Kdo kontroluje Bitcoin? Nápověda: nejste to vy

4.7
(10)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Nová kryptoměnová burza dnes oznámena • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Meme token zalistován na kryptoburze Poloniex, cena vyletěla o 100 % • a další články

Připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě.  TRHY Bitcoin se nyní obchoduje v...
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Bitcoin je nyní dost daleko od decentralizované utopie, kterou v něm mnozí vidí. Jako průmysl jsme v kritickém bodě a musíme si vybrat. Buď budeme požadovat, aby vlastnictví uživatelů a odolnost vůči cenzuře přetrvávaly, nebo akceptujeme fasádu falešné decentralizace, která byla postavena centralizovaným režimem. Naše finanční revoluce nám byla ukradena, ale ještě není příliš pozdě.

Problém centralizace

Nejprve se podívejme na to, kdo řídí blockchain Bitcoinu. Šedesát pět procent hashratu je v Číně. Celosvětově asi 90 různých organizací ovládá 90 % hashpoweru. Velké pooly jsou propojeny společně s vyhrazenými síťovými připojeními. Více než polovina z rady společností, která diktuje budoucnost produktů, je v Číně. Nazvali byste to decentralizací? Ne, ale to je dnešní stav Bitcoinu.

Možná vám to bude jedno. Možná si řeknete, že „i 51% útok by byl v pořádku, protože síly jsou stále ekonomicky vyrovnané v nejlepším zájmu protokolu“. Mýlíte se, ale nebyli byste první, kdo by předpokládal, že centralizovaná moc by mohla dobře reprezentovat vaše zájmy. V historii má chybná důvěra v centralizovanou autoritu bezpočet příkladů.

Robert Mugabe, bývalý diktátor Zimbabwe, začal svou kariéru jako milovaný politický revolucionář. Pomohl získat nezávislost. V té době by bylo těžké myslet na někoho, kdo by svou zemi více miloval. Ale to bylo na začátku, než shromáždil centralizovanou moc. Svou kariéru ukončil a způsobil masové hladovění a sociální otřesy kvůli brutálním, dezinformovaným a nakonec neúspěšným sociálním a měnovým politikám.

Problém není nikdy jediný vůdce, ale systém. Bez kontrol proti centralizované moci zbývá jen věřit, že to bude v pořádku. A nikdy není. Tak proč by se to tentokrát mělo lišit? Protože Bitcoin je svým způsobem odlišný? Ale, no tak.

Krypto je jen další krok

Analogem sociální a měnové politiky pro kryptoměny jsou pravidla protokolu. Když se diskuse změní na aktualizaci (nebo neaktualizaci) těchto pravidel, ovládání se náhle stane velmi důležité.

Když jste jedním z 10 hráčů, kteří se pravidelně scházejí, aby určili budoucnost zlata 2.0 – a de facto jste pod kontrolou čínské vlády – možná nebudete tak nestranní, jak byste chtěli. Nemáme jinou možnost, než věřit. Takže po více než deseti letech herkulovských snah, investovaných miliard dolarů a nadějí celé generace vývojářů a technologů, jsme v podstatě zpět na stejném místě, kde jsme začali před kryptoměnami.

Přímé transakce na ústupu

Druhou polovinou hádanky je, že i mimo centralizující shodu jste zřídkakdy, pokud vůbec, tak suverénní, jak si myslíte. Instituce dohlíží na každý krok. Když provedete bitcoinovou transakci na Coinbase nebo Binance, neprovedete skutečnou transakci. Coinbase a Binance ano. Krypto již nepoužíváte „přímo“. Jste zákazníkem nových velkých technologií.

To není chyba Coinbase, Binance nebo jiných burz. Poskytly možnost přístupu milionům uživatelů, což by jinak nebylo možné. Takto to musí být právě teď. Připojení k síti je naprosto nepřístupné pro kohokoli bez přístupu k serverovému hardwaru a hlubokých technických znalostí. Přístup k této revoluční technologii je zamčen za těžkými a vysokými branami.

Dokud tyto překážky neodstraníme, jedinou možností jsou velké technologické burzy. Možná nejste zákazníkem Goldman Sachs nebo Bank of America (zatím), ale jednáte se stejným typem hráčů. Krypto nás mělo chránit, ale místo toho nám jen dalo nová jména a stejné pobídky.

Závěr

Krypto nemělo být takové. Chtěli jsme revoluci… Ale vypadá to, že se pouze řítíme do další smutné centrálně kontrolované reality.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

14 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
14 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře