Za co byly utraceny kryptoměnové dary zaslané Ukrajině?

5
(1)

Vzhledem ke skutečnosti, že dary v kryptoměnách na podporu Ukrajiny stále přicházejí, snaží se ukrajinská vláda transparentně informovat o tom, jak tyto prostředky využívá.

Ukrajina utratila 15 milionů dolarů z darů v kryptoměnách za bojové vybavení, včetně neprůstřelných vest dodaných v pátek, říká Alex Bornyakov, náměstek ministra pro digitální transformaci Ukrajiny.

Dary v kryptoměnách na podporu Ukrajiny

Ministerstvu pro digitální transformaci, které vzniklo před dvěma lety s cílem modernizovat informační technologie v zemi a zajistit vysokorychlostní přístup k internetu, se ani ne dva dny po ruském vpádu na Ukrajinu podařilo najít v Evropě a USA vojenské dodavatele neprůstřelných vest, potravin, obvazů a vybavení pro noční vidění. Zatímco někteří dodavatelé kryptoměny přijímali, jiní chtěli pouze eura nebo dolary, což si vyžádalo konverzi části vybraných virtuálních měn na tyto fiat měny.

Bornyakov v rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedl, že vláda očekává, že v příštích několika dnech se ještě zdvojnásobí dosud přijatá částka v kryptoměnách (56,8 milionu USD). Většina darovaných peněz byla zaslána ve formě bitcoinů a etherů. Naopak menší částky přišly v podobě stablecoinu Tether, Polkadotu, Solany a dokonce i z NFT, včetně jednoho CryptoPunku v hodnotě více než 200 tisíc dolarů či NFT Juliana Assange vytvořeného známým umělcem Pakem.

Ministr uvedl, že “většina darů pochází od lidí” a přidaly se i některé společnosti. Pokud se na tyto společnosti zaměříme, tak jednou z nich je Aid for Ukraine. Jde o fond, jehož cílem je převést (s pomocí americké burzy FTX) krypto na americké dolary, které budou utraceny na Ukrajině. Kryptoměny fondu budou převedeny na dolary, které budou uloženy v ukrajinské centrální bance. Fond založili spoluzakladatel společnosti Solana Anatolij Jakovenko a Sergej Vasylčuk, generální ředitel společnosti Everstake, která se zabývá digitálními měnami. Mimochodem právě Vasylčuk již dříve spolupracoval s ukrajinskou vládou na vývoji digitální měny centrální banky (CBDC).

Sbírka NFT v plném proudu

Bornyakov v rozhovoru uvedl, že ministerstvo zapojilo dvě společnosti do vytvoření sbírky NFT, která může být zájemcům k dispozici již do 14 dnů. Vybrané prostředky budou využity na obranu Ukrajiny. Zatím ale není ani jasné, jestli NFT budou limitované a jak vlastně budou vypadat.

Ministerstvo se také vyjádřilo, že neplánuje prodávat CryptoPunk #5364, který zobrazuje osmibitový obrázek postavičky s modrým šátkem a kouřící cigaretu, ani žádný z mnoha dalších NFT, které obdrželo jako dary.

punk5364
Zdroj: www.larvalabs.com

Naposledy se tento CryptoPunk prodal v roce 2021 za 43 000 dolarů. Ministerstvo jej zatím neprodalo, neboť prodej prý není úplně jednoduchý.

“S NFT budeme pracovat o něco později, soustředíme se na věci, které můžeme řešit hned teď. Není čas vymýšlet, jak je převést”

Pozor na podvodníky

Jedním z nešvarů jsou podvodníci využívající situace, kteří svou pozornost zaměřují na lidi, kteří chtějí pomoci Ukrajině a zveřejňují neautentické adresy, na které mají lidé posílat finanční prostředky.

V sobotu 26. února 2022 se ukrajinská vláda obrátila na veřejnost s žádostí o krypto-dary, což přimělo Vitalika Buterina, spoluzakladatele Etherea, k apelu na uživatele. Varuje v něm, aby uživatelé neposílali finanční prostředky na adresy, u nichž nemají jistotu, že jsou opravdu legitimní a nejde tak o adresy podvodníků.

“Toto informační prostředí je tak nepřátelské, jak jen to jde, dbejte na mimořádnou ostražitost”

Závěr

Kryptoměnové dary na pomoc Ukrajině přicházejí i nadále a můžeme v přímém přenosu sledovat, jak se vytváří reálný případ využití digitálních měn v situaci, kdy bankovní systém nedokáže reagovat na akutní potřeby. Doba potřebná k převodu bitcoinu nebo etheru je mnohem kratší než doba potřebná k vyřízení tradičních převodních plateb.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img