Poskytování likvidity na DEX

5
(3)
Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

Dnes navážeme na předchozí díl DeFi seriálu, který připravujeme ve spolupráci s Ivem Čechmanem z Crypto Kingdom. V tom jsme si rozebrali decentralizované směnárny. A hned v dalším dílu se podíváme na jejich důležitou součást, a to poskytování likvidity.

Nepřehlédněte video k našemu DeFi článku

Už tedy víme, co to decentralizované směnárny jsou. Také víme, jak na nich nakupovat kryptoměny či celkově obchodovat. Jak ale využít decentralizované směnárny za účelem úročení kryptoměn? Zde přichází na scénu právě poskytování likvidity, při kterém se dá přijít na velice zajímavé úroky. A i v tomto případě i na stablecoinech (tedy kryptoměnách s pevně vázaným kurzem např. na dolar).

Co je to poskytování likvidity?

Poskytování likvidity je proces, při kterém uzamykáte kryptoměny do tzv. poolů likvidity na vybrané decentralizované směnárně. Konkrétně se jedná v naprosté většině případů o AMM (Automated Market Making) decentralizované směnárny, tedy o ty v současnosti nejoblíbenější. Vždy poté uzamykáte 2 rozdílné kryptoměny do 2 poolů na daném měnovém páru. Oba pooly poté musí mít nepřetržitě vždy stejnou hodnotu (vyjádřitelnou nejčastěji v nativní kryptoměně blockchainu, na kterém konkrétní decentralizovaná směnárna běží). S tím se pojí i to, že vy musíte do zmíněných 2 poolů uzamknout také obnos kryptoměn, který bude mít v obou případech stejnou hodnotu.

Chcete se o světě decentralizovaných financí dozvědět ještě více? Získat praktické návody na jednotlivé zajímavé produkty z této oblasti, či zjistit, jak se ubránit tím nejobvyklejším podvodům na decentralizovaných směnárnách? Mrkněte na kurz, kde vás Ivo oblastí DeFi provede krok za krokem.

Tímto uzamčením do poolů likvidity vytvořených na základě smart kontraktů poté zajišťujete, že na daném trhu bude likvidita. Obchody na AMM decentralizovaných směnárnách jsou totiž vyrovnávány právě z poolů likvidity. Cena je poté tvořena poměrem kryptoměn v poolu prvním vůči tomu druhému. Pooly totiž sice mají vždy stejnou hodnotu, ale poměr kryptoměn v nich držených se při každém obchodu mění. To znamená, že např. v případě, kdy za jednu kryptoměnu nakoupíte druhou, počet kryptoměn v poolu nakupované kryptoměny se sníží a v druhém zvýší. Tím taky vzroste kurz nakupované kryptoměny oproti té, za kterou nakupujete.

Na čem ale vyděláváte?

Vy poté za dodání likvidity získáte možnost dále úročit své kryptoměny. Z čeho ale úroky plynou? I na decentralizovaných burzách je většinou nutné platit poplatky za obchodování. Ty zde ale zpravidla nejdou ani vývojářům (může být část pro vývoj či rezervní fondy), natož nějaké centralizované entitě, ale přímo poskytovatelům likvidity. Tím, že začnete poskytovat likviditu, získáte podíl na poplatcích z obchodování uživatelů decentralizované směnárny. Jedná se poté o podíl, který je určován na základě toho, jakou část likvidity na daném měnovém páru poskytujete přímo vy.

Další možností můžou být různé tzv. boosty. Při těch se tým vybraného projektu rozhodne, že lidem, kteří poskytují likviditu, přidá ještě odměnu navíc ve svém vlastním tokenu. To se děje často na úplně začínajících projektech, kde chce tým motivovat lidi k tomu, aby začali poskytovat likviditu a zvýšili tak likviditu na daném měnovém páru (a snížili dopady na cenu např. obchodů s vyšším kapitálem atd.)

Výhody poskytování likvidity

  • Zajímavé vysoké úroky
  • Podporujete směnu dané kryptoměny
  • Možnost úročení stablecoinů
  • Volatilita kryptoměn
  • Možnost ‘vytěžení’ nových mincí
  • Anonymita

Nevýhody poskytování likvidity

  • Impermanent loss (viz přiložené video)
  • Volatilita kryptoměn
  • Možnost chyby v DEXu
  • Uživatelská přívětivost
  • Možné regulace

Chcete se o poskytování likvidity či decentralizovaných směnárnách dozvědět ještě více? Dorazte na jeden z Ivových workshopů!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img