který začal podnikat s Bitcoinem na bázi Ponziho schématu. Rozjel společnost zvanou Bitcoin Saving and Trust, která zákazníkům slibovala týdenní obraty okolo 7 %. Ti měli společnosti zapůjčit své Bitcoiny, zatímco Trendon aplikoval arbitrážní tržní strategie.  

Trendonovi se nakonec povedlo získat 7 % navíc na každém z vybraných Bitcoinů tak, aby si účastníci schématu mysleli, že je vše legitimní. Jeho podniku se dařilo a Trendon nadále obdržoval Bitcoinu od nových zákazníků.  

Nakonec se Trendon sebral i se všemi vypůjčenými Bitcoiny a roku 2012 zmizel jako pára nad hrncem.  

Konkrétně Trendon odcizil zhruba 500 000 Bitcoinů, přičemž se tehdejší hodnota celého ukradeného jmění pohybovala okolo 5 milionů dolarů. Později však vyšlo najevo, že velká část těchto Bitcoinů údajně neměla patřit Trendonovi, ale jednomu z tehdy provozovaných černých trhů na dark webu, kterou podvodník žaloval s úmyslem zakrýt reálný objem ukradených fondů.  

Poté, co ho zákon dostihl, byl podvodník odsouzen k jednomu roku vězení a pokutě 1,2 milionu dolarů.  

Singapurský skandál 

Singapurský skandál se týkal jednoho bohatého občana Malajsie, pana Panga. Pan Pang se jednoho dne rozhodl, že si s sebou odveze vcelku mastnou částku 365 000 amerických dolarů a vyrazí si do Singapuru, kde si během osobní transakce zakoupí Bitcoin.  

Na místě, kde se měla transakce konat, však čekali pouze obyčejní zloději, kteří pana Panga obyčejně zbili a peníze samozřejmě odcizili.  

NiceHash Hack 

NiceHash je trh s hashpowerem. Uživatelé zde mohou kupovat i prodávat hashpower používaný k těžbě a dostávat zaplaceno Bitcoinem.  

Slovinská služba se však během roku 2017 setkala s nepěkným hackem, jehož pomocí zloději uživatelům odcizili přes 4 milionu Bitcoinů. Jednalo se o největší kryptoměnový hack roku 2017.  

Později však vyšlo najevo, že se společnosti NiceHash podařilo získat zpět celých 60 % odcizených Bitcoinů.  

Závěr 

Scéna kryptoměn se samozřejmě setkala s více podvody a my jsme zde zmínili pouze ty nejvýznamnější.  

Rovněž lze očekávat, že se s podobnými hacky a podvodnými schématy ještě setkáme. Mějte se na pozoru, svět kryptoměn je plný nástrah.  

Zdroj:
coindoo.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img