Další pokles amerických akcií o 20 % na obzoru? Šéf JP Morgan ho očekává

5
(5)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Akciové trhy procházejí těžkým obdobím. Zvedání úrokových sazeb se projeví poklesem hodnoty finančních aktiv. Jedná se prakticky o mechanický zákon, zvláště pak když se sazby zvedají velmi rychle, jak jsme toho nyní svědky u amerického Fedu. Myslet si, že tak prudké zvedání sazeb nebude mít vliv na trhy v zemi, je jednoduchým ignorováním základních pravidel burzovních trhů. Šéf JP Morgan Jamie Dimon však očekává ještě nový pokles vázaný na další mechanický zákon burzovních trhů. O jaký princip jde?

Obavy Jamieho Dimona

Dimonova vystoupení jsou ostře sledovaná, protože investiční banka JP Morgan udává na trzích trend. V interview na CNBC Dimon potvrdil svůj pesimistický pohled na vývoj akciových trhů v příštím roce. Můžeme zažít opakování stejné krize jako v roce 2008. Proč nebrat šéfa JP Morgan jen jako dalšího z mnoha proroků věštících neodvratnou apokalypsu na finančních trzích?

Tak jako všichni ředitelé investičních bank musí Dimon dál prodávat finanční produkty svým klientům. Jelikož se nacházíme v období medvědího trhu, je těžké klienty přemlouvat, aby na trzích i nadále investovali. Dimon mluví o dvou příčinách současného poklesu: válka na Ukrajině a zvedání sazeb Fedu. Tedy nic nového pod sluncem. Avšak z pohledu člověka nabízejícího investiční produkty je v tom rozdíl. Válka na Ukrajině je ze své podstaty nepředvídatelná. Ne tím, že by toto riziko neexistovalo, ale že je těžké odhadnout všechny následky a důsledky, které bude mít na akciové trhy. Klient obvykle bez větších problémů akceptuje ztrátu vázanou na nečekanou událost, kterou nemůže dávat investiční bance za vinu. V případě zvyšování sazeb je to ovšem jinak.

Špatný odhad inflace

Je jednak těžké vysvětlovat principy trhu někomu, jehož zájem se omezuje na výkonnost nabízených investičních produktů. Klient, který se o problém nezajímá, ho ani nemůže pochopit. Za druhé právě tento typ rizika by měli předpovědět investiční stratégové daných bank. Celý problém je způsobený podceněním inflace a chybným původním odhadem centrálních bankéřů v čele s Fedem, že inflace je přechodná, a tudíž není nutné se bát velkého zvedání úrokových sazeb. To teď neplatí. Dimon si uvědomuje, že většina jeho klientů mu bude dávat za vinu, že neodhadl dobře míru rizika. A tak volí strategii, která je připravuje na ještě horší průběh. Blíží se další výprodej amerických akcií.

Dvacetiprocentní pokles cen amerických akcií

Šéf JP Morgan očekává, že akcie zažijí další výprodej. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců by akciový index S&P mohl ztratit 20 %. Jde o velmi pravděpodobnou a racionální predikci. Pokud se nestane nějaká nepředvídatelná událost typu uzavření míru na Ukrajině, čeká světovou ekonomiku v čele s americkou recese zapříčiněná zvedáním úrokových sazeb. Otázkou je pouze to, jak bude tato recese v USA velká. Právě to si Jamie Dimon uvědomuje. Pokud dojde k poklesu HDP, klesne ziskovost amerických firem, což nevyhnutelně povede k snížení cen akcií. Tím dojde k očekávanému výprodeji. Ziskovost firem je už nyní ohrožena růstem inflace a mzdových nákladů v USA. Současná výsledková sezona hodně napoví o tom, v jaké kondici jsou tamní firmy skutečně.

Během recese budou lidé donuceni šetřit. Inflace jim sníží kupní sílu v peněženkách, a budou si tak muset lépe rozmýšlet, za co své peníze utratí, takže se omezí na nezbytné výdaje. Šetření bude mít samozřejmě negativní dopad na celou ekonomiku, a to zejména na služby a všechno zboží, které není k životu nezbytně nutné. Kupní sílu Američanů přímo ovlivňuje rychlé zvedání sazeb. Jejich ekonomika je daleko pružnější. Pokud Fed zvýší sazby na 4,5 %, dá se očekávat, že hypotéky v USA vzrostou na 7 %. Čtyřprocentní růst hypotéky znamená snížení o 35 % kapacity půjčky. Nemovitostní trh v USA čeká ochlazení. Z historie víme, že když se mu nedaří, bude to mít těžké i akciový trh.

Závěr

Pokles cen akcií o 20 % v následujícím půlroce je víc než pravděpodobný. Pokud k němu dojde, nepůjde o žádné překvapení. Investor, který chce nyní vstoupit na trh, by si měl své investice dvakrát promyslet a být připravený na to, že pokud je bude držet déle než půl roku, ponese riziko téměř čtvrtinové ztráty své investice.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img