Bitcoin nemůže a ani by neměl nahradit fiat, říká bývalý řecký ministr financí

0
(0)

Zprávy a souhrny

O rozruch na kryptoměnovém trhu se postaral bývalý řecký ministr financí. Ten uvedl, že bitcoiny vytváří „feudalismus“ a neměly by nahradit nekryté peníze z důvodu jejich fixního množství.

Bitcoiny a další kryptoměny nemohou (a ani by neměly) nahradit nekryté měny, argumentoval bývalý řecký ministr financí Yanis Varoufakis. Kromě toho se přidal na stranu těch, kteří říkají, že země by se sice měly zaměřit na přijetí blockchainu, ale zároveň se odvrátit od používání BTC.

Bitcoin nemůže nahradit fiat peníze

V rozhovoru pro řecký zpravodajský deník Greek Reporter, Varoufakis, který nikdy nebyl fanouškem bitcoinů, využil příležitosti, aby se do BTC obul. Dotkl se přitom jedné z nejpozoruhodnějších výhod BTC – jeho omezené nabídky. To je podle něj hlavní důvod, proč kryptoměna nemůže a neměla by sloužit jako měna.

„Předpokládejme, že bitcoiny mávnutím kouzelné hůlky nahradí nekryté peníze. To bude katastrofa. Všichni bychom teď byli ve velmi zoufalé situaci. Co se stane, když přijde další pandemie a budete muset zvýšit peněžní zásobu? Nabídku bitcoinů nemůžete zvýšit, protože jde o pevně danou nabídku.“

Stojí za zmínku připomenout, že zatímco bývalý řecký ministr považuje 21 milionů BTC, které kdy budou existovat, za nevýhodu, další prominentní jména z finančního světa to vidí úplně jinak. Například američtí investoři ze Spojených států Paul Tudor Jones III., Stan Druckenmiller a Bill Miller nedávno označili tuto funkci za hlavní důvod, proč do bitcoinů vložili část svých peněz.

Varoufakis ve své řeči naznačil, že „bitcoiny oslavují bitcoiny, protože to nejsou státní peníze“. Přirozený závěr, ke kterému poté došel je, že bitcoiny nikdy nemohou být měnou.

Blockchain není Bitcoin

Toto je jeden z nejznámějších postojů mezi lidmi, organizacemi a dokonce i vládami, které odmítají přijmout bitcoiny. Čína je pravděpodobně největším hráčem, ​​který sice opakovaně nastínil podporu základní technologii Bitcoinu, ale znovu potvrdil zákaz krypotměn jako třídy aktiv.

A tuto myšlenku podporuje také Varoufakis. Ten se během rozhovoru nechal slyšet, že byl „obdivovatelem této brilantní“ technologie.

 „Když jsem se poprvé podíval na blockchainový kód, pomyslel jsem si: Bože můj, to je naprosto skvělé.“ Decentralizovaná účetní kniha, která umožňuje úplnou evidenci a plnou transparentnost při zachování anonymity transakcí. To je brilantní“

Zhruba před deseti lety napsal Varoufakis článek, ve kterém označil blockchain za „fantastické řešení problému, který jsme dosud neobjevili. Není to však řešení problému peněz.

Zároveň Bitcoin nemá žádný „demokratický mechanismus k určení“ toho, kdo získá vytěžené bitcoiny. Ve skutečnosti je bývalý ministr financí přesvědčen, že BTC vytváří „jakýsi feudalismus“, který je řízen prvními osvojiteli (early adopters).

Závěr

Zajímavé, jak právě na vlastnost, kterou mnozí považují za geniální (omezené množství) se může nahlížet i naprosto odlišnou optikou. Osobně se stavím na stranu výše zmiňovaných Paula Tudora Jonese, Stana Druckenmillera či Bill Millera. Na druhou stranu uznávám, že některé Varoufakisovy myšlenky stojí určitě za zamyšlení.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

8 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: