Evropská rada pro systémová rizika varovala před kryptoměnami a DeFi

4.3
(8)

Evropská rada pro systémová rizika (ESRB) ve čtvrtek uvedla, že navzdory (pro kryptoměny velmi volatilnímu roku), byl jejich vliv na tradiční finanční systémy minimální. I přesto rada před nimi i nadále varuje.

Vidíme zde ovšem mírný posun v naléhavosti. V minulosti Evropská centrální banka (ECB) vyzývala k jejich okamžité regulaci s cílem omezit systémová rizika, která kryptografie představuje.

A zase ty regulace a dohled

Evropští zákonodárci nakonec na výzvu odpověděli prostřednictvím regulace Markets in Crypto Assets neboli MiCA. Ta byla přijata letos v dubnu a stanovila standardy pro regulaci stablecoinů a dohled nad kryptoměnami. Podle ESRB je ovšem zapotřebí ještě další práce.

ESRB je úzce propojena s Evropskou centrální bankou (ECB) a poskytuje jí sekretariát a logistickou podporu. Mimochodem předsedkyní rady je prezidentka ECB Christine Lagardeová.

Ve zprávě, která byla zveřejněna ve středu, její autoři zejména zdůraznili potřebu i nadále v dohledu pokračovat. Konkrétně mluví o oblasti DeFi a chytrých kontraktů, které nespadají do mandátu MiCA. Ve zprávě se dále uvádí, že vzhledem k působivé trajektorii růstu a nepředvídatelné budoucnosti kryptografických trhů nelze odmítnout potenciální systémová rizika.

Tato rizika by se mohla zhmotnit. Například pokud se časem zvýší propojení s tradičním finančním systémem.

Po loňském výkyvu v tomto odvětví prozatím krypto zádné takové riziko nepředstavuje. Zpráva doporučuje tvůrcům politik provést několik změn, které by potlačily stávající obavy z regulace. Patří mezi ně požadavky na pravidelné podávání zpráv pro finanční instituce s expozicí vůči kryptoměnovým nástrojům.

Gasper Stih, marketingový ředitel společnosti ZondaCrypto, se vyjádřil, že ačkoli se jazyk a poselství zprávy poněkud liší od minulých let, téma ESRB je velmi podobné. Zpráva se sice snaží vyvolat dojem zastřešujícího systémového rizika, ale zároveň uznává, že trh DeFi je “velmi malý”.

Zdá se, že to naznačuje, že jakákoli hrozba, kterou ECB vnímá, je hrozbou, která existuje pouze v určité vzdálenosti do budoucna. To naznačuje možnost, že rada možná podceňuje rychlost, jakou trh s kryptoměnami a DeFi obvykle postupuje.

Řešení

ERCB zdůrazňuje potřebu identifikovat a řešit systémová rizika plynoucí z těchto oblastí. Varuje také, že by se potenciál obezřetnostních, reputačních nebo provozních rizik mohl ještě zvýšit.

ESRB proto doporučila podporovat výměnu znalostí na úrovni EU a monitorování vývoje na trhu. Speciálně se chce zaměřit na provozní oblast, DeFi, staking a úvěrovou činnost.

Záměrem je podle nich identifikovat, hodnotit a zmírňovat potenciální rizika pro finanční stabilitu a účinnost “makroobezřetnostní” politiky.

Závěr

Evropská unie některé kroky k regulaci vznikajícího trhu už podnikla. A to zejména prostřednictvím již zmíněného zákona o trzích s kryptoaktivy, který minulý měsíc prošel hlasováním v Evropském parlamentu. Ve své současné podobě MiCA zahrnuje požadavky na udělování licencí pro kryptopodniky a emitenty stablecoinů. Právní rámec zahrnuje také pravidla proti praní špinavých peněz. Nejnovější návrhy ESRB budou pravděpodobně sloužit jako podklad pro budoucí úpravy tohoto regulačního rámce.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img