Čínská vláda cenzuruje kritiku lidí na řešení situace s koronavirem, zejména pokud se kdokoliv zmíní o doktoru Li Wenliangovi, který před koronavirem varoval a později na něj zemřel. Lidé se proto obracejí na decentralizované protokoly, aby sdíleli zprávy a sentiment.
IPFS – co to je?
IPFS, produkt Protocol Labs, je nejnovější necenzurovatelnou technologií, která bojuje za svobodu informací. „Jedná se o výstup pro komunitní informace, podporu a rady,“ řekla vedoucí IPFS Molly Mackinlay.
IPFS, což je zkratka pro InterPlanetary File System, je poměrně radikální způsob, který mění způsob používání internetu.
Aktuální paradigma webového vyhledávání spouští protokol HTTP, který odesílá požadavky na jediný server, který ukládá informace. Což znamená, že pokud se něco změní, neexistuje spolehlivý způsob, jak k obsahu znovu přistoupit. Peer-to-peer protokol IPFS umožňuje uživatelům stahovat webové stránky a obsah uložený na více serverech a poskytuje historii, která ukazuje, jak bylo s dokumenty manipulováno.
I když se to může zdát jako neohrabané řešení, IPFS se rozšířil po celém světě.
Příklad použití
V Turecku se používá jako hostitel zrcadlové verze Wikipedie poté, co tento národ zakázal používání online encyklopedie, neboť zveřejnila seznam lidí, kteří finančně podporovali terorismus.
„Tyto veřejné, anglické a turecké kopie Wikipedie (read-only) poskytovaly distribuovaný přístup k důležitým skutečnostem, bez cenzury a komentářů Turecka, po dobu téměř tří let.“
– řekla Mackinlay.
V uplynulém roce počet uzlů, které běží na IPFS, vzrostl o 30 %, což bylo způsobeno především příchodem nových komunit z aplikací, jako jsou Microsoft ION, CharityEngine, EthDNS a Brave, sdělila Mackinlay.
Další kroky
Protokol Labs chce nyní opět růst. Nezisková organizace, která buduje další verze kyberprostoru, se zavazuje věnovat více než 100 000 USD společně s podporou a nabídkou pomoci vývojářům, do programu IPFS DevGrants. A více než 1 milion USD v širších projektech na podporu ekosystémů na dalších 6 měsíců.
„IPFS je bezplatný, otevřený protokol a vždy jím bude,“ řekla Mackinlay. „I když existují vývojové týmy s open source kódem, jako je náš, existují i způsoby, jak dosáhnout zisku při vytváření a zlepšování bezplatného open source softwaru (prostřednictvím konzultací a prodeje souvisejících nástrojů nebo služeb), ale to se na našem plánu letos nenachází.“
Závěr
Dostane se jednou IPFS až do vesmíru? Proč je centralizovaný internet problém? Shromažďuje IPFS informace o uživatelích? Na odpovědi na tyto otázky se podíváme ve druhém díle o IPFS, kde naleznete rozhovor s Molly Mackinlay. Díl vyjde již zítra.