Co jsou ETF fondy? Které jsou nejlepší a jak do nich investovat?

4.4
(14)
Pavel Sýkora
Pavel Sýkora
Ahoj, jmenuji se Pavel Sýkora a jsem redaktorem a překladatem na volné noze. Kryptoměnám a finančním trhům se věnuji již nějakou tu řadu let. Tato technologie se za tuto dobu stala jedním z mých koníčků a v současné době ji proto chci poznávat více do hloubky a přenášet její myšlenky a hodnoty dále.

Velice zajímavým investičním aktivem se v poslední době stávají takzvaná ETF. Tato zkratka může na první pohled nejednoho začínajícího investora zmást či dokonce odradit, jelikož nemusí přesně vědět, co si pod ní představit. ETF fondy přitom představují skvělou možnost, jak můžete v současné době poměrně bezpečně a v mnoha případech i smysluplně investovat své finanční prostředky. V tomto článku vám ETFka popíšeme, uvedeme si jejich druhy, zmíníme výhody či nevýhody a v poslední části představíme i velice populární a kupované tituly.

Co jsou to ETF fondy?

Veřejně obchodovatelné fondy (z anglického “Exhange Traded Funds), známé pod zkratkou ETF, představují skvělý investiční nástroj, který mohou využívat snad všechny typy investorů. Tento fond ze své podstaty sleduje vývoj určitého indexu, sektoru, skupiny akcií, komodit, dluhopisů a podobně. Zejména oblíbené jsou ETFka u střednědobých nebo dlouhodobých investorů, kteří hledají vyšší diverzifikaci nebo sledují určitý sektor, o němž se domnívají, že se mu do budoucna bude dařit.

Typický ETF fond se skládá z akcií pár až několika tisíců společností. Můžete se tak například setkat s ETF, jenž sleduje pouze společnosti, které se zabývají výhradně elektromobily. Jiný fond naopak může obsahovat pouze těžební společnosti. Všechny možné druhy ETF fondů si představíme ve vyhrazené kapitole níže v článku.

Na rozdíl od podílových fondů, burzovně obchodovatelné fondy (ETF) lze obchodovat na burze podobně jako jednotlivé akcie. Jsou tedy velice likvidní a svým investorům snižují náklady, respektive účtované poplatky – to z důvodu, že nemusí samotné akcie kupovat jednotlivě. Díky tomu, že si koupíte ETF, efektivně nakupujete všechny obsažené složky (společnosti).

Jak ETF fondy fungují?

ETF fond představuje druh cenného papíru, který kopíruje cenu jednoho nebo více podkladových aktiv. Jedná se o otevřený systém kolektivního investování, který vytváří, spravuje a řídí určitá společnost jako například Vanguard, Blackrock, Invesco, ProShares apod. Tento systém, respektive fond, se chová jako běžné akcie, což umožňuje jeho obchodování během klasických obchodních hodin.

Pojďme si nyní popsat pár vlastností ETF fondů, se kterými se během jejich obchodování setkáte.

Sledování konkrétního trhu

Jak již bylo řečené výše, ETF fondy většinou sledují určitý trh. A nemusí se jednat pouze o konkrétní trh – existují totiž ETFka, která sledují například určitou část světa, konkrétní sektor nebo vybrané aktivum či komoditu. ETF fondy můžeme rozdělit do následujících kategorií:

  • Indexová (S&P 500, Nasdaq 100, Russell 2000, FTSE 100, …)
  • Akciová
  • Dluhopisová (agregátní, korporátní, vládní, …)
  • Komoditní (drahé kovy, ropa, zlato, platina, stříbro, …)
  • Kryptoměnová
  • Měnová
  • Nemovitostní
  • Regionální (Afrika, Evropa, Amerika, Asie, východní Evropa, …)
  • Specializovaná (inverzní)
  • Zaměřená na určitou zemi (česká, francouzská, španělská, německá, americká, …)
  • Sektorová (automobilní, zdravotnictví, maloobchod, energie, technologie, bankovní, …)
  • Smart Beta (dividendová, růstová, small cap, momentum, fundamentální, …)
  • Tematická (AI, luxusní zboží, polovodiče, voda, vesmír, …)

Můžeme si tedy všimnout, že v současné době nalezneme ETF fondy dá se říci na cokoliv. Vybírat tak lze dokonce i dle vaší strategie – například dividendová ETF se zaměřují na kvalitní společnosti, které vyplácí stabilní a zajímavé dividendy.

