Ethereum developeři chtějí vytvořit mechanismus na vrácení peněz z hacků

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Krádeže kryptoměn jsou velkým problémem. Krypto trh je relativně mladý a mnoho firem hrubě zanedbává některé bezpečnostní standardy. Díky tomu mají hackeři možnost ve virtuálním světě ukrást digitální peníze a vyměnit je například za dolary. Další coiny se mohou nenávratně ztratit. Jak se vypořádat s tímto problémem?

Kryptoměny nedisponují mechanismem, který by vrátil peníze v případě chyby v zadávání adresy nebo krádeže privátních klíčů. Technologie blockchain k tomuto účelu nebyla určena. Více o blockchainu se dočtete v tomto článku.

Problém ukradených coinů

Co dělat v případě, kdy velké burze ukradnou coiny v hodnotě stovek milionů dolarů? Podobné incidenty mohou zničit celé firmy. Takovým situacím čelilo v roce 2016 i Ethereum. Špatně naprogramované smart-kontrakty DAO projektu umožnily útočníkům převést Ethereum v hodnotě 50 milionů dolarů na vlastní účet.

Kontroverzní řešení již ukradených mincí

Jak získat zpět již ukradené coiny? Jeden způsob by zde byl. Existuje možnost udělat hard-fork a pozměnit blockchain. Brrr … Ale Ethereum tím už jednou prošlo. Tehdy také vzniklo Ethereum Classic. Více se dočtete v našem článku.

Tím se otevřely dveře k pandořině skříňce. Uplynul rok a půl a vývojáři chtějí debatovat o dalších možných řešeních. Nicméně již nyní je jasné, že komunita je rozdělena na dva tábory. Nemožnost zasahovat zpětně do transakcí má totiž své kouzlo…

Více o forcích naleznete zde.

Ethereum Researcher Vlad Zamfir vysvětluje situaci:

“Myslím si, o těchto návrzích by se mělo veřejně debatovat, ale nejsem si jistý, zda jsme na ně připraveni.”

My jsme s Vladem Zamfirem nedávno udělali rozhovor (v anglickém jazyce). Můžete si ho prohlédnout na našem YouTube kanálu:

Co si myslíte vy?

My skutečně nevíme, co si o tom myslet. Na jedné straně, možnost retrospektivně vyřešit některé hacky zní fajn. Na druhé straně, jde to zcela proti filozofii kryptoměn.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img