FDIC: Kryptoměny znamenají pro banky riziko

5
(1)

A máme tu nový report FDIC. Jeho autoři v něm uvádí, že aktivity v oblasti kryptoměn a stablecoinů představují pro americký bankovní systém komplexní rizika.

Federální korporace pro pojištění vkladů ve svém nejnovějším hodnocení rizik zdvojnásobila svá varování ohledně kryptoměn. Digitální aktiva představují „nová a složitá rizika“. Je tak velmi náročné plně posoudit, jak budou ovlivněny kapitálové trhy a bankovní instituce.

Hodnocení rizik FDIC

Hodnocení rizik FDIC je každoroční shrnutí, které agentura vydává, aby informovala komunitní banky a další instituce o potenciálních hrozbách pro stabilitu bankovního systému. V pondělí zveřejněná zpráva poprvé obsahuje část věnovanou digitálním aktivům.

FDIC v koordinaci s ostatními federálními bankovními agenturami nadále pečlivě sleduje aktivity bankovních organizací související s kryptoaktivy. V odůvodněných případech bude FDIC vydávat další prohlášení týkající se zapojení bankovních organizací do aktivit s nimi souvisejících.

V dokumentu se rovněž uvádí, že FDIC podnikl kroky proti více než 85 podnikům a subjektům, které uvedly nepravdivé informace o “povaze, rozsahu nebo dostupnosti pojištění vkladů”. Jde o problém, na který se agentura zaměřila letos v létě.

Varování FDIC

V červnu letošního roku Úřad pro finanční ochranu spotřebitelů (CFPB) vydal varování, že “populární digitální platební aplikace”, jako je Venmo a PayPal (ten nedávno spustil vlastní stablecoin) jsou ze své podstaty nebezpečné, protože uživatelé nemají nárok na pojištění FDIC. Ve zprávě se uvádí, že v aplikacích, jako jsou Venmo a PayPal, jsou v současné době uloženy “miliardy dolarů”. Pokud by ale tyto platformy zkrachovaly, neexistuje žádná záruka, že by klienti byli odškodněni.

Krom jiného se FDIC obává především “dynamické” povahy kryptoměn. Ta může vést ke zvýšenému počtu podvodů, právní nejistotě a špatnému řízení rizik kvůli “nedostatečné vyspělosti a robustnosti”.

Vzhledem k tomu, že FDIC kryptoměnový průmysl monitoruje a identifikuje rizikové oblasti, tak se dá předpokládat, že bude i nadále vydávat prohlášení a varování pro investory a bankovní instituce zapojené do kryptoaktiv.

FDIC také vyvinula procesy, které umožňují zapojit se do důkladných dohledových diskusí s bankovními organizacemi ohledně navrhovaných a stávajících aktivit souvisejících s kryptoaktivy a poskytovat zpětnou vazbu pro jednotlivé případy v rámci dohledu.

Závěr

I když to na první pohled tak nemusí vypadat, tak zájem o kryptoměny se každým dnem zvyšuje. Zrychluje i zájem některých bank o zapojení do aktivit souvisejících s kryptoměnami. Těžko se tak divit i zvýšenému zájmu regulátorů o dění na tomto poli. Snaha o porozumění, monitorování situace a varování před možnými nebezpečími je jednou z možných cest vedoucí k získání větší legitimity pro kryptoměnový průmysl.

Celou zprávu si můžete prostudovat pod přiloženým odkazem [1]. Přidejte se také na náš oficiální Discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jan H.

Jojo kdyz prasata citi ze jdou na porazku, vzdy co nejvice kvici 😀 Urad pro ochranu spotrebitelu to je kumšt 😀

spot_img