Vážená ETF (Weighted ETF)

Vážená ETF představují typ veřejně obchodovatelných fondů, ve kterém jsou všechny složky zastoupeny rovnoměrně. Tento typ se tak liší od tzv. Cap-Weighted ETFs, u kterých nalezneme tím vyšší procentuální zastoupení určité společností, čím větší má tržní kapitalizaci. Firmy jako například Apple či Microsoft by tak v Cap-Weighted fondech měli mnohem výraznější podíl než by měla některá z menších firem. U vážených ETF toto odpadá a všechny společnosti jsou zde alokovány rovnoměrně.

To představuje větší potenciální vliv malých a středních podniků, které podobně jako velké firmy mohou zásadněji ovlivnit vývoj daného ETF. Lépe se také projeví jejich růst, který může být mnohem větší než u zaběhlých a stabilních společností. Na druhou stranu potřebují tyto fondy pravidelnější vyrovnávání (rebalance), mohou přinášet i výraznější volatilitu a menší expozici vůči tržním lídrům.

Alokace investovaných prostředků

Dle zvoleného ETF se budete moci setkat s různou alokací obsažených společností. To vždy záleží dle typu daného ETF (cap-weighted nebo weighted) a na množství obsažených společností. Každý sektor bývá obsažen v ETF fondech odlišně – právě dle své tržní kapitalizace. Přiložený obrázek znázorňuje sektorovou alokaci v rámci fondu Vanguard S&P 500 ETF (VOO). V S&P 500 jsou obsaženy mimo jiné i obrovské technologické firmy jako Tesla, Apple, Microsoft či Google – to představuje i důvod, proč právě sektor informačních technologií (Information Technology) zabírá téměř třetinu tohoto fondu.

Jak se vyvíjí kurz ETF?

Kurz ETF se vyvíjí podobně jako u klasických akcií dle aktuální situace na trhu z pohledu nakupujících a prodávajících. Samotná cena daného ETF je poté vytvářena dle hodnoty zastoupených společností.

Vyplácí ETF fondy dividendy?

Ano, pokud vlastníte ETF, na dividendy máte nárok. Zde však záleží, jaké ETF držíte – některé fondy totiž dividendy automaticky reinvestují, některé vám je naopak vyplácí na váš brokerský účet.

Způsob, pomocí kterého lze poznat, jaká ETF dividendy vyplácejí a jaká je reinvestují, je poměrně jednoduchý. Stačí najít tato označení:

  • ACC (Accumulating) – dividendy jsou v tomto případě rovnou reinvestovány za žádné extra náklady. Hodnota držené pozice se poté automaticky zvyšuje.
  • DIS (Distributing) – dividendy jsou vypláceny investorům, kteří je následně mohou jakkoliv využít.
Upozornění
Akumulační ETFka, která dividendy rovnou reinvestují, jsou i daňově mnohem lákavější. Časový test samozřejmě platí i pro ETF, protože jde o běžné akcie. Když tedy ETF držíte více jak 3 roky, vlastně nedaníte reinvestované dividendy. Protože technicky nejste jejich příjemcem.

Proč investovat do ETF fondů?

Důvodů, proč byste mohli uvažovat o investicích do ETF fondů, existuje více a navzájem se doplňují.

Pasivní investování

Během investování do ETFek lze skvěle využít možnost pasivního nakupování. Díky tomu, že se nejedná o například konkrétní akcii nebo jiné aktivum, není třeba publikované novinky nebo samotný vývoj ceny tohoto aktiva tak bedlivě sledovat. ETF se tak výborně hodí pro pasivní investování třeba formou DCA strategie, během které můžete zadat pravidelný příkaz k nákupům a třeba pouze jednou za půl roku se na své portfolio podívat.

