Do čeho investovat v roce 2024, abyste ochránili své portfolio a zvýšili své bohatství?

4.5
(11)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Do čeho investovat v roce 2024, abyste ochránili své investiční portfolio a zároveň i zvýšili své bohatství? Na to není ani náhodou jednoduchá odpověď, protože nikdo nemá patent na pravdu a nevidí do budoucnosti. Nicméně ekonomická historie a teorie může být pro nás jistým návodem, jak se v současnosti zachovat.

Navíc musíme investovat podle toho, abychom se u toho cítili komfortně. Musíte se zkrátka cítit sebejistě a vědět, co děláte. Ačkoliv si musíte zachovat určitou dávku skepse. Příliš sebedůvěry vždy nakonec škodí. V dnešním pojednání se proto zaměříme na několik trhů, které mohou být pro letošní rok vhodné. A to jak z pohledu relativně nízkého rizika a zároveň s nemalým potenciálem výnosů.

Proč vlastně přemýšlet nad tím, do čeho investovat?

Prvně se zaměříme na motivaci, proč vlastně přemýšlet nad tím, do čeho investujete. Často se říká, že investovat do akciového trhu je z dlouhodobého hlediska jistota, která vám přinese vždy slušný výnos. Když si to ovšem trochu více rozebereme, zjistíme, že je to o něco komplikovanější. V historii velkého trhu, v podobě indexu S&P 500, jsme totiž měly poměrně dlouhá období, kdy se trh nevyvíjel příznivě. Někdy trvalo i téměř 20 let, než se trh posunul kupředu. Proto je nutné jednak investovat postupně a jednak přemýšlet nad tím, do jakého sektoru a titulů investujete. Vyplatí se to, abyste se vyhnuli tomu, že se na dlouhá léta vaše investice absolutně nikam neposunou. 

Poznámka
U bitcoinu se můžete setkat se stejnými proklamacemi. Bitcoin je ovšem aktivum, které existuje pouze 15 let a nejdelší medvědí trh trval jenom něco přes rok. Jakmile máme krátkou časovou řadu u obzvláště mladého aktiva, nevíme, jak se zachová, když se všeobecně nebude dařit.

Do čeho investovat v roce 2024?

Rozvojové trhy (emerging markets) – Není to příliš rizikové?

Rozvojové trhy jsou pro mnohé takovou nogo oblastí, protože se v obecné rovině považují za velmi rizikové. Nicméně v současnosti jsou oproti americkému akciovému trhu nesmírně levné. Cenový poměr rozvojových trhů vůči americkému trhu je vůbec nejnižší od 60. let. Dává proto smysl se na ta levnější aktiva zaměřit. Proč kupovat americkou akcii s P/E nad 50 bodů, když můžu mít třeba brazilské akcie s P/E v několika jednotkách bodů?

Info
Samozřejmě záleží, o jaký titul jde. Často jsou nízké násobky oprávněné, protože nejde o kvalitní akcie.

Osobně se v tomto případě zaměřuji na celé indexy, tedy ETF. A několik málo velkých titulů. Konkrétně se zabývám Brazílií a Čínou. Časem se možná poohlédnu i po jiných trzích. Další graf akorát podtrhuje, co jsme si již říkali. Americký trh je v porovnání se zbytkem světa hodně nadhodnocený. 

Investice do zlata je obecně méně riziková

Zlato je z investičního hlediska posledních 12 let velmi podceňované aktivum. Ačkoliv argumenty pro růst zlata v posledních letech vzrostly na váze a neměli bychom je tudíž ignorovat. Jedná se o faktory, které jsou makroekonomického a technického rázu. Mezi ty nejčastěji skloňované patří vysoký dluh. A to jak veřejný tak i soukromý, hrozba vyšší inflace po delší čas, tedy stagflace. Hrozící ekonomická recese nebo finanční krize, nepoměr mezi valuacemi aktiv, selhání oblíbené investiční strategie 60:40.

Investoři tudíž hledají alternativu. Navíc probíhá velká akumulace zlata ze strany centrálních bank a nesmíme zapomínat na deglobalizaci. Vše zmíněné hodně zvyšuje pravděpodobnost, že cena zlata dlouhodobě poroste. Respektive že se nacházíme v třetím supercyklu na trhu se zlatem. 

Jak jsem již mnohokrát zmiňoval, více než zlato mě lákají těžaři zlata. Jelikož jsou oproti zlatu cenově hodně pozadu. Tudíž je zde mnohem větší potenciál výnosů a kromě toho se jedná o dividendové akcie, takže získáte i vcelku slušné dividendy.

Varování
Většina těžařů jsou fundamentálně velmi špatné tituly. Proto bych si dovolil tvrdit, že je pro běžného investora mnohem lepší ETF, které sleduje celý index pro těžaře zlata. Stock picking je v tomto odvětví nesmírně rizikový.

Dluhopisy se mohou jevit jako jistá investice

Dluhopisový trh se pro mnohé jeví jako jistá investice, protože od posledního zasedání americké centrální banky víme, že už základní sazba neporoste. Historie nám poté říká, že hlavně dlouhodobější splatnosti nesly největší výnosy. Respektive dluhopisy s největší durací. Jelikož delší splatnosti jsou nejvíce citlivé na vývoj úrokových sazeb. Pokud jdou dolů, cena těchto dluhopisů musí zákonitě nahoru.

Durace
Durace je ukazatelem citlivosti ceny dluhopisu na změnu v úrokových mírách (úrokové riziko). Durace se dá velmi snadno splést se splatností, protože se obě veličiny vyjadřují v letech. Nejde ovšem o tu samou věc. Durace vyjadřuje, o kolik procent se změní cena dluhopisu, když vzrostou úrokové sazby o 1 procentní bod. Čím delší splatnost dluhopis má, tím větší má i duraci.

Nicméně americký Fed má pod kontrolou pouze krátký konec výnosové křivky, tedy spíše jen krátkodobé sazby. Na delší konec výnosové křivky má větší vliv fiskální politika. Když by se federální vláda příliš zadlužovala, může to ceny na dluhopisovém trhu dost negativně ovlivnit. Navíc nemáme jistotu, že se inflace bude vyvíjet tak, jak Fed předpokládá. Tudíž nemusí základní sazby klesat tolik, jak si trhy teď myslí. Pro dluhopisy, stejně jako pro zlato, je nejideálnější, když jdou sazby dolů a k tomu ještě udeří ekonomická recese nebo ekonomická krize

Info
Do dluhopisového trhu je nejjednodušší investovat skrze dluhopisové ETF. Například ticker IDTL.UK u brokera XTB.

Závěrem: A co bitcoin?

Bitcoin zhruba od podzimu roku 2022 předvedl neskutečný výkon. Je třeba si však uvědomit, že jde pořád o relativně malý trh. Otázka výkonnosti pro rok 2024 je pro mě s velkým otazníkem. Jestli udeří ekonomická recese, přikláním se k tomu, že cena bitcoinu může klesnout zpátky na 16 000 dolarů. V případě soft landing můžeme klidně pokračovat v býčím trhu. Hlavními tahouny růstu jsou samozřejmě spekulace na halving bitcoinu, schválení spotového ETF a pokles úrokových sazeb.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
bkf1
Hodnocení článku :
     

Chybí mi tam doporučení na diverzifikaci portfolia (aspoň já to tam nenašel), ale jinak hezký článek, ostatně jak jsme od Jardy zvyklí 🙂

spot_img