Bitcoin nemůže a ani by neměl nahradit fiat, říká bývalý řecký ministr financí

0
(0)

O rozruch na kryptoměnovém trhu se postaral bývalý řecký ministr financí. Ten uvedl, že bitcoiny vytváří “feudalismus” a neměly by nahradit nekryté peníze z důvodu jejich fixního množství.

Bitcoiny a další kryptoměny nemohou (a ani by neměly) nahradit nekryté měny, argumentoval bývalý řecký ministr financí Yanis Varoufakis. Kromě toho se přidal na stranu těch, kteří říkají, že země by se sice měly zaměřit na přijetí blockchainu, ale zároveň se odvrátit od používání BTC.

Bitcoin nemůže nahradit fiat peníze

V rozhovoru pro řecký zpravodajský deník Greek Reporter, Varoufakis, který nikdy nebyl fanouškem bitcoinů, využil příležitosti, aby se do BTC obul. Dotkl se přitom jedné z nejpozoruhodnějších výhod BTC – jeho omezené nabídky. To je podle něj hlavní důvod, proč kryptoměna nemůže a neměla by sloužit jako měna.

“Předpokládejme, že bitcoiny mávnutím kouzelné hůlky nahradí nekryté peníze. To bude katastrofa. Všichni bychom teď byli ve velmi zoufalé situaci. Co se stane, když přijde další pandemie a budete muset zvýšit peněžní zásobu? Nabídku bitcoinů nemůžete zvýšit, protože jde o pevně danou nabídku.“

Stojí za zmínku připomenout, že zatímco bývalý řecký ministr považuje 21 milionů BTC, které kdy budou existovat, za nevýhodu, další prominentní jména z finančního světa to vidí úplně jinak. Například američtí investoři ze Spojených států Paul Tudor Jones III., Stan Druckenmiller a Bill Miller nedávno označili tuto funkci za hlavní důvod, proč do bitcoinů vložili část svých peněz.

Varoufakis ve své řeči naznačil, že „bitcoiny oslavují bitcoiny, protože to nejsou státní peníze“. Přirozený závěr, ke kterému poté došel je, že bitcoiny nikdy nemohou být měnou.

Blockchain není Bitcoin

Toto je jeden z nejznámějších postojů mezi lidmi, organizacemi a dokonce i vládami, které odmítají přijmout bitcoiny. Čína je pravděpodobně největším hráčem, ​​který sice opakovaně nastínil podporu základní technologii Bitcoinu, ale znovu potvrdil zákaz krypotměn jako třídy aktiv.

A tuto myšlenku podporuje také Varoufakis. Ten se během rozhovoru nechal slyšet, že byl “obdivovatelem této brilantní” technologie.

 “Když jsem se poprvé podíval na blockchainový kód, pomyslel jsem si: Bože můj, to je naprosto skvělé.” Decentralizovaná účetní kniha, která umožňuje úplnou evidenci a plnou transparentnost při zachování anonymity transakcí. To je brilantní“

Zhruba před deseti lety napsal Varoufakis článek, ve kterém označil blockchain za „fantastické řešení problému, který jsme dosud neobjevili. Není to však řešení problému peněz.

Zároveň Bitcoin nemá žádný “demokratický mechanismus k určení” toho, kdo získá vytěžené bitcoiny. Ve skutečnosti je bývalý ministr financí přesvědčen, že BTC vytváří “jakýsi feudalismus”, který je řízen prvními osvojiteli (early adopters).

Závěr

Zajímavé, jak právě na vlastnost, kterou mnozí považují za geniální (omezené množství) se může nahlížet i naprosto odlišnou optikou. Osobně se stavím na stranu výše zmiňovaných Paula Tudora Jonese, Stana Druckenmillera či Bill Millera. Na druhou stranu uznávám, že některé Varoufakisovy myšlenky stojí určitě za zamyšlení.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
bkf1
Hodnocení článku :
     

Krypto by určitě nemělo nic nahrazovat má to být doplněk k tomu současnému. Hlavně to nechat na lidech, ať si sami zvolí.

Paul

Ale fiat měny se dříve nebo později stejně zhroutí a pokud by tu mezitím nevznikla nosná páteř crypta, zhroutila by se s nimi i celá civilizace. Takže já myslím, není o čem pochybovat.