Rozprostření rizika

Tento bod navazuje na předchozí odstavec a jednoduše řečeno – čím více společností se v daném ETF nachází, tím spíše můžeme hovořit o rozprostření rizik. A nemusí se jednat pouze o samotný počet obsažených společností. ETF fondy mohou seskupovat i společnosti z odlišných sektorů, regionů nebo z odlišných tříd aktiv. Například u indexu S&P 500 nalezneme společnosti z 11 akciových sektorů – to znamená, že pokud se například technologiím zrovna nebude dařit, ostatní sektory mohou zůstat stabilní nebo dokonce začít růstový trend.

Diverzifikace portfolia

Díky diverzifikaci vybraného ETF máte jistotu, že v případě nepříznivého vývoje jedné společnosti podrží jeho hodnotu ostatní obsažené firmy. Čím více společností se pak v ETF fondu nachází, tím se jedná o více diverzifikovaný fond.

Na druhou stranu je taktéž vhodné hledět na to, abyste to s diverzifikací nepřehnali. Není třeba mít nakoupených dvacet různých ETF se stovkami až tisíci společnostmi. Přílišná diverzifikace vám totiž může naopak snížit potenciální zisky, které byste jinak mohli získat při investování do jednotlivých společností.

Přístup na spoustu trhů

Další skvělá vlastnost, kterou ETF fondy disponují, umožňuje investorům přístup na mnoho trhů. Při vyhledávání ETFek tak můžete nalézt fondy zaměřené na nemovitosti, komodity či například dluhopisy.

Akciový trh

V rámci akciového trhu naleznete snad nejširší nabídku ETF fondů. Jak již bylo zmíněno výše, můžete nalézt fondy zaměřené na určitý akciový sektor, dividendy nebo třeba různé oblasti či regiony, ze kterých společnosti nakupuje.

  • Vanguard Growth ETF (VUG)
  • Vanguard S&P 500 ETF (VOO)
  • Vanguard FTSE Developed Markets ETF (VEA)
  • Vanguard Dividend Appreciation ETF (VIG)
  • Vanguard S&P Small-Cap 600 Growth ETF (VIOG)
  • iShares S&P 500 Growth ETF (IVW)

Dluhopisový trh

Dluhopisové ETF jsou na trhu ve srovnání s podílovými fondy mnohem novější možností, jelikož společnost iShares uvedla na trh první dluhopisový ETF až v roce 2002. Většina těchto fondů se snaží kopírovat různé dluhopisové indexy, ze kterých poté vytváří svou cenu. ETF zaměřená na dluhopisy pak na rozdíl od tradičního držení dluhopisů nemají minimální dobu držení, tudíž při jejím porušení vám není účtován žádný poplatek. Prodat jej tedy můžete jako každé jiné ETF kdykoliv.

Oblíbené dluhopisové ETF fondy:

  • Vanguard Total International Bond (BNDX)
  • SPDR® Portfolio High Yield Bond ETF (SPHY)
  • SPDR Portfolio Corporate Bond ETF (SPBO)
  • ProShares Investment Grade-Interest Rate Hedged ETF (IGHG)

Komoditní trh

Co se týče komodit, fondy se zaměřují na investice a obchody s energiemi, ropou, drahými kovy nebo třeba zemědělskými produkty.

Oblíbené komoditní ETF fondy:

  • United States Oil Fund, LP (USO)
  • iShares Gold Trust (IAU)
  • iShares S&P GSCI Commodity-Indexed Trust (GSG)
  • Energy Select Sector SPDR Fund (XLE)

Realitní trh

Nemovitostní společnosti bývají investory nakupovány ze dvou důvodu – za účelem získání pravidelného příjmu z nájemného (společnosti typu REIT) nebo zkrátka z výstavby nových nemovitostí. U některých nemovitostních ETFek tak naleznete velice zajímavý dividendový výnos, který dané společnosti vyplácí ze zisku z pronajatých realit.

