EOS (EOS)

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

EOS je systém založený na technologii blockchain, který je navržený na podporu decentralizovaných aplikací v komerčním měřítku. Poskytuje všechny potřebné základní funkce a umožňuje společnostem vytvářet aplikace běžící na blockchain platformě podobným způsobem jako webové aplikace.

Historie EOS tokenů

EOS založil Dan Larimer, zakladatel a tvůrce například Bitshares, nebo Steem. Společnost EOS byla poprvé představená Danem na třetím summitu o blockchain technologiích, který se konal minulý rok. V současnosti chod a vývoj zabezpečuje společnost block.one.

Token EOS je relativně nová digitální měna. Jak jsem zmínil, na trh byla uvedená v červnu minulého roku a až do listopadu 2017 si udržovala konstantní cenu okolo 1 USD. Tokeny EOS spadají pod ERC-20 tokeny, které jsou kompatibilní s blockchainem společnosti Ethereum. Díky tomu mají možnost využívat smart contrats (chytré smlouvy) na vytvoření decentralizovaného ekosystému pro vývoj aplikací.

Distribuce tokenů

Distribuce se uskutečňuje v průběhu 341 dní, od 26. června 2017. Celkové množství tokenů, které činí jednu miliardu, bude rozdělené následovně:

  • 200 milionů (20% z celkového množství) bylo distribuováno během 5-denního období od 26. června 2017 do 1. července 2017
  • Od 1. července 2017 se 700 milionů tokenů rovnoměrně rozdělí do 350 po sobě jdoucích 23 hodinových cyklech s počtem 2 miliony EOS tokenů na cyklus
  • 100 milionů bude vyhrazených pro společnost block.one – s nimi nebude možné obchodovat nebo je přenášet v síti Ethereum.

Tento typ distribuce tokenů si tvůrci EOS-u vybrali proto, aby poskytli dostatečný čas potenciálním investorům na seznámení se s touto měnou. Investoři tak mají možnost vidět vývoj software EOS.IO předtím, než se rozhodnou zakoupit EOS tokeny.

Účel EOS

Vzhledem k problémům Bitcoinu s rychlostí transakcí a tím pádem nižší míry využitelnosti jako platidla, se EOS rozhodl zaměřit především na tento aspekt. Hlavním cílem tvůrců bylo dosáhnout vysokého počtu transakcí, které by byly zpracovávané téměř okamžitě. V současnosti tato měna dokáže zpracovat až 50 000 transakcí za sekundu. Jen pro srovnání, mezinárodní gigant zastřešující kreditní a debetní karty – Visa – umí aktuálně zpracovat jen 24 000 transakcí za sekundu, což je o polovinu méně, než EOS.

Delegated proof of stake

Velké množství kryptoměn funguje na procesu schvalování transakcí a generování bloků na základě principů Proof of Work, Proof of Stake, anebo Proof of Importance. Tvůrci EOS-u ale přišli s vlastním. Daniel Larimer si uvědomil, že těžba Bitcoinu je příliš energeticky náročná. Zároveň vstoupil do popředí i fakt, že by se jeho těžba mohla v budoucnosti centralizovat. Na mysli měl především velké těžební společnosti. Vzhledem k těmto poznatkům, systém Proof of Work nenaplňoval jeho představy ideálního potvrzování transakcí. Rozhodl se vybudovat systém, který spotřebuje velmi málo energie a bude dostatečně rychlý a bezpečný, a tak vznikl DPOS (Delegated proof of stake).

Základy DPOS

DPOS byl vytvořený ještě v roce 2013 a v různých variacích byl využitý v BitShares, Steem, Tezos, Crypti, Peerplays a Ark.io. Na rozdíl od jiných algoritmů jde o model, který má definovaný počet těžařů. V případě EOS jde o takzvané delegáty, kteří mají za úkol zabezpečit chod blockchainu. Jejich počet je stanovený na 21 a v jistém smyslu slouží jako “Masternode”. Jejich úkolem je tedy ověřování transakcí a generování nových bloků, což se děje přibližně každé tři sekundy.

Volba těchto delegátů probíhá na základě hlasování. Každý držitel EOS tokenů má možnost hlasovat ve “volbách”, přičemž platí, že čím větší počet tokenů vlastníte, tím větší váhu má váš hlas při volbě. Mezi delegáty neexistuje žádné soupeření v podobě kdo potvrdí více bloků. Algoritmus této měny totiž určuje těžaře v poměru k jejich podílu hlasů, které obdrželi.

Kromě potvrzování transakcí mají delegáti za úkol také poskytovat úložiště v síti. Jeho velikost je pro uživatele ovlivněna množstvím tokenů, které vlastní. Klíč je přitom jednoduchý – čím více tokenů, tím větší prostor máte k dispozici. Zároveň je však třeba dodat, že je plně v kompetenci delegáta, aby rozhodl, kolik úložiště je ochoten poskytnout pro síť. Velikost nabízeného úložiště však může ovlivnit množství hlasů pro delegáta. Tím se zamezí tomu, aby vybraní delegáti manipulovali s velikostí nabízeného prostoru.

Kvůli udržitelnosti chodu celé sítě tito delegáti nemají svou funkci jistou “doživotně”. V případě, že by komunita nebyla spokojena s jejich prací, má možnost je kdykoliv hlasováním odvolat.

Výhody EOS

  • Vývojáři mají možnost tvořit aplikace využívající všechny dostupné prostředky ekosystému EOS – stačí jim k tomu vlastnění EOS tokenů.
  • Vlastněním EOS tokenů si uživatelé mohou nárokovat služby a zdroje, které nabízejí servery společnosti bez nutnosti placení za ně.
  • Na rozdíl od svého hlavního konkurenta Ethereum, EOS nepožaduje, aby jeho uživatelé platili za každou transakci, což pomůže zvýšit adopci.
  • Paralelní zpracování, které umožňuje vyšší transakční rychlosti a mnohem větší škálovatelnost. Dvojnásobně vyšší množství transakcí za sekundu (50 000) než Visa.
  • Nízká míra inflace – developeři EOS navrhli 5% míru inflace s podmínkou, že se s její výškou nebude nikdy manipulovat. Cílem této inflace je pomoci udržet hospodářský růst v důsledku růstu a rozvoje ekosystému EOS.

Závěr:
Název: EOS
Kód měny: EOS
Vznik: 2017
Suplly: 1 miliarda
Počet transakcí: 50 000 za sekundu
Generování bloků: každé 3 sekundy
Oficiální peněženka: MyEtherWallet
Možnost uložení v hardware peněžence: ano, Trezor, Ledger Nano S

Kde nakoupit:

Seznam burz a směnáren, na kterých je EOS zalistovaný je skutečně široký:

Abucoins, Bancor Network, Bibox, BigONE, Binance, Bitfinex, BitFlip, Bithumb, Bit-Z, BtcTrade.im, Cobinhood, CoinEx, Coinrail, CoolCoin, COSS, EtherDelta, Exrates, EXX, Gate.io, HitBTC, Huobi, ChaoEX, IDEX, Kraken, Kucoin, Liqui, Livecoin, Mercatox, OKEx, OpenLedger DEX, Tidex, YoBit, ZB.COM

Kontakty:
Oficiální web: https://eos.io/
Facebook: https://www.facebook.com/eosblockchain
Twitter: https://twitter.com/eos_io
Reddit: https://www.reddit.com/r/eos/
Fórum: https://eosforum.org
Telegram: https://t.me/EOSproject

Přeloženo ze slovenského originálu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img