Jirka

Bude to fungovat vedle sebe a nečekej ze se dožiješ zrušení fiatu 😀😅

bkf1

Skutečně není o čem pochybovat… fiat tu byl a bude dál… stejně jak zlato atd. Možná za 1000 let to bude jinak, ale to už jsme ve startreku 🚀

Paul

Malý detail: Zlato má hodnotu kovu, který je navíc vzácný. Ano, to zde bylo před tisíci i deseti tisíci lety a bude tu dalších sto tisíc let dál. Ale peníze jsou jen pomyslná hodnota. V dnešním světě jsou to dosud potištěné papíry, které se pomalu přesouvají do digitální úrovně. Kdysi cena peněz byla podložena zlatem vlastněným oním národem, takže ten konkrétní papírek symbolizoval určité množství zlata uloženého ve státní bance. Avšak to již dávno neplatí. Odtud vidíme důvod, proč se nakonec veškeré fiat měny zhroutí. Protože jejich hodnota je dána vlastně pouze na principu víry ve státní aparát. A v dnešním světě víra poněkud upadá.

LeošH

Zatím krypto beru jako “akcie”. S omezeným množství je problém, protože stoupá počet lidí. Musel by se zastavit i nárůst lidí. Jednoduše, když budu mít pevný počet platidla a každý den se mi zdvojnásobí počet lidí, tak se mi všechno musí zákonitě zlevnit na polovinu. Když se nebude zlevňovat, kde by pak lidi brali třeba na jídlo, budou nepokoje nebo přijde doba, kdy není potřeba platidel. Teď se to přepočítává na FIAT a většina lidí tento problém s omezeným množství nevidí. Částečným řešením je, aby se procentuálně navyšovalo množství platidla podle navyšování počtu lidí. Příkladem: mám 22BTC a dám je po jednom 22 lidem. Vyrobí se 22 chlebů. Chleba stojí 1BTC a 1 člověk sní 1 chleba denně. Druhý den zdvojnásobím počet lidí. Mám pořád 22BTC a dám je 44 lidem. 1 člověk dostane už jen 0,5BTC. Mělo by se vyrobit 44 chlebů, ten však stojí pořád 1BTC. Co teď? Kde se vezme dalších 22BTC na chleby? Nebo se vyrobí jen 22 chlebů, ale pak má každý jen půl chleba, ale to pak může mít někdo pocit hladu. Když nebudu zlevňovat, no nechtěl bych u toho být za další tři dny 🙂 No zase když budu zlevňovat a ještě toho vyrábět víc, tak nebude kdo to vyrábět. Takže buď se lidi hlady pobijou a nebo bude to co nás učili kdysi dávno. Roboti budou pracovat více a lidi méně a ještě se budeme mít všichni lépe a lépe a pak už ani nebudou potřeba peníze (tedy ani krypto), protože roboti vyrobí co budete potřebovat.

Paul

A kde by ten počet lidí stoupal? Jestliže myslíme variantu:

a) Stále více lidí vstupuje do crypta, ale jinak svět zůstává svázaný s fiat měnou. Nu, potom hodnota crypta stoupá. Takže jestliže druhý den dvojnásobek, pak skutečně dostanou jen polovinu za svou práci a přesto ona hodnota vůči fiat měně bude tatáž jako den předchozí.

b) Jestliže celý svět je v cryptu a již není možno to porovnávat s fiat měnou, pak lidí sice přibývá, ale rozhodně ne kvadratickou řadou. Ovšem také přibývá různých altcoinových měn, není jenom bitcoin. Ten se nakonec stane jakousi sběratelskou virtuální mincí pro fanoušky, ale platit se bude něčím úplně jiným, především podstatně rychlejším. Dnes jsou altcoiny třetí generace a než k tomu dojde, bude tu možná čtvrtá, pátá a ta se stane platidlem na Zemi.

Mimochodem, já vůbec nepochybuji o tom, že fiat měny zaniknou, je to jen otázka času. Už teď celý svět pomalu přechází na digitální měnu a ta bude v porovnání s cryptem stále více stagnovat. Lidé proto budou chtít být vypláceni v cryptu, protože, pokud něco z toho jim zůstane v peněžence, zhodnotí se to vůči fiat měně onoho státu. Pak by byli blázni, kdyby bazírovali na fiatu. Nakonec budou muset státy, nebo spíš některé organizace v nich, vydat vlastní crypta, aby do toho vůbec ještě mohly mluvit. Tím jednotlivé fiat měny úplně zaniknou a začneme se pohybovat toliko v cryptu.

Jistěže tu budou vytvořeny obrovské tlaky ze strany jednotlivých států, aby k něčemu podobnému nedošlo, neboť kdo třímá veškeré finance v rukou, třímá i moc nade všemi. Avšak není to tak prosté, neboť banky, které nepřijímají crypto transakce, počínají proti těm ostatním chudnout. A tak oni si to nakonec rozmyslí. Vlády některých států se sice mohou zarputile bránit zákony, ovšem kdyby tím měly přivést svou zemi na buben, budou svrženy.

Jan
Hodnocení článku :
     

To říká bývalý ministr financí zbankrotovaného státu! 😀 Navíc on je extrémní levičák! Nemá smysl věnovat se zmínkám o BTC od takových trapných šašků jako je on!

spot_img