Čína může kontrolovat Bitcoin a Tether

4.3
(8)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Ačkoliv ani Čína a ani stablecoin Tether neovládají Bitcoin, ani sebe navzájem, jsou mezi nimi mnohem hlubší souvislosti. Jaké to jsou?

Čínská lidová republika

Čína se ve zprávách objevuje velmi často. Ať už se jedná o obchodní válku, přírodní katastrofy, pandemii koronaviru nebo samotný Bitcoin. Podíváme-li se do hloubky, v Číně se děje toho děje taky mnohem více ohledně kryptoměn a technologie blockchain.

Obchodování se stablecoiny je v zemi vysoce koncentrované, stejně jako těžba nejdůležitější kryptoměny světa. Ukazují to data za posledních 12 měsíců, kde Čína a další východoasijské země přispěly k ohromujícímu 31% podílu veškerého kryptoměnového obchodování na světě.

Podle údajů Chainalysis se tento objem zvyšuje. Podíl obchodování Tetheru se v Číně nejen zvýšil, ale překonal dokonce i Bitcoin. V Číně se v červnu 2020 stal Tether nejvíce přijímanou kryptoměnou ve východní Asii.

Stává se tak kvůli těžbě Bitcoinu, kde těžaři považují za nejoblíbenější obchodní pár BTC/USDT, tudíž je pro bitcoinové farmy přirozené směňovat své nově vytěžené Bitcoiny za Tether (USDT). Mezi další důvody patří přísný postoj ke kryptoměnám a zrušení směny BTC/YUAN. Čína svůj postoj ke kryptu prozatím nezmírnila.

Ačkoliv před rokem čínský prezident Si Ťin-pching oznámil práce na vlastním digitálním jüanu a vyjádřil velkou podporu technologie blockchain, v zemi stále platí přísné regulace ze strany vlády. Tether se tak zdá jako nejvhodnější volba, jak překonat přísné regulace směny za juan.

Chainalysis dále uvádí, že do kryptoměn z východní Asie uniklo okolo 50 miliard amerických dolarů. Na oficiálním blogu se uvádí:

„Za tímto historickým únikem peněz stáli bohatí občané. Ti prostřednictvím zahraničních investic do nemovitostí a dalších investičních příležitostí využívali i fiktivní společnosti. Vláda proti některým z těchto metod zakročila, ale kryptoměny situace rozvolňují.“

Závěr

Čína se díky svému digitálnímu jüanu snaží zničit dominanci amerického dolaru, ale také kontrolovat Bitcoin. Tether se zas tváří jako únik před přísnými regulacemi v zemi. Ve světě tak probíhá závod o vlastní digitální měny vydané centrální bankou.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img