Záhadný osud zabavených bitcoinových peněženek – první část

0
(0)

Zabavení majetku pocházejícího z trestné činnosti je běžnou praxí nejen amerického trestně-právního systému. Máme tu však fenomén, u kterého není úplně jasné, jak by se s ním mělo správně nakládat a, co je horší, ani jak se s ním reálně nakládá – kryptoměny. Jaký je tedy osud zabavených Bitcoinů?

Případ Alpha Bay

Asi největšími a mediálně nejvíce probíranými případy, které souvisejí s kryptoměnami, jsou známe kauzy obchodů Silk Road a Alpha Bay – doteď největších černých e-shopů
s drogami a zbraněmi.

Alexander Cazes měl založit Alpha Bay, když mu bylo 20 let. O pět let později, v červenci 2017, podle zprávy policie, spáchal sebevraždu v Thajském vězení po tom, co byl zatknutý úřady během globální operace. Cazesův zabavený majetek byl jako z filmu o největších šéfech mafie: luxusní auta, vily, účty ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku a nemovitosti ve vybraných lokalitách. To nejcennější však byly digitální peněženky s vícero virtuálními měnami v hodnotě milionů amerických dolarů.

Digitální aktiva Alexandra Cazesa jsou v současnosti majetkem ministerstva spravedlnosti Spojených států. To je plánuje prodat a vzhledem k tomu, že hodnota Bitcoinu od těch dob vzrostla víc než pětinásobně, americká vláda si asi trochu polepší. Pokud byste však chtěli zjistit, kdo přesně drží tyto mince, anebo kdy mají být prodané, budete potřebovat rozsáhlé kyberschopnosti a velmi mnoho volného času. A možná i hůlku Harryho Pottera.

Zabavování digitálního majetku – terra incognita

Takovéto digitální konfiskace a prodeje, ještě před pár lety neznámé, se rychle stávají rutinou. Vysoká popularita kryptoměn mezi online zločinci a jejich rostoucí přítomnost v kriminálních případech v USA pravděpodobně změnila strýčka Sama na hlavního hráče na kryptoburzách. Přesná čísla samozřejmě není možné zjistit. Ale doklady a rozhovory se současnými i bývalými obhájci a prokurátory naznačují, že digitální mince, v minimální hodnotě jedné miliardy dolarů, strávily nějaký čas v úschově amerických orgánů. Je ale možné, že jich bylo už mnohem víc.

Jakmile se však ocitnou v rukách vlády, tato digitální kopa zabavených kryptoměn mizí za pláštěm tajemství. Anonymita, která dělá z Bitcoinu miláčka mnohých jeho příznivců způsobuje, že je pro veřejnost prakticky nemožné digitální peníze vysledovat. A protože federální úřady drží v rukách digitální aktiva zatím neustále rostoucí hodnoty, jejich úsilí střežit tento svůj poklad vedlo k překvapujícím zakopnutím a sem tam i nějakému tomu hříchu.

U.S. Marshals Service

US Marshals Service je nejstarší agenturou na prosazování práva v USA. Mezi své bývalé zaměstnance počítá i pistolníky jako byli Wyatt Earp a Divoký Billy „Kidd“ Hickok. Televize a filmy obeznámily svět s jejich úlohou přepravovat vězně a sledovat nebezpečné utečence. Tuto úlohu plní dodnes. Mnohem méně lidí však ví, že US Marshals Service prodává Bitcoin.

Desetiletí starý zákon dává US Marshals Service, který je součástí ministerstva spravedlnosti, hlavní zodpovědnost za likvidaci majetků zabavených jinými federálními orgány činnými v trestním konaní. To je důvod, proč si můžete na stránkách US Marshals Service koupit auto, člun, letadlo, náramkové hodinky a jiné neoprávněné zisky vyřazené FBI a dalšími agenturami. Jsou tu k dispozici ve veřejné aukci. Tento proces zabavení, v USA známy jako „forfeiture“, propadnutí věci, se stal blíže známým a dost diskutovaným v roce 1980. Potom, co ho tehdy Kongres udělal pro úřady jednodušším kvůli legalizaci prodeje aktiv vázaných na drogovou trestní činnost, vyvolal velmi kontroverzní reakce.

Případ Silk Road

V tom čase však nikdo netušil, že tato aktiva by jednoho dne mohla zahrnovat digitální peníze. To se změnilo začátkem tohoto desetiletí během epického vyšetřování případu Silk Road – globálního e-shopu pro nelegální drogy.

Co se dělo se zabavenými Bitcoiny ze Silk Road si přečtěte v další části. 

Zdroj

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img