Mohou nás trhy do Vánoc ještě potěšit?

5
(2)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Každý den se na nás valí spousta negativních zpráv. Většina investorů nebo šéfů velkých bank, včetně šéfa JP Morgan Jamie Dimona, čekají velký pokles akciový trhů hlavně z důvodů blížící se recese. To je pravděpodobný scénář. Ale pokud si zvolíme časový rámec do konce Vánoc, najdeme důvody, proč by trhy mohly růst?

Dobré výsledky za 3Q 2022

Růstu akcií nahrávají dobré výsledky amerických firem. Důležité je, že zatím se zdá, že dobré výsledky jsou napříč sektory. To je dobrý signál. Americké investiční banky, až na Morgan Stanley, ukázaly solidní výsledky. Dobré výsledky měla i potravinářská firma Pepsi a nebo Netflix, který investory mile překvapil.

V Evropě, kde je vzhledem k měnové politice ECB a energetické krizi mnohem horší situace než v USA, publikovala výsledky francouzská firma Publicis Groupe. Ta se, jak název napovídá, zabývá reklamou a komunikací. Tato společnost zvedla obrat o 10 %, z toho 5 % tvoří organický růst. Proč je to dobrou zprávou?

Snižování výdajů na reklamu je prvním způsobem, jak ušetřit. Jelikož firmy ještě nezačaly snižovat rozpočty na reklamu, jejich finanční situace není ještě tak špatná.

I když výsledková sezona teprve začíná, dosavadní zprávy nám ukazují, že inflace a restriktivní měnová politika se masivně neprojevují v hospodaření firem. Jistě, budou firmy, které neukážou dobré výsledky. Ale i tak se nedá nyní mluvit o obecném zpomalení a krachu firem.

Problémy přijdou později

Výsledky vypadají seriózně. Do ceny akcii je již započítané dvojí zvedání sazeb Fedem do konce roku 2022. Akcie tak mají před sebou možnost minimálně do Vánoc růst. Navíc se spekuluje, že ECB bude zvedat sazby mnohem pomaleji, což by v první chvíli trhům hodně pomohlo.

Mnoho analytiků se domnívá, že „peek“ inflace je již za námi, a centrální banky již nebudou agresivně zvedat svoje sazby. Rok 2023 by mohl být rokem stabilních úrokových sazeb spíše než dalším jestřábím rokem. Vyšší sazby, snižování marží a recese se v hospodaření firem projeví nejdříve ve 4. čtvrtletí 2022. Tyto výsledky budou publikovány až po novém roce. Znovu tedy můžeme říct, že nic nebrání akciím nabrat další dech.

Výprodejní ceny

Posledním argumentem pro růst cen, je to, že mnoho solidních firem se již obchoduje za výprodejové ceny. Hlavní indexy se drží na solidních úrovní, hlavně díky indexové iluzi, kdy nejvíc zastoupené společnosti ztratily minimálně. Jelikož tyto velké společnosti jsou prakticky ve všech velkých portfoliích, investoři se jich nechtějí zbavovat. Avšak pro jiné velké a solidní společnosti to neplatí. Investor si dnes mnoho akcií může koupit ve značné slevě jako například: Meta (-61 % od začátku roku), Netflix (-60 %), AMD (-59 %), Zoom (-57 %), PayPal (-54 %) a mnoho dalších. Nízké ceny budou lákat investory.

V neposlední řadě se blíží konec roku. Správcové investičních fondů mají za sebou těžký rok, ale i tak nikdo nechce prezentovat záporné výsledky hospodaření. Správcové fondů tak mají poslední dva měsíce na to, aby zlepšili výsledky hospodaření. Je tedy v jejich zájmu, aby do konce roku trhy rostly i nadále.

Závěr

Vánoce pro investory mohou být překvapující, ale i tak to neznamená, že akcie mají své nejhorší období za sebou. Poslední slovo bude mít samozřejmě Fed. Je tu ještě mnoho rizikových faktorů, jako volby v USA nebo degradace konfliktu na Ukrajině. Tyto nepředvídané události by ještě do konce roku mohly trhy solidně zahýbat. Pravděpodobnost růstu akcií tu existuje, avšak jedinou jistotou je skutečnost, že trhy dokonce roku budou i nadále silně volatilní. Kdo se nebojí vrhnout do rozbouřeného akciové moře, bude se moci pokusit do konce roku urvat několik procent zisku do svého portfolia.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img