DeFi: Výhody, nevýhody a společná rizika

5
(4)
Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody světa decentralizovaných financí? S jakými riziky musíme počítat u víceméně každého z produktů? Přesně na to se podíváme v dnešním dílu DeFi seriálu.

V minulých dílech jsme se již podívali na to, co to jsou decentralizované finance i jaké produkty nabízí. Dokonce už máme za sebou i rozbor jednotlivých produktů a základní informace o tom, jak je využít. Proto navážeme informacemi k rizikům, která jsou jistě důležitým faktorem při rozhodování zdali DeFi využít. V následujících dílech se poté můžete těšit na zhodnocení jednotlivých produktů z pohledu ziskovosti a celkového risk/reward poměru, tedy poměru rizik vůči možným ziskům. Předchozí obsah, kterým doporučujeme začít, naleznete zde:

Stojí za to se DeFi věnovat?

Rozhodně ano! Ač se může z článku či videa zdát, že rizik zde není nejméně, rozhodně je vyrovnávají možnosti, které tento svět nabízí. A to ať se bavíme o možných ziscích z nákupu nových kryptoměn či z jejich úročení, či celkově možnosti být ve světě kryptoměn opravdu anonymní a naplno využívat možností, které nabízí decentralizace. Zde jde tedy např. o to, že v DeFi produktech neexistuje žádný KYC dotazník, či omezení toho, kdo se jich může účastnit. A nebo to, že při využití těch opravdu decentralizovaných DeFi produktů po celou dobu držíte privátní klíče od svých kryptoměn jen vy.

V neposlední řadě jsou poté samotné produkty nastaveny na základě pevně určených pravidel, která jsou transparentní a kód jednotlivých smart kontraktů si může prohlédnout každý a ověřit si tak, jestli je opravdu využít chce. Zde není nutná ani schopnost čtení těchto kontraktů, jelikož naprostá většina těch známých produktů již byla auditována společnostmi zaměřujícími se na kyberbezpečnost, a tak je možné sledovat i samotné audity. Ty bývají značně čitelnější i pro lidi s méně rozsáhlými znalostmi informačních technologií.

Chcete se o světě decentralizovaných financí dozvědět ještě více? Získat praktické návody na jednotlivé zajímavé produkty z této oblasti, či zjistit, jak se ubránit tím nejobvyklejším podvodům na decentralizovaných směnárnách? Mrkněte na kurz, kde vás Ivo oblastí DeFi provede krok za krokem.

Výhody

  • Decentralizace
  • Anonymita – nonKYC
  • Privátní klíče pod vaší správou
  • Zajímavé úroky + úročení stablecoinů
  • Volný přístup k produktům
  • Transparentnost
  • Neměnné záznamy na blockchainu
  • Veškerá pravidla pevně stanovená ve smart kontraktech

Nevýhody

  • Experimentální technologie – bezpečnost?
  • Nejistota v oblasti regulací
  • Rychlost a nákladnost blockchainů
    • Škálovatelnost?
  • Interoperabilita
  • Likvidita a škálovatelnost investic s vyšším kapitálem
  • Minimální garance – vše je na vás

Společná rizika DeFi

Ze společných rizik produktů napříč světem decentralizovaných financí je rozhodně nutné zmínit ty, které vychází z první zmíněné nevýhody. Jelikož se stále jedná o experimentální technologie, riskujeme jejich chybovost či špatné nastavení daného systému. Zde se jedná např. o chyby ve smart kontraktech, které nemusí nutně odhalit ani nejpoctivější audit (třeba proto, že v minulosti ještě napadnuty nebyly a s možnou chybou nikdo nepočítal), nebo o celkově neudržitelné nastavení odměn.

Jelikož navíc svět DeFi umožňuje vysokou anonymitu (pseudonymitu) jak uživatelům, tak týmu, který za projektem stojí, riskujeme to, že se tým rozhodne dát od projektu ruce pryč, nebo se bude od samotného počátku jednat o snahu o podvod a vymahatelnost je zde přinejmenším složitější. Proto ve světě decentralizovaných financí nalezneme bohužel i obrovský počet všemožných podvodů.

Naopak v některých věcech se svět DeFi může stále zdát poměrně centralizovaný, což s sebou nese také další rizika. Zde se jedná např. o způsob řízení projektů, o kterém rozhodují lidé, kteří drží nejvíce tzv. governance tokenů (tokenů, které si můžete představit jako podíly na řízení dané platformy – často ale mají i jiné způsoby využití). V případě, kdy tak tým drží majoritu tokenů, řízení nelze označit za decentralizované a navíc riskujeme možné výprodeje týmem (i třeba jen za účelem financování projektu). Navíc i přes to, že máme již několik poměrně decentralizovaných oracle řešení, feedování dat z reálného světa do světa decentralizovaných financí může být v mnoha případech značně centralizované, čímž riskujeme poctivost a pravost těchto dat.

Jedním z posledních obecných rizik je i bezpečnost peněženek, na kterých uchováváte kryptoměny. K DeFi produktům se nejpohodlněji připojíte s využitím peněženek prohlížečových (např. MetaMask, jejíž návod od KryptoMagazínu naleznete zde). Ty ale nedosahují bezpečnosti penežěnek hardwarových, a tak se rozhodně doporučuje jejich import právě do HW peněženky, která je podporuje.

Více informací ke světu decentralizovaných financích se dozvíte také na Ivových workshopech. Momentálně pro vás má připravené tyto:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Daro

Pekny clanek, diky )

Poslední editace 2 let před přes Dariusz Matuszyński
spot_img