Akciové trhy procházejí těžkým obdobím. Zvedání úrokových sazeb se projeví poklesem hodnoty finančních aktiv. Jedná se prakticky o mechanický zákon, zvláště pak když se sazby zvedají velmi rychle, jak jsme toho nyní svědky u amerického Fedu. Myslet si, že tak prudké zvedání sazeb nebude mít vliv na trhy v zemi, je jednoduchým ignorováním základních pravidel burzovních trhů. Šéf JP Morgan Jamie Dimon však očekává ještě nový pokles vázaný na další mechanický zákon burzovních trhů. O jaký princip jde?
Obavy Jamieho Dimona
Dimonova vystoupení jsou ostře sledovaná, protože investiční banka JP Morgan udává na trzích trend. V interview na CNBC Dimon potvrdil svůj pesimistický pohled na vývoj akciových trhů v příštím roce. Můžeme zažít opakování stejné krize jako v roce 2008. Proč nebrat šéfa JP Morgan jen jako dalšího z mnoha proroků věštících neodvratnou apokalypsu na finančních trzích?
Tak jako všichni ředitelé investičních bank musí Dimon dál prodávat finanční produkty svým klientům. Jelikož se nacházíme v období medvědího trhu, je těžké klienty přemlouvat, aby na trzích i nadále investovali. Dimon mluví o dvou příčinách současného poklesu: válka na Ukrajině a zvedání sazeb Fedu. Tedy nic nového pod sluncem. Avšak z pohledu člověka nabízejícího investiční produkty je v tom rozdíl. Válka na Ukrajině je ze své podstaty nepředvídatelná. Ne tím, že by toto riziko neexistovalo, ale že je těžké odhadnout všechny následky a důsledky, které bude mít na akciové trhy. Klient obvykle bez větších problémů akceptuje ztrátu vázanou na nečekanou událost, kterou nemůže dávat investiční bance za vinu. V případě zvyšování sazeb je to ovšem jinak.
Špatný odhad inflace
Je jednak těžké vysvětlovat principy trhu někomu, jehož zájem se omezuje na výkonnost nabízených investičních produktů. Klient, který se o problém nezajímá, ho ani nemůže pochopit. Za druhé právě tento typ rizika by měli předpovědět investiční stratégové daných bank. Celý problém je způsobený podceněním inflace a chybným původním odhadem centrálních bankéřů v čele s Fedem, že inflace je přechodná, a tudíž není nutné se bát velkého zvedání úrokových sazeb. To teď neplatí. Dimon si uvědomuje, že většina jeho klientů mu bude dávat za vinu, že neodhadl dobře míru rizika. A tak volí strategii, která je připravuje na ještě horší průběh. Blíží se další výprodej amerických akcií.
Dvacetiprocentní pokles cen amerických akcií
Šéf JP Morgan očekává, že akcie zažijí další výprodej. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců by akciový index S&P mohl ztratit 20 %. Jde o velmi pravděpodobnou a racionální predikci. Pokud se nestane nějaká nepředvídatelná událost typu uzavření míru na Ukrajině, čeká světovou ekonomiku v čele s americkou recese zapříčiněná zvedáním úrokových sazeb. Otázkou je pouze to, jak bude tato recese v USA velká. Právě to si Jamie Dimon uvědomuje. Pokud dojde k poklesu HDP, klesne ziskovost amerických firem, což nevyhnutelně povede k snížení cen akcií. Tím dojde k očekávanému výprodeji. Ziskovost firem je už nyní ohrožena růstem inflace a mzdových nákladů v USA. Současná výsledková sezona hodně napoví o tom, v jaké kondici jsou tamní firmy skutečně.
Během recese budou lidé donuceni šetřit. Inflace jim sníží kupní sílu v peněženkách, a budou si tak muset lépe rozmýšlet, za co své peníze utratí, takže se omezí na nezbytné výdaje. Šetření bude mít samozřejmě negativní dopad na celou ekonomiku, a to zejména na služby a všechno zboží, které není k životu nezbytně nutné. Kupní sílu Američanů přímo ovlivňuje rychlé zvedání sazeb. Jejich ekonomika je daleko pružnější. Pokud Fed zvýší sazby na 4,5 %, dá se očekávat, že hypotéky v USA vzrostou na 7 %. Čtyřprocentní růst hypotéky znamená snížení o 35 % kapacity půjčky. Nemovitostní trh v USA čeká ochlazení. Z historie víme, že když se mu nedaří, bude to mít těžké i akciový trh.
Závěr
Pokles cen akcií o 20 % v následujícím půlroce je víc než pravděpodobný. Pokud k němu dojde, nepůjde o žádné překvapení. Investor, který chce nyní vstoupit na trh, by si měl své investice dvakrát promyslet a být připravený na to, že pokud je bude držet déle než půl roku, ponese riziko téměř čtvrtinové ztráty své investice.