Oblíbené nemovitostí ETF fondy:

  • Vanguard Real Estate ETF (VNG)
  • iShares U.S. Real Estate ETF (IYR)
  • Schwab US REIT ETF (SCHH)

Emerging markets (rozvíjející se trhy)

Rozvíjející se nebo rozvojové trhy představují další investiční příležitosti. I když se na první pohled mohou zdát investice do společností z rozvojových zemí jako rizikové a nestabilní, vzhledem k potenciálu růstu těchto trhů mohou být velice výnosné. Pohybovat se na trzích Indie nebo třeba Brazílie může představovat rizikovější, avšak potenciálně výnosnější investici. Vybírat jednotlivé společnosti může být vskutku výrazně náročnější, a proto vznikají ETF fondy, které vám poskytnou tolik důležitou diverzifikaci a rozložení portfolia firem.

Oblíbené ETF fondy zaměřené na rozvojové trhy:

  • iShares MSCI Emerging Markets ETF (EEM)
  • iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF, Acc (IS3N)
  • SPDR® Portfolio Emerging Markets ETF (SPEM)

Kryptoměnový trh

Na poslední místě si představíme moderní kryptoměnová ETF, se kterými se v současné době můžete setkat. Tato ETF většinou sdružují společnosti, které jsou nějakým způsobem angažované v kryptoměnovém odvětví. Může se jednat například o kryptoměnové burzy či směnárny, těžební společnosti nebo firmy spojené s vývojem samotného blockchainu a nových technologií.

Oblíbené kryptoměnové ETF fondy:

  • Global X Blockchain ETF (BKCH)
  • VanEck Digital Transformation ETF (DAPP)
  • Bitwise Crypto Industry Innovators ETF (BITQ)
  • Fidelity Crypto Industry and Digital Payments ETF (FDIG)
Info
V současnosti není možnost zakoupit ETF, které by mělo pouze expozici v bitcoinu. Jde tak proto pouze o ETFka, která jsou nepřímo závislá na kryptoměnovém trhu. Nejbližší možností je však Bitcoin Trust od Grayscale, což je jedna ze společností, která požádala o ETF na spotový bitcoin.

Velká likvidita

Další výhodou ETF fondů může být jejich vysoká likvidita. Díky tomu se u těchto fondů setkáte s velice nízkými spready – rozdíly mezi nákupní a prodejní cenou. Pokud bychom tedy likviditu srovnali u ETF a podílových fondů, ETF fondy jednoznačně vyhrají. Do podílových fondů totiž můžete vstupovat pouze v určitých termínech, zatímco ETFka lze nakupovat jako běžné akcie během celého obchodního dne.

Relativně nízké poplatky

Jelikož můžete ETF fondy nakupovat jako běžné akcie, platíte pouze jeden poplatek za nákup či prodej, přičemž portfolio fondu obsahuje desítky až stovky společností. Pokud byste měli nakupovat společnosti jednotlivě, na poplatcích pak zaplatíte samozřejmě mnohem více.

Další poplatky, se kterými se budete moci setkat, mohou být účtovány v rámci správy vybraného fondu. Pokud bychom ETFka srovnali opět s podílovými fondy, nalezli bychom u nich roční poplatek v řádech desetin procent u ETF. Naopak u podílových fondů bývá poplatek většinou nastaven na 2-3 %. Tento rozdíl pak plyne především z pasivního (ETF) a aktivního řízení daného fondu (podílové fondy).

Při hledání vašeho ETF tedy hleďte také na účtovaný roční poplatek, který můžete mezi sebou mezi jednotlivými fondy porovnávat.

