Spotové ETF na bitcoiny je ve Spojených státech na cestě ke schválení. A možná to nebude trvat dlouho a dočkáme se ho i v Hongkongu nebo jinde v Asii.
Ne všichni však do vlaku krypto ETF naskočili. Kritici tvrdí, že ETF spojené s bitcoinem by mohly být pro trh s kryptoměnami ještě horší než centralizované burzy. Jejich hlavní výtka? Nulová možnost stažení podkladového nástroje. To jinými znamená, že držitelé nikdy nebudou moci využít nejdůležitější vlastnost bitcoinu: možnost kontrolovat své prostředky, aniž by museli někomu důvěřovat.
A nejsou to jen řeči. Potenciál těchto investičních nástrojů se již realizuje na trzích, jako je Kanada. Například Purpose Bitcoin ETF shromáždil během pouhých dvou dnů od svého spuštění aktiva pod správou v hodnotě více než 400 milionů dolarů.
Krypto ETF vyvolávají dominový efekt
ETF jsou obrovský byznys. Jen společnost BlackRock spravovala ke konci března 2023 v těchto burzovně obchodovatelných fondech klientská aktiva v hodnotě přibližně 3 bilionů dolarů.
Možnost schválení krypto ETF naznačuje více než jen přijetí hlavním proudem. Může nastolit cenovou stabilitu a podpořit inovace, což povede k vytvoření ETF pro širší škálu digitálních aktiv a decentralizovaných finančních tokenů (DeFi).
Díky potenciálu stát se stejně mainstreamovými jako jejich akciové nebo dluhopisové protějšky by krypto ETF mohly oslovit rozmanitou škálu investorů. Jenže ne vše je zalité sluncem. Největší chyba na kráse? Úschova na institucionální úrovni.
Závod o kryptoměnové ETF podporuje institucionální úschovu
Převratná není jen technologie úschovy, ale také standardy ochrany investorů, které jsou kladeny na licencované uschovatele. Vzhledem k tomu, že se tradiční finanční instituce osmělují a spouštějí ve Spojených státech produkty související s obchodováním s kryptoměnami, poptávka po řešeních pro úschovu na institucionální úrovni prudce roste. Jen na začátku srpna podalo šest významných správců aktiv žádosti o spuštění ETF ethereových futures pro americké zákazníky.
Expanzi společnosti BlackRock do oblasti kryptoměn v uplynulém roce podpořilo partnerství se společností Coinbase. Právě ta by podle podaných žádostí měla na starosti úschovu bitcoinů v ETF společnosti BlackRock. Měla by tak zajišťovat dohled nad trhem s cílem omezit podvody a manipulace s trhem.
Samotný trh s úschovou kryptoměn se rychle rozšiřuje. Podle společnosti Markets and Markets měl trh s úschovou kryptoaktiv v lednu 2022 odhadovanou hodnotu 2023 miliard USD. V lednu 2019 to bylo 32 miliard USD.
Složitost a rizika spojená s širší škálou digitálních aktiv vyžadují robustní služby úschovy. S přechodem do Custody 3.0 (éry, která se vyznačuje aktivní účastí na decentralizované ekonomice) se tyto služby vyvíjejí způsobem, aby zahrnovaly propojení s on-chain službami a aplikacemi DeFi. Klíčové pro správce digitálních aktiv je stavět na stávající infrastruktuře a nabízet komplexní služby pro zpeněžení digitálních aktiv v rámci standardního provozního rámce.
Regulační překážky i úspěchy
Nedávné šílenství v podobě přihlášek krypto ETF od největších jmen Wall Street ukázalo, že kryptoměnový průmysl budí pozornost.
Největší překážkou zatím zůstává regulace ve Spojených státech. Různé fondové společnosti se již několik let snaží o schválení krypto ETF, aby byly odmítnuty kvůli obavám z podvodů a manipulace s trhem.
Ale není to všude tak pochmurné. Mimo USA jsme svědky globálního trendu směrem k jasnějším regulačním rámcům pro digitální aktiva. Je to jako regulační dominový efekt, který dláždí cestu k vytvoření strategických center digitálních aktiv v lokalitách, jako je Singapur, Hongkong, Spojené arabské emiráty a Evropa. Zavedení těchto rámců se nejen přizpůsobí růstu a rozmanitosti trhu s kryptoměnam, ale také zvýší transparentnost a ochranu investorů. Z toho bude těžit jak odvětví, tak jeho účastníci.
Vzhledem k tomu, že v Hongkongu jsme byli nedávno svědky debutu retailového obchodování s kryptoměnami prostřednictvím licencovaných burz, nemusí trvat dlouho a dočkáme se prvního spotového krypto ETF v Asii.
Závěr
Domino efekt vyvolaný krypto ETF není jen posunem – je to revoluce. Je to blížící se transformace, která změní finanční krajinu. A nejde jen o peníze. Jde o potenciál pro inkluzivnější, transparentnější a efektivnější finanční systém, který otevírá cestu k širšímu přístupu na trh.
Otázka tedy nezní, zda přijmout kryptorevoluci, abychom se dostali dopředu, ale spíše jak to udělat efektivně. Čas jednat je právě teď.
Zajímalo by mě kdy za mnou přijde můj finanční poradce s nabídkou “bitcoinu“. Jo, bude dostupný pro každého bez potřeby znalosti toho, jak btc funguje. Dle mého názoru už má blackrock dávno nasysleny btc, takže až dojde ke schválení a lidi to začnou kupovat, bude to za aktuální cenu která bude mnohem vyšší než je dnes, takže vydělají ranec jen na tom prodeji. Etf způsobí stabilizaci btc, takže přežije 4ever🤣🤣