V souvislosti s neustálými obavami ohledně spotřeby energie BTC nová studie uvádí, že tradiční bankovní systém spotřebovává mnohem více energie než Bitcoin.
Netransparentní údaje
Kryptospolečnost Galaxy Digital Michaela Novogratze vydala v pátek zprávu s názvem “On Bitcoin’s Energy Consumption: A Quantitative Approach to a Subjective Question” (Kvantitativní přístup k subjektivní otázce), v níž poskytuje otevřený přístup ke své metodice a výpočtům.
Studie, kterou sestavila těžařská část společnosti Galaxy, odhaduje roční spotřebu elektřiny Bitcoinu na 113,89 terawattů za hodinu, včetně energie pro poptávku těžařů, spotřebu energie těžařů, spotřebu energie poolu a spotřebu energie uzlů. Toto množství je podle odhadů společnosti Galaxy nejméně dvakrát nižší než celková roční spotřeba energie bankovního systému i zlatnického průmyslu.
Zatímco spotřeba energie Bitcoinu je transparentní a lze ji snadno sledovat v reálném čase pomocí nástrojů, jako je Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index, hodnocení spotřeby energie zlatého průmyslu a tradičního finančního systému není tak jednoduché, uvedla společnost Galaxy Digital Mining.
“Bankovní průmysl přímo nevykazuje údaje o spotřebě elektřiny,” uvádí se ve zprávě a dodává, že maloobchodní a komerční bankovní systém vyžaduje více vrstev vypořádání, zatímco Bitcoin nabízí konečné vypořádání. Vzhledem k odhadům společnosti Galaxy o spotřebě energie bankovními datovými centry, pobočkami bank, bankomaty a datovými centry karetních sítí se celková roční spotřeba energie bankovního systému celosvětově odhaduje na 263,72 TWh.
Druhořadý efekt
Za účelem výpočtu spotřeby energie zlatnického průmyslu společnost Galaxy Digital Mining implementovala odhady celkových emisí skleníkových plynů v tomto odvětví uvedené ve zprávě Světové rady pro zlato s názvem “Zlato a změna klimatu: současné a budoucí dopady”. Podle odhadů uvedených ve studii spotřebuje zlatnický průmysl zhruba 240,61 TWh ročně.
“Tyto odhady mohou vylučovat klíčové zdroje spotřeby energie a emisí, které jsou druhořadým efektem zlatého průmyslu, jako je energetická a uhlíková náročnost pneumatik používaných ve zlatých dolech,”
-uvedla společnost Galaxy.
Odpověď na propad
Analýza společnosti Galaxy Digital týkající se spotřeby energie Bitcoinu přichází uprostřed velkého propadu na kryptotrhu, který následuje po rozhodnutí generálního ředitele společnosti Tesla Elona Muska přestat přijímat BTC jako platbu za nákup automobilů z důvodu obav o životní prostředí.
“Kryptoměna je dobrý nápad na mnoha úrovních a věříme, že má slibnou budoucnost, ale nemůže to být za cenu velkých ztrát pro životní prostředí,”
-napsal generální ředitel minulý týden na Twitteru.
Muskův krok vyvolal rozsáhlou kritiku kryptografické komunity, přičemž někteří uvedli, že SpaceX bude muset své rakety převést na “udržitelnější energii”, aby “nevypadal jako velký pokrytec”.
Kryptotrhy se po Muskově oznámení na Twitteru zbavily více než 500 miliard dolarů, přičemž Bitcoin dnes poprvé od začátku února sklouzl pod 43 000 dolarů. Výkonný ředitel zřejmě přinesl na trh další stres tím, že naznačil, že Tesla má v plánu Bitcoin brzy vyřadit ze své rozvahy.
Závěr
Možná se studie snažila něco naznačit? Možná taky ne, ale je určitě užitečné vědět, jak si Bitcoin stojí oproti bankám.
Elon zjistil,že jeho hlášky hýbou trhem a chtěl přikoupit bitcoin.Nic víc za tím nebude 😄 přece nepřikoupí draze.Nehledal bych za tím nic víc,
vždyť je to tak jednoduché… jaký to musí být asi pocit,být si vědom vlivu na bitcoin…
Tento článek nechápu. Co srovnáváte? Bitcoiny a celosvětové bankovní systémy, které zajišťují, že každá babička někde v horách dostane svůj důchod a jsou jich stovky miliónů, může s těmi penězi platit za chleba nebo boty až po miliardové platby velkých koncernů. Kolik je to měn, objemu oběživa, denní pohyb o kterém se kryptoměnám ani nesní za desítky let! Jenom srovnejte, kolik je u nás bankomatů na peníze a kolik na bitcoiny! To jsou rozdíly několika řádů, předpokládám, počty a jejich obraty neznám. Já nejsem ekonom, ale připadá mi, že kapitalizace jedné jediné firmy s telefony, která si říká Apple je dva až třikrát vyšší než celková kapitalizace bitcoinu, pokud se nepletu. A tak srovnáváte energetické náklady jedné větší firmy, proti funkční celosvětové platební soustavě. To je jako srovnávat výkon jízdního kola a tankové divize.
Přesně, zajímalo by mě, kdybychom sečetli spotřebu hutí o kapitalizaci BTC jak moc by na tom ty hutě byly lépe :-)).
Souhlas, že tohle srovnání s bankovním systémem je absurdní pitomost.
Na druhou stranu srovnat dopad na životní prostředí s těžbou a zpracováním zlata, resp. té části zlata, která se nepoužívá v elektrotechnice, šperkařství a umění, prostě té části zlata, která končí zatavená v investičních mincích a cihličkách, případně v trezorech centrálních bank, tak to už mi až tak mimo nepřipadá a podle mě by z toho BTC nevyšel až tak špatně. Jako CO2 + smrady z elektráren ano, ale alespoň se nelouhuje v jezírkách s kyselinou, kyanidem a jí nevím, čím ještě :-))).