Co to jsou decentralizované směnárny?

5
(3)
Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

V dalším dílu seriálu zaměřeného na decentralizované finance (DeFi) se v seriálu připravoveném ve spolupráci s Crypto Kingdom blíže podíváme na decentralizované směnárny. Ty jsou jednou z nejzajímavějších možností, jak často lze nakoupit úplně nové kryptoměny ještě před tím, než budou dostupné na burzách centralizovaných.

Nepřehlédněte video k našemu DeFi článku

Rozebereme si tedy, co to decentralizované směnárny jsou, podíváme se na pár příkladů a typů a to, jaké příležitosti decentralizované směnárny nabízí. Mezi tyto příležitosti totiž patří i např. poskytování likvidity, tedy další možnost úročení vašich kryptoměn, ke kterému se dostaneme již v následujících dílech.

Co to jsou decentralizované směnárny?

Decentralizované směnárny jsou v jednoduchosti decentralizovanou alternativou pro směnárny centralizované. Jde tedy o možnost, jak můžete směnit kryptoměny za jiné i bez toho, abyste využili nějakého prostředníka ve formě centrální entity. Prostředníkem je zde jen a pouze protokol, případně soubor smart kontraktů, které směnu umožňují. Z technologického hlediska poté decentralizované směnárny běží jako decentralizované aplikace přímo na vybraném blockchainu či jeho další vrstvě. Směna samotná zde probíhá na bázi Peer-to-Peer, tedy rovný s rovným. Ne v každém případě jsou však jednotlivé nabídky a poptávky vyrovnávány přímo mezi dvěma konkrétními lidmi. Proč tomu tak je?

Decentralizovaných směnáren totiž existují tři základní typy. V prvních dvou případech je opravdu každý obchod vyrovnáván mezi 2 jednotlivci, kdy se jedná o tzv. On-chain a Off-chain order book typy decentralizovaných směnáren. Zde v obou případech existuje decentralizovaná kniha nabídek a poptávek (order book) v podobné podobě jako můžete znát z centralizovaných burz. Lidé zkrátka prodávají své kryptoměny jinému či od jiného nakupují. Na základě toho se dále tvoří cena. Tu zde vidíme jako poslední proběhlý obchod.

U On-chain order book decentralizovaných směnáren je poté kniha nabídek a poptávek přímo na hlavní vrstvě daného blockchainu. U Off-chain typu najdete order book na další vrstvě daného blockchainu, kterou zpravidla provozuje tým projektu či samotná komunita. Oba typy těchto decentralizovaných směnáren však v současnosti mají spíše specifické způsoby k využití, např. OTC směna s prvky anonymity a další. Z pár zajímavých bychom zmínili např. Serum či 0x. Co je ale dnes tím rozhodně nejoblíbenějším typem, jsou decentralizované směnárny typu Automated Market Maker (AMM).

Chcete se o světě decentralizovaných financí dozvědět ještě více? Získat praktické návody na jednotlivé zajímavé produkty z této oblasti, či zjistit, jak se ubránit tím nejobvyklejším podvodům na decentralizovaných směnárnách? Mrkněte na kurz, kde vás Ivo oblastí DeFi provede krok za krokem.

Automated Market Maker DEX

Zde se jedná o naprostou většinu decentralizovaných směnáren, které mají ve svém názvu napsáno ‘SWAP’, jako samozřejmě i o spoustu dalších. Tento typ tedy představují i ty v současnosti nejznámější decentralizované směnárny jako Uniswap, SushiSwap či PancakeSwap. A jak tedy fungují?

Poplatky za směnu na Ethereu jsou v současnosti poměrně vysoké. Na zkoušku tedy můžete využít i např. blockchain Binance Smart Chain, který jsme pro vás rozebírali zde. Konkrétním typem k vyzkoušení DEXů může být např. zmíněný PancakeSwap, který běží na tomto blockchainu.

Na těchto směnárnách tzv. poskytovatelé likvidity, uzamykají své kryptoměny do tzv. poolů likvidity, čímž zajišťují, že je na trhu likvidita. Na každém dostupném měnovém páru poté existují dva pooly likvidity, které vždy mají stejnou hodnotu. Tu vyjadřujeme zpravidla v nativní kryptoměně blockchainu, na kterém daná decentralizovaná směnárna běží. My poté kryptoměny nakupujeme právě z těchto poolů likvidity, kdy tím, že nakoupíme první kryptoměnu za druhou, změní se složení daných poolů likvidity a vzájemný podíl kryptoměn. Právě tím je poté na tomto typu decentralizovaných směnáren určována cena daných kryptoměn. Jedná se tedy o poměr kryptoměn uzamčených v jednom likvidity poolu daného páru vůči těm v tom druhém.

Jak se k decentralizované směnárně připojit?

Díky tomu, že vše probíhá přímo na blockchainu, není nutná žádná registrace. Vy se tak připojujete pomocí přímo vaší peněženky na daném blockchainu. Zde v naprosté většině případů nejpohodlněji využijete peněženky prohlížečové či mobilní, ale v závislosti na konkrétní platformě existují i další možnosti.

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se připojit k decentralizovaným směnárnám napříč více blockchainy je peněženka MetaMask. I na tu jsme již na KryptoMagazínu vydávali návod, který najdete pod tímto odkazem.

Chcete se o decentralizovaných směnárnách dozvědět ještě více? Doražte na jeden z Ivových workshopů!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img