Kryptoměny Rusku v jeho snaze vyhnout se sankcím zřejmě moc nepomohou

3.8
(5)

Konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem vnímáme a sledujeme snad všichni. Uvalené ekonomické sankce na Rusko jsou drakonické a mnoho hlasů varovalo, že by se Rusko mohlo (ve snaze je obejít) uchýlit ke kryptoměnám.

Jeden z těchto hlasů patřil i senátorce Elizabeth Warrenové. Navzdory jejímu varováni jsou kryptoměny ve skutečnosti špatným nástrojem pro ukrývání peněz a obcházení sankcí.

Konflikt na Ukrajině

V reakci na probíhající ruskou invazi na Ukrajinu přijaly Spojené státy přísný soubor hospodářských sankcí zaměřených proti ruské vládě (včetně samotného prezidenta Vladimira Putina), bohatým jednotlivcům a ruským podnikům úzce spojeným s Kremlem.

Krátce po vyhlášení těchto sankcí senátorka Elizabeth Warrenová retweetla poněkud senzacechtivý článek v New York Times, který naznačoval, že kryptoměny by mohly být využívány k obcházení amerických sankcí. Warrenová pak 2. března v dopise ministru financí vyzvala ke zvýšené “kontrole” digitálních aktiv – a přidala se tak k těm, kteří tvrdí, že krypto a decentralizované finance nabízejí Putinovi možnost obejít americké sankce.

Jde o příběh, který vzbudil značnou pozornost a vyvolal mnohé vášně. Je tu však jeden problém: není to až tak pravda.

Jak to s těmi sankcemi vlastně je?

Sankce znamenají právní omezení osob či podniků provádět transakce se sankcionovanými osobami či společnostmi.

Vyhýbání se sankcím se netýká možnosti sankcionované osoby vlastnit majetek, ale spíše osob, které se vyhýbají povinnosti neobchodovat se sankcionovanými osobami a subjekty nebo jim transakce usnadňovat. Aby digitální aktiva mohla sloužit jako nástroj vyhýbání se sankcím, musela by osobám či podnikům umožňovat transakce se sankcionovanými subjekty a to bez toho, že by z toho vyplývaly právní důsledky a jejich činnost by byla vystavena trestnímu stíhání.

A to je přesně to, co digitální aktiva nedělají. Ve skutečnosti jsou digitální aktiva naprosto nevhodná pro obcházení sankcí, a to kvůli všem způsobům, kterými kryptoměny mohou ve srovnání s tradičními finančními trhy dodržování sankcí naopak zlepšit.

Navzdory neustálému úsilí a intenzivnímu dohledu se tradiční finanční systém nikdy ani nepřiblížil k tomu, aby zcela znemožnil nezákonným subjektům využívat finanční služby. Podle odhadů vlády USA a dalších subjektů je nezákonná ekonomika přímo obrovská – dosahuje výše více než bilionu dolarů a výrazně tak převyšuje objem nezákonných finančních aktivit, které byly skutečně orgány činnými v trestním řízení zmařeny či narušeny.

Kryptoměny je mnohem obtížnější zneužít k obcházení sankcí

Ano, kryptoměny lze používat i k nezákonné finanční činnosti – včetně obcházení sankcí. Skutečnost je však taková, že digitální aktiva je ve velkém měřítku mnohem obtížnější zneužít k nezákonným než tradiční ekosystém.

Proč tomu tak je? Odpověď souvisí se způsobem ukládání informací o transakcích v rámci peer-to-peer transakcí s digitálními aktivy. Konkrétně transparentní blockchainy vytvářejí trvalý a neměnný záznam všech transakcí.

Příkladů, jak tato transparentnost “vypekla” zločince, je mnoho. Jen za posledních několik týdnů byly dva z největších hackerských útoků na kryptoměny (Bitfinex hack a The DAO hack), vyřešeny analýzou dat v řetězci. K těmto hackerským útokům sice došlo již před lety, ale data potřebná k vystopování hackerů zůstala od té doby veřejně dostupná nejen orgánům činným v trestním řízení, ale vlastně komukoli, kdo má zájem a připojení k internetu.

Softwarové nástroje pro analýzu těchto rozsáhlých informací v řetězci jsou navíc stále dokonalejší. Kryptoměnové firmy již tyto nástroje používají a stejně tak je používá třeba  ministerstvo spravedlnosti Spojených států, které nedávno oznámilo vytvoření zvláštní jednotky pro vymáhání práva v oblasti kryptoměn.

Vláda USA již pátrá po nezákonných finančních aktivitách, spojených s kryptoměnami, včetně vyhýbání se sankcím, a je v tom velmi zdatná a úspěšná.

Pokud se senátorka Warrenová a další vedoucí představitelé skutečně obávají, že kryptografie usnadňuje obcházení sankcí v širokém měřítku, mohou podniknout kroky, které zabrání tomu, aby se to někdy stalo skutečností.

Jake Chervinsky

Mimochodem k situaci ohledně obcházení sankcí se na Twitteru vyjádřil i známý advokát Jake Chervinsky, který se pokusil vysvětlit, proč to je pro Rusko nereálné.

Závěr

Uvalené sankce na Rusko považuji za velmi důležité a správné. Jaká nakonec bude v tomto ohledu role kryptoměn, zůstává zatím otázkou. Stanou se virtuální měny prostředkem k obcházení sankci, či nikoli? Dejte nám vědět v komentářích.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
MARHA

Vzdát se svých Krypt a klíčů ve prospěch bank znamená o ně přijít. Když padne nějaká instituce jako banka tak klient přijde o svoje úspory.
Síla krypto aktiv je v tom, že když je máte na vlastní peněžence a neumožníte přímo či nepřímo komukoliv přístup tak až a na zákonem ustavenou mocí k nim máte přístup jenom vy.
Tak si odpovězte sami co je pro vás lepší.

spot_img