Náklady na investici do ETF fondů

Podobně jako u každého aktiva, které nakupujete skrze vašeho brokera, i u ETF fondů se setkáte s určitými účtovanými poplatky. Poplatky za nákup či prodej jsou u většiny brokerů stejné jako při nákupu jednotlivých akcií (zpravidla nulové), nicméně na některých platformách se mohou od akcií lišit. Koupě ETF fondů tedy bývá bez poplatku, nicméně jaký poplatek vás pravděpodobně nemine je ten za správu samotného fondu – jak bylo zmíněno výše, tento poplatek nebývá vyšší než 1 %.

Kromě tohoto poplatku se u svého brokera budete moci setkat se spreadem či poplatkem za držení přes noc. Pojďme si je nyní představit.

Co je spread?

Spread znamená rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou daného aktiva. Pokud byste tedy v jeden okamžik ETF nakoupili a ihned ho poté také prodali, za jeho prodej dostanete méně – tento rozdíl představuje spread. Výška tohoto spreadu se určuje dle aktuální situace a to podle likvidity a volatility daného aktiva – čím více je toto aktivum likvidnější a méně volatilní, tím užší spread bychom u něho měli nalézt.

Výšku spreadu si určuje každý broker dle svých výpočtů a dle současné situace, který na trzích převládá.

Poplatek za swap (Overnight Fee)

Některé platformy si taktéž mohou účtovat poplatek za držení dané pozice (ponechání otevřeného obchodu) přes noc. Je dobré o tomto poplatku vědět a prostudovat si jeho výši před používáním nové obchodní platformy.

Overnight fee vám bude účtováno pouze u ETF držených jako tzv. CFD (Contracts for difference).

Jaké jsou druhy ETF fondů?

Každý z druhů veřejně obchodovatelných fondů si nyní podrobněji popíšeme, abyste přesně věděli, jak fungují a jaká aktiva obsahují.

Indexové ETF fondy

ETF indexové fondy (Exchange Traded Funds) jsou druhem investičních fondů, které sledují konkrétní tržní index. Cílem většiny těchto fondů je napodobit výkonnost a výnosy indexu, který sledují. Tím poskytují investorům jednoduchý způsob, jak diverzifikovat své portfolio a získat expozici vůči širokému spektru akcií nebo jiných aktiv.

Mezi nejznámější indexové ETF fondy patří:

  • SPDR S&P 500 ETF (SPY): Sleduje index S&P 500, který zahrnuje 500 největších amerických společností.
  • Invesco QQQ (QQQ): Sleduje Nasdaq-100 Index, který zahrnuje 100 největších ne-finančních společností obchodovaných na Nasdaq burze.
  • iShares Russell 2000 ETF (IWM): Sleduje Russell 2000 Index, který zahrnuje 2000 menších amerických společností.
  • iShares MSCI Emerging Markets ETF (EEM): Sleduje MSCI Emerging Markets Index, který zahrnuje společnosti z rozvíjejících se trhů.
  • Vanguard Total Stock Market ETF (VTI): Sleduje CRSP US Total Market Index, který zahrnuje téměř všechny veřejně obchodované americké akcie.

Jelikož indexové ETF fondy sledují indexy se spoustou obsažených společností, můžeme zde mluvit o vysokém stupni diverzifikace. Skvěle se tak hodí pro investory, kteří potřebují doplnit své portfolio o bezpečnější a konzervativnější složku.

Akciové ETF fondy

Akciové ETF fondy se zaměřují na společnosti, které se opět pohybují na akciovém trhu, avšak namísto sledování určitého indexu obsahují společnosti z například stejného sektoru, odvětví nebo třeba regionu. Může se tak například jednat o pouze technologické akcie nebo třeba zdravotnictví. V současné době také vznikají akciová ETF zaměřená na společnosti, které se podílí na vývoji umělé inteligence či blockchainu a kryptoměn.

Jako příklady akciových ETF si můžeme uvést následující:

  • Global X Robotics and Artificial Intelligence ETF (BOTZ): Investuje do společností z oblasti robotiky a umělé inteligence (AI).
  • Global X Lithium & Battery Tech ETF (LIT): Tento fond investuje do společností zapojených do výroby a těžby lithia, výroby baterií a související technologie.

Sektorové ETF fondy

Sektorové ETF fondy se zaměřují na určitá odvětví trhu – může to být například zdravotnictví, energetika či maloobchod. Mezi výhody těchto fondů patří například diverzifikace v rámci určitého sektoru nebo možnost nakoupit nejvýznamější společnosti vybraného sektoru pomocí jednoho kliknutí. Pokud tedy věříte, že se některému sektoru bude dařit, stačí si zakoupit sektorové ETF a máte dá se říci vystaráno. Některé sektory také nabízejí zajímavé dividendové odměny – zejména pak nemovitosti.

Mezi velice oblíbené sektorové ETF fondy patří:

  • Technology Select Sector SPDR Fund (XLK): Zaměřuje se na společnosti v technologickém sektoru, zejména na ty, které jsou součástí S&P 500.
  • Health Care Select Sector SPDR Fund (XLV): Investuje do zdravotních společností, zejména těch z indexu S&P 500.
  • Financial Select Sector SPDR Fund (XLF): Sleduje finanční sektor, včetně bank, pojišťoven a dalších.
  • Consumer Discretionary Select Sector SPDR Fund (XLY): Zaměřuje se na společnosti zabývající se nepřímými spotřebitelskými zbožími a službami.

Tematické ETF fondy

Tematické ETF fondy se na rozdíl od sektorových fondů nezaměřují na konkrétní akciový sektor, ale sledují témata a oblasti jako zelená energie, elektromobilita či umělá inteligence.

Mezi příklady tematických fondů můžeme zařadit tyto ETFka:

  • Global X Video Games & Esports ETF (HERO): Sleduje společnosti z oblasti videoher a e-sportů.
  • iShares Global Clean Energy ETF (ICLN): Investuje do globálních společností zaměřených na obnovitelné zdroje energie jako solární a větrnou energii.
  • PureFunds ISE Cyber Security ETF (HACK): Zaměřuje se na společnosti v oblasti kybernetické bezpečnosti, které nabízejí softwarová a hardwarová řešení pro ochranu před kybernetickými hrozbami.

Nemovitostní ETF fondy

Jako poslední příklad si uvedeme nemovitostní fondy, které se zabývaji výstavbou fyzických nemovitostí, jakými mohou být například bytové nebo průmyslové objekty či komerční prostory. Tyto fondy bývají častokrát označovány jako výborné dividendové investice, jelikož mnoho z obsažených společností vyplácí dividendy jako formu získaného nájemného.

  • Vanguard Real Estate ETF (VNQ): Jeden z největších a nejpopulárnějších nemovitostních ETF, který sleduje index MSCI US Investable Market Real Estate 25/50.
  • iShares U.S. Real Estate ETF (IYR): Tento fond sleduje index Dow Jones U.S. Real Estate, který zahrnuje REITs a další nemovitostní společnosti.
  • Schwab U.S. REIT ETF (SCHH): Sleduje Dow Jones U.S. Select REIT Index a zahrnuje společnosti, které vlastní a provozují nemovitosti, aby generovaly příjem.
  • Real Estate Select Sector SPDR Fund (XLRE): Zaměřuje se na společnosti z nemovitostního sektoru v rámci S&P 500.

Obchodujte tyto ETF na platformě XTB

Populární ETF fondy

Abyste si mohli některé z oblíbených ETF fondů lépe představit a poznat, níže uvedeme několik příkladů, které můžete zvážit k přidání do vašeho portfolia.

