Záhadný osud zabavených Bitcoinových peněženek – druhá část – Silk Road

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Při zabavování majetku pocházejícího z trestné činnosti se objevil fenomén, při kterém není zcela jasné, jak by se s ním mělo správně nakládat – kryptoměny. Úvod to této problematiky najdete v první části našeho seriálu. Jaká je však praxe při prodeji a jaký byl osud Bitcoinů zabavených v případě Silk Road?

Silk Road

Mladý Texasan, známý jako Dread Pirate Roberts, skutečným jménem Ross Ulbricht, postavil Silk Road na třech nových technologiích:

  1. levném ukládání dat v cloudu
  2. prohlížeči Tor, který umožňuje pohybovat se na “Dark”
  3. Bitcoinu, umožňujícím bezpečně a (téměř) anonymně platit na dálku bez použití bank

V roce 2013 se federální představitelé zaměřili na Silk Road. A přestože v té době zločinci s Bitcoinem už dávno pracovali, policisté zaostávali.

„Neexistovaly žádné odborné znalosti. Bylo to příliš nové,”

říká prokurátor zapojený do případu.

Stejně jako většina uživatelů Bitcoinu v té době, se Ulbricht při úschově svých digitálních prostředků nespoléhal na zprostředkovatele, jakým je například Coinbase. Ulbricht ovládal své peněženky pomocí private key, tedy soukromého klíče. Je to dlouhý a složitý soubor znaků, který v podstatě nelze odhadnout. V takovém případě jedinou možností jak se dostat k obsahu peněženky je, že majitel prozradí svůj klíč.

Jak na to?

Už náležitě poučení a podnikaví agenti si uvědomili, že pachatele musí dostat v momentě, kdy jeho peněženky nebudou chráněny. Ulbrichta zatkli v knihovně v San Francisku, s otevřeným a odemčeným notebookem pod nosem. (Co se týče Alexandra Cazese, v momentě, kdy agenti autem prorazili bránu jeho vily v Thajsku, byl přihlášen na účet administrátora Alpha Bay.)

Když FBI dostala Ulbrichta, agentura U.S. Marshal Service obdržela klíče k alespoň dvěma digitálním peněženkám, na kterých byly drženy coiny ze Silk Road. Obsahovaly (a nyní se raději posaďte!) asi 175 000 Bitcoinů.

„Byla to špičková věc,”

říká Sharon Cohen Levin, dlouholetý šéf útvaru pro zabavení majetku v kanceláři amerického prokurátora pro jižní část New Yorku a dnes partner ve firmě Wilmer Hale.

„Nikdy jsme něco takového neudělali.”

Na to se maršálové vrátili k standardnímu postupu a chystali se udělat se zadrženými Bitcoiny totéž, co by udělali i se závodním člunem – vydražit je. Uvědomili si však, že by to vyvolalo problémy kvůli obrovskému objemu zadržených mincí. Ty v té době představovaly 2% všech Bitcoinů v oběhu. Podle prokurátora, obeznámeného s případem, se maršálové rozhodli pro šikovnou sérii aukcí, aby se vyhnuli znehodnocení ceny.

A jde se dražit

Ve čtyřech aukcích v období mezi červnem 2014 a listopadem 2015 úředníci U.S. Marshals Service prodávali Bitcoiny ze Silk Road za průměrnou cenu 379 USD.

Bitcoin mezitím pokračoval v růstu. Pro srovnání: v lednu tohoto roku a v jiných aukcích maršálové prodali 3813 Bitcoinů, za které obdrželi 45 milionů dolarů – čili asi 11 800 USD za minci.

Pokud by se Bitcoiny ze Silk Road prodávaly za tuto cenu, U.S. Marshals Service by za ně získala 2,1 miliardy dolarů. To je částka dostatečná k pokrytí ročního rozpočtu agentury. V letech 2014 a 2015 to však bylo “jen” 66 milionů.

Miliardář a investor Tim Draper tehdy vydražil 30 000 Bitcoinů ze Silk Road po 600 USD za jeden. To by se dnes dalo nazvat investicí desetiletí. Draper, který popsal aukční proces pro ekonomický portál Fortune jako “hladký”, říká, že zatím z nich neprodal ani jediný, a dodal:

„Proč bych měl prodávat budoucnost kvůli minulosti?”

Spekulace

U.S. Marshals Service samozřejmě nemohla předvídat růst ceny.

„Ani by něco takového neměli dělat, když prodávají aktiva zabavené při vyšetřování trestných činů. Vláda se nemůže stát spekulantem na burze.”

Uvedl Clifford Histed, bývalý prokurátor, který nyní pracuje ve společnosti K & L Gates.

Přesto se prodávalo opatrně, dlouhou dobu a tak, aby cena Bitcoinu v důsledku prodeje velkého objemu neklesla. A určitě se tak nedělo proto, že by federálním úředníkům záleželo na Bitcoinu jako takovém.

V polovině prosince 2017, kdy se cena BTC blížila ke 20 000 USD, státní právníci spěchali na federální soud v Utahu kvůli povolení prodat 513 Bitcoinů, zabavených od prodejce padělaných léků. Soudce souhlasil, ale maršálové neuskutečnili prodej až do konce ledna. Cena mezitím totiž klesla téměř o polovinu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img