1. SPDR S&P 500 ETF (SPY)

Fond SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY) je nejstarším, největším a jedním z nejaktivněji obchodovaných ETF na světě. Tento fond byl založen v roce 1993 a je navržen tak, aby poskytoval investiční výsledky odpovídající výkonu S&P 500 Indexu. Tento fond je často využíván jak individuálními, tak institucionálními investory jako základní stavební kámen pro diverzifikované portfolio. To zejména díky jeho široké expozici vůči americkému akciovému trhu. Vzhledem k jeho likviditě je také oblíbeným nástrojem pro obchodníky a spekulativní investory.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

2. Vanguard Value ETF (VTV)

Vanguard Value ETF (VTV) představuje fond, který sleduje CRSP US Large Cap Value Index. Tento index obsahuje širokou skupinu velkých amerických společností považovaných za “hodnotové”, což znamená, že jejich akcie se zdají být podhodnocené v porovnání s jejich fundamentálními hodnotami. Fond je známý svou nízkonákladovou strukturou a efektivním spravováním.

3. Vanguard Growth ETF (VUG)

Vanguard Growth ETF (VUG) sleduje CRSP US Large Cap Growth Index. Tento index se zaměřuje na velké americké společnosti s vysokým potenciálem růstu. VUG obsahuje tyto růstové společnosti, které fungují v sektorech jako technologie, zdravotnictví nebo spotřebitelské služby. Je ideální pro investory hledající kapitálový růst prostřednictvím růstových akcií.

4. Vanguard Total Bond Market ETF (BND)

Vanguard Total Bond Market ETF (BND) je fond obchodovaný na burze, který sleduje Bloomberg Barclays U.S. Aggregate Float Adjusted Index. Tento index zahrnuje širokou škálu dluhopisů a to včetně vládních, korporátních a hypotečních zástavních listů v USA. Jde tedy o dluhopisové ETF, díky kterému získáte expozici na dluhopisovém trhu. BND poskytuje diverzifikovanou expozici vůči americkému dluhopisovému trhu, což může pomoci zmírnit volatilitu portfolia. Pokud investoři hledají stabilní příjem ve formě dividend a ochranu kapitálu investováním do dluhopisů, může tento fond představovat vhodnou volbu.

5. iShares MSCI Brazil ETF (EWZ)

iShares MSCI Brazil ETF (EWZ) sleduje index MSCI Brazil 25/50 Index. Tento index zahrnuje široký výběr společností s vysokou a střední kapitalizací z Brazílie. Fond iShares MSCI Brazil ETF poskytuje přístup na brazilský akciový trh, což může představovat jak investiční příležitosti, tak i rizika spojená s rozvojovými trhy. Díky svému regionálnímu zaměření se tento fond stává oblíbeným aktivem pro investory hledající diverzifikaci a potenciální růst v rámci latinskoamerického regionu.

Obchodujte ETF pro brazilský trh na platformě XTB

6. VanEck Gold Miners UCITS ETF (GDX)

VanEck Vectors Gold Miners ETF (GDX) představuje indexový fond, který kopíruje NYSE Arca Gold Miners Index. Tento index se zaměřuje na společnosti působící v těžbě zlata po celém světě. GDX poskytuje investorům možnost vstoupit do sektoru těžby zlata, což může poskytnout potenciální ochranu proti nepříznivému ekonomickému vývoji a inflaci. Tento fond je oblíbeným nástrojem pro investory a obchodníky, kteří hledají příležitost invetovat do zlata nebo společností podílejících se na těžbě zlata.

Obchodujte ETF pro těžaře zlata na platformě XTB

7. Vaneck Semiconductor ETF (SMH)

VanEck Vectors Semiconductor ETF (SMH) se zaměřuje na průmyslový sektor polovodičů. Tento fond sleduje index MVIS US Listed Semiconductor 25 Index, což je benchmark složený z největších společností v oboru polovodičů. SMH umožňuje investorům získat expozici vůči klíčovým firmám, které pohánějí inovace v oblasti technologií a elektroniky. Fond může sloužit jako měřítko zdraví technologického sektoru a širšího trhu spotřební elektroniky. Od roku 2011 začala cena fondu stabilně růst a v současné době se opět vrátila na svůj vrchol z doby před globálním nedostatkem polovodičů.

Jak se výnosy z ETF fondů daní? Jak se daní dividendy?

Zdanění výnosů z ETF fondů funguje podobně jako u akcií. Takový výnos je v České republice daněn 15% sazbou a daní se pouze realizovaný zisk (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou). Pokud zisk nezrealizujete (to znamená neuzavřete pozici/obchod), nárůst hodnoty dané pozice není předmětem daně.

Stejně jako u akcií se i u ETF fondů budete moci setkat se dvěma možnostmi, jak daně neplatit – časový test a limit výše příjmu. V případě, že držíte otevřenou pozici déle než 3 roky (tzn. doba mezi nákupem a prodejem není delší než 3 roky), daně neplatíte. Druhý případ zahrnuje limitní částku realizovaného zisku (všech prodejů – i v mínusu) ve výši 100 000 Kč, kterou v rámci jednoho zdaňovacího období nemůžete přesáhnout – jinak jste opět povinni zaplatit 15% daň. Nutno podotknout, že tuto částku tvoří všechny vaše příjmy z cenných papírů (akcie, dluhopisy, komodity, ETF) a nejedná se tak pouze o jednotlivý příjem – z jedné akcie.

Zamezení dvojího zdanění

Zamezení dvojího zdanění se týká dividend, se kterými se u některých ETF budete moci setkat. Dividendy přicházejí na účet investora již zdaněné ze země, odkud daná společnost pochází. Ze zákona byste však měli být povinni dividendy zdanit také a to jako předmět kapitálového zisku. Abyste dividendy nezdanili dvakrát, většina zemí mezi sebou uzavřely smlouvu o zamezení dvojího zdanění.

Do daňového přiznání je však stejně musíte uvést, nicméně započte se daň odvedená v zahraničí a vy tak zpravidla nic neplatíte. Dejte si však pozor na země, ve kterých je srážková daň nižší než našich 15 %. V tomto případě dividendy do daňového přiznání uvádíte, nicméně musíte doplatit zbylá procenta. V případě, že je v zemi výplaty sazba vyšší než 15 %, daň opět neplatíte, nicméně nikdo vám nic nevrátí zpět.

Info
Například u ETF s domicilem ve Velké Británii nerezidenti neplatí žádnou srážkovou daň. Proto je třeba doma zdanit celých 15 %.

Kdy nemusím podávat daňové přiznání kvůli cenným papírům?

V seznamu níže naleznete situace, kdy daňové přiznání kvůli ziskům z cenných papírů nemusíte podávat:

  • Splníte časový (držení pozice alespoň 3 roky) nebo hodnotový test (limit 100 000 kč z realizovaných zisků/prodejů).
  • Inkasujete dividendy o celkové hodnotě nižší než 20 000 kč (pro zaměstnance) nebo 50 000 kč (pro ostatní – např. OSVČ) za zdaňovací období (tyto limity platí pro zúčtovací období 2023 – tzn. v daňovém přiznání za rok 2023 podaném v roce 2024 již budou nově platit tyto částky).
  • Máte osvobozený příjem z prodeje cenných papírů.
Upozornění
Mějte prosím na paměti, že tyto informace jsou obecné. Pro přesné definování a vyhodnocení vaší situace doporučujeme poradit se s odborníkem – daňovým poradcem.

Závěr

ETF fondy představují skvělou možnost, jak mohou investoři diverzifikovat svou investici mezi mnoho různých společností pomocí jednoho kliknutí. Nákupem ETFek automaticky do svého portfolia zařazujete všechny obsažené společnosti, což vám dokáže ušetřit náklady spojené s poplatky i váš čas. V současné době se máte možnost setkat s fondy zaměřenými na různé regiony, sektory nebo odlišné investiční strategie. Skvěle se tak hodí jak pro pasivní dlouhodobé investory, tak i pro obchodníky, kteří například mohou stavět své obchody na predikcích zrovna rostoucích sektorů.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

Často kladené otázky (FAQ)

Co jsou to ETF fondy?

Kde mohu ETF fondy nakoupit?

Jaký je rozdíl mezi podílovým fondem a ETF?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Juraj Zámek

Super